Domů
Akumulace energie
Baterie o výkonu přesahujícím výkon bloku JE Dukovany nahradí plynové elektrárny v Kalifornii

Baterie o výkonu přesahujícím výkon bloku JE Dukovany nahradí plynové elektrárny v Kalifornii

Kalifornie schválila projekt výstavby čtyř úložišť elektrické energie pro společnost Pacific Gas & Electric (PG&E). Tato úložiště s celkovým instalovaným výkonem 567, 5 MW a kapacitou 2 270 MWh mají nahradit tři dosluhující plynové elektrárny.

Schválení úložišť pro společnost PG&E je příkladem toho, že by bateriová úložiště mohla nahradit v některých oblastech elektrárny na fosilní paliva. Úložiště energie pomohla Kalifornii snížit zavilost na zemním plynu zejména od roku 2016, kdy regulační orgány zrychlily instalaci úložišť kvůli uzavření zásobníku plynu se skladovací kapacitou 2,4 miliard metrů krychlových.

Projekty by měly nahradit elektrárny vlastněné společností Calpine. Jedná se o elektrárny Metcalf o výkonu 580 MW, Feather River a Yuba City, obě o výkonu 48 MW. Calpine spolu s kalifornským provozovatelem přenosové soustavy žádali v minulém roce Federální energetickou regulační komisi (FERC), aby uznala elektrárny jako tzv. nepostradatelné zdroje.

FERC schválil žádost v dubnu tohoto roku, ale kalifornští regulátoři nařídili společnosti PG&E, aby našla náhradu za výše uvedené plynové elektrárny.

„Bez plánu na nahrazení by bylo možné, že elektrárny Calpine by byly schvalovány každý rok jako nepostradatelné zdroje,“ uvedl mluvčí kalifornské komise Christopher Chow.

Všechna plánovaná uložiště jsou na bázi li-ion baterií s výdrží 4 hodiny při maximálním zatížení.

Výkon úložiště od společnosti Vistra Energy bude 300 MW a kapacita 1200 MWh. Hodnoty úložiště od Tesly jsou neméně impresivní – 182,5 MW/730 MWh. Tato úložiště se budou nacházet na jih od San Franciska v Moss Landing.

Dále jsou v projektu zahrnuta úložiště 75 MW/300 MWh od Hummingbird Energy Solutions a 10 MW/40 MWh od společnosti mNOC. PG&E bude majitelem úložiště od Tesly, zatímco ostatní projekty zůstanou ve vlastnictví jejich developerů.

V současnosti se největší úložiště s výkonem 100 MW a kapacitou 129 MWh nachází v Jižní Austrálii. Japonská společnost Kyushu Electric Power Co. vlastní 50 MW/300 MWh úložiště na bázi sodíkovo-sírových akumulátorů.

Cílem PG&E je mít všechny projekty v provozu na konci roku 2020. Dokončení projektu od mNOC je předpokládáno v říjnu 2019. Ostatní projekty by měly být dokončeny okolo prosince 2020.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
Petr
18. listopad 2018, 12:48

Tolik k Američany propagovanému LNG, když ani Kalifornie jako pobřežní stát se na ně nemůže spolehnout a musí mít velké zásobníky.

Jinak takto obří baterie jsou nesmysl, a hodí se jen jako velké budovy ve kterých se postupně mění a dožívají vyřazené baterky z elektroaut.

Nové baterie by se měly přednostně ve formě kontejnerů rozmísťovat lokálně na co nejvíce místech elektrických přípojných uzlů a velkých továren či veřejných budov jako nemocnice.

rteP
18. listopad 2018, 14:57

Víte, máte právo si psát co chcete, kdy chcete a jak chcete, protože výslednky ztrapnění si nesete sám. viz: "...Jinak takto obří baterie jsou nesmysl..". I kdybyste náhodou pravdu měl, nejste (a v současnosti ani nikdo jiný) schopen toto tvrzení dokázat či vyvrátit. Investor se rozhodl pro tento model - vsadím se, že zaměstnal určitou kapacitu specialistů, kteří vybrali právě tohle řešení. Ale v ČR máme jednoho odborníka, který už vlastně jednou i článek viděl rozebraný a ten říká, že jde o použité články z EV. Vůbec sice nerozumí, co se děje s použitými baterry packy z EV, ale je mu přeci jasné, že jsou to staré a určitě i defektní zařízení...

btw: rozdíl mezi specialistou a odborníkem je, že specialista ví vše o howně - odborník o všem howno.

Qwertz
19. listopad 2018, 04:37

Vazeny rteP. Vite matematika je veda, ktera neslouzi jen k tomu aby jste byl schopen si spocitat prsty na rukou. Logika je veda .... . Ale co Vam to budu vykladat. Spocitejte (radeji nejaky Vas zdatnejsi kamarad) si ztraty na vedenich a pripadne investice do posileni paternich siti ap. Pak pro vas nebude nepochopitelne tvrzeni Petra. Petr je schopen to dokazat levou zadni a ne, ze ne. Predpokladam, ze je to schopen dokazat i duchodce s 9 obecnymi tridami ZDS.

