Automobilka Daimler AG chce v Americe se svými bateriemi konkurovat Tesle

Německá automobilka Daimler AG oznámila vstup na vznikající trh s bateriovými systémy pro domácnosti v USA ve spolupráci s americkým dodavatelem střešních instalací Vivint Solar.

Exkluzivní partnerství, které je prvním krokem společnosti Vivint do sektoru skladování elektřiny, umožní společnostem konkurovat firmám nabízející podobné komplexní řešení, jako jsou například Tesla Inc, Sunrun Inc, výrobce baterií LG Chem Ltd a další.

Trh s bateriemi je stále poměrně malý, ale v poslední době rychle roste díky snižování výrobních nákladů na lithium-iontové baterie. Minulý rok se příjmy firem v oboru pohybovaly kolem 320 mld. USD, ovšem podíl domácích systémů tvořil pouhá 4 % z této částky.

Daimler bude baterie prodávat přes svoji pobočku Mercedes-Benz Energy, která byla založena loni. Společnost se tak stejně jako Teslasnaží o komplexní propojení automobilového průmyslu s domácím bateriovým systémem a střešní fotovoltaickou instalací. Dle vedoucího pobočky Borise von Bormanna se jednalo o přirozený krok.

“V budoucnosti, když někdo bude chtít uzavřít partnerství ohledně elektromobilů, tak se bude zajímat o několik faktorů, a skladování elektřiny bude jedním z nich.”  řekl vedoucí pobočky Mercedes-Benz Energy Boris Bormann

Výkonný ředitel společnosti Vivint David Bywater, uvádí, že zákazníci kupující si solární zařízení stále vice požadují také energetický “ekosystém”, který obsahuje řízení spotřeby elektřiny v domě, skladování elektřiny a dobíjení auta. Spojenectví s Daimlerem má pomoci firmě pokrýt tuto část trhu.

Jejich úložiště energie mají být složené z modulů o kapacitě 2,5 kWh, přičemž maximální kapacita bude 20 kWh. Tato varianta má vyjít na 13 000 USD (zhruba 307 tis. Kč). Náklady na Tesla Powerwall o kapacitě 14 kWh se pohybují kolem 6 200 USD (zhruba 147 tis. Kč), ke kterým je dále třeba přičíst až 2 000 USD (zhruba 47 tis. Kč) na instalaci. Tedy při přepočítání vychází řešení Tesly v měrných nákladech na 585 USD/kWh (zhruba 13 835 Kč/kWh) a řešení Daimleru na 650 USD/kWh (zhruba 15 373 Kč/kWh).

Agentura Bloomberg očekává pokles cen baterií pod 500 USD/kWh (11 825 Kč/kWh) do roku 2021.

Zdroj fotografie: Bloomberg New energy finance

Zdroj fotografie: Bloomberg New energy finance

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *