Americký regulátor odstraňuje novým nařízením tržní překážky pro akumulaci

Americká Federální komise pro regulaci energetiky (FERC) ve čtvrtek jednomyslně odhlasovala přijetí nového nařízení, které má za cíl odstranit tržní překážky, které v současnosti brání technologiím skladování energie v participaci na velkoobchodních energetických trzích. Tento krok podle komise zvýší konkurenci a podpoří odolnost energetické soustavy.

To, že pravidla trhu, která byla navržena pro tradiční výrobní zdroje, mohou vytvářet bariéry pro vstup nově vznikajících technologií (například právě technologie skladování energie), poznamenal FERC v listopadovém oznámení o navrhované tvorbě pravidel z roku 2016.

Čtvrteční konečné rozhodnutí má pomoci tyto bariéry odstranit díky tomu, že vyžaduje od každého regionálního provozovatele přenosových sítí přehodnocení svých tarifů tak, aby byl vytvořen model účasti pro technologie skladování elektrické energie. Takový model se má skládat z tržních pravidel, které odpovídajícím způsobem uznávají fyzikální a provozní vlastnosti elektrických akumulačních zdrojů.

„Velmi ráda podpořím dnešní nařízení na odstranění překážek pro účast akumulačních zdrojů na trzích RTO/ISO (Regional Transmission Organizations/Independent System Operators). Vzhledem k pokračujícím změnám v našem národním energetickém mixu, a měnícím se schopnostem potřebným pro poskytování služeb zákazníkům, je akumulace elektrické energie připravená hrát kriticky důležitou roli.“Cheryl A. LaFleur, členka komise FERC

Nový model má zároveň stanovit minimální výkon akumulace

Participační model podle FERC musí zajistit, že zdroj, který model používá, je způsobilý poskytovat veškerou kapacitu a energii, a zároveň, že další podpůrné služby, které je zdroj z technického hlediska schopen nabídnout, mohou být využívány.

Zdroj si dále může v souladu se stávajícími tržními pravidly stanovit cenu energie na velkoobchodním trhu jako prodejce i kupující.

Model zároveň musí respektovat fyzikální a provozní charakteristiky elektrických akumulačních systémů, a to buď pomocí nabídek, nebo jiných mechanizmů. Model dále musí stanovit minimální požadavek na velikost, ten ale nesmí přesáhnout 100 kW.

Dnešní nařízení vstoupí v platnost 90 dnů po jeho publikaci ve Federálním rejstříku.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *