Domů
Obnovitelné zdroje
USA: Plovoucí FVE pomohou vysychajícím jezerům (video)

USA: Plovoucí FVE pomohou vysychajícím jezerům (video)

Jihozápad USA se již řadu let potýká s nedostatkem vody v přehradách a vodních nádržích. Jako možné řešení se proto nabízí instalace plovoucích FVE, které by měly zakrytím plochy jezera snížit velikost odparu a navíc podpořit produkci čisté energie ze slunce.

Přehrady na americké řece Colorado se potýkají již delší dobu s problémem nedostatku vody. Sucha a nadměrné využívání jsou hlavní viníci nedostatku vody v nádržích Lake Mead a Lake Powell. Nezanedbatelná část vody se ovšem rovněž ztrácí vinou odpařování. Podle amerických úřadů je jen na jezeře Lake Mead odpar zodpovědný za ztrátu zhruba 6 % ročního toku řeky Colorado (986 milionů m3 vody) a na jezeře Powell pak jde o více než 1 mld. m3 vody.

Pohled na Hooverovu přehradu na jezeře Mead. Zdroj: Jim Wilson (The New York Times)
Pohled na Hooverovu přehradu na jezeře Mead. Zdroj: Jim Wilson (The New York Times)

Právě snížení odparu je důvodem k připravované instalaci plovoucích FVE, které mohou dříve nevyužívané slunce přeměnit na čistou elektřinu, místo pouhého ohřevu vody v nádržích. Předběžné informace napovídají, že v takto suchých oblastech může instalace „floatovoltaiky“ (v angličtině „floatovoltaics“ – složení slov float a photovoltaics) snížit výpar až o 90 %.

Výhodami plovoucích systémů je navíc i využití jinak neužitečné plochy velkých jezer a nádrží. Podstatnou výhodou je i to, že díky nižším teplotám a chlazení mohou FVE dosahovat částečného zvýšení efektivity produkce elektřiny.

Samotná výroba elektrické energie je v těchto podmínkách velmi zajímavá. Dle zprávy Environment 360 by pokrytí pouze 6 % plochy Lake Mead znamenalo dodatečných 3400 MW instalovaného výkonu, což je při maximální produkci více, než  celý instalovaný výkon elektrárny na Hooverově přehradě (2074 MW).

Příklady z celého světa

Úvahy o instalaci plovoucích FVE přicházejí čím dál častěji a neomezují se pouze na specifické oblasti, jako je jihozápad USA. Například v Japonsku, které je ve využívání „floatovoltaiky“ průkopník, bývá hlavním smyslem pro využití těchto systémů nedostatek prostoru a snaha o co nejvyšší využití obnovitelných zdrojů místo drahých (dovážených) fosilních paliv. Vizualizaci projektu v prefektuře Hjógo můžete shlédnout níže.

O využití „floatovoltaiky“ se zajímá rovněž Brazílie, kde je v plánu využít 350 MWp FVE na vodní ploše přehrady Balbina. Testování plovoucích FVE již probíhá i v Indii na jezeře poblíž Kalkaty a i v Evropě je možné pozorovat první projekty.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
nikdo
11. červenec 2016, 11:53

cituji: snížit výpar až o 90 %.

Podstatnou výhodou je i to, že díky nižším teplotám a chlazení mohou FVE dosahovat částečného zvýšení efektivity produkce elektřiny.

Myslim ze to cislo bude znacne nadhodnocene, vzhledem k tomu ze FVE ohreji vice vzduch a ten pak zvisi odpar.

Pokud by slo jen o snizeni vyparu muzou na vodni plochu umistit pontony s bilou ci odraznou plochou ucinek bude vyssi.

Tomas Jirka
3. červenec 2016, 08:02

To se mi docela libi, jsem zvědav na výsledky! :)

Jan Veselý
3. červenec 2016, 12:07

Fajn nápad, řeší to více problémů najednou a dráty a trafa už tam jsou.

Jan Veselý
3. červenec 2016, 17:23

Tak jsem si uvědomil jednu věc. Potenciální FV elektrárna na Lake Mead má o řád vyšší produkci elektřiny na jednotku plochy než vodní elektrárna.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se