Toz tak

Milan Vaněček
18. listopad 2018, 13:39

Samozřejmě muselo dojít k tomu, že nejvýznamnější hitech oblast ve světě bude prvá mít hitech řešení akumulace elektřiny ve velkém měřítku. Tam to budou mít v roce 2020, Němci před 2030 a my tak okolo 2040, to už Dukovany a uhlí bude blízko ukončení.

Josef
18. listopad 2018, 19:25

Jasně místo JE budou baterie dodávat el. energii celou zimu …

Jan Veselý
18. listopad 2018, 14:12

Tohle by asi měla být odpověď na "franka", který psal o problémech v SF a okolí. Tyhle baterky jim totiž umožní fakticky navýšit přenos energie do přetížené oblasti, aniž by museli stavět nové dráty a/nebo držet při životě staré, poruchové, málo účinné a drahé plynové zdroje.

Emil
18. listopad 2018, 17:59

Řekl bych, že trochu trhlina v téhle teorii je to, že ty nové baterky budou asi tak ve dvojnásobné vzdálenosti od San Francisca, než je ta odstavovaná plynová elektrárna Metcalf. Stačí se podívat na mapu.

Jan Veselý
18. listopad 2018, 18:47

Akorát, že jsou v úzkém místě sítě kudy se ta elektřina do SF vede. Já nejsem závislý na tomto webu. Ty v USA o tom píšou.

Milan Vaněček
18. listopad 2018, 18:59

A Silicon valley není v San Franciscu ale právě na jih od něj.

Emil
18. listopad 2018, 19:11

To by mě tedy opravdu zajímalo, kudy se do San Francisca dostanete z Moss Landing (baterie), abyste se dokázal vyhnout plynové elektrárně Metcalf. Je to na nejkratší a v podstatě jediné cestě do San Francisca. Na východ i západ od elektrárny je státní park.

Milan Vaněček
18. listopad 2018, 19:26

Co to pořád melete o San Franciscu. Když jsem tam byl prvně, tak to bylo město hippies, když před 20 lety naposled tak to bylo spíše město LGBT+.

Hitech oblast kdysi bylo Palo Alto a Stanford University, nyní např Apple park už je o kus dál na jih u San Jose.

Emil
18. listopad 2018, 19:37

Odpověď se skrývá v příspěvku, na který jsem reagoval. Hádanka na nedělní večer...

frank
19. listopad 2018, 11:06

Ono je to všechno se vším, kupříkladu nově se budou , za peníze státu, " zkapacitňovat" v okolí South Bay-Moss Landing páteřní sítě , právě kvůli uzavření plynovky Metcalf. Navíc nahrazený Metcalf bude stejně v záloze, jen jim budou platit za to, že tam stojí " ready" ... na závěr bych pro pobavení překopíroval větu o tom, co se dovíte, když se ptáte na náklady baterek : The total estimated costs of the four projects is confidential. :)

Milan Vaněček
19. listopad 2018, 11:46

To je samozřejmé, že je to confidential. Ale až to postaví, cena bude známá a objeví se u Lazards. Ty ceny co jsou v jejich reportech (to rozpětí cen), to je uskutečněná realita, ne projekce.

frank
19. listopad 2018, 12:22

Tak u Lazardů se objeví ledacos, oni mají prstíky všude, spíš nechápu proč bych to měl číst zrovna u nich ? Bloomberg nebo Reuters to uveřejní dřív :) Navíc nikdo neví jestli tu Lazardové v té době ještě budou, akcie jim letos moc neperformují od konce posledního kvartálu spadly o slušných 20 procent :)

Martin Hájek
18. listopad 2018, 20:18

V článku chybí taková maličkost, na kolik ta legrace přijde?

Emil
18. listopad 2018, 20:21

Prosím Vás, nebuďte malicherný...

Milan Vaněček
18. listopad 2018, 20:44

Nebuďte líný, vygůglujte si Lazard LCOE, poslední data listopad 2018 a uvidíte proč nahrazují "gas peaking" pomocí utility scale "PV+storage". Je to totiž už nyní o dost levnější řešení.

Tož tak.

Emil
18. listopad 2018, 21:07

Už jste přišel na to, co znamená zkratka SF?

Martin Hájek
19. listopad 2018, 10:25

Já o tom právě velmi pochybuji, že je to levnější řešení a ta čísla to tedy ani neukazují. Pochopitelně dnes nemá na špičkování smysl stavět paroplynovou elektrárnu, potřebujete 20 plynových motorů o výkonu kolem 25 MW a velmi pochybuji, že budou dražší, než ta baterka.

Milan Vaněček
19. listopad 2018, 10:45

Máte pravdu že investičně budou levnější, ale když vyhodnotíte LCOE tak už ne. Ale hlavní důvod podle mě už jsem uvedl v mém prvém diskusním příspěvku: oblast s největšími hitech firmami nebude chtít špinavou elektrárnu (nedaleko Apple parku), bude vyžadovat pouze čistou energetiku.

loudil
18. listopad 2018, 21:57

Mně vadí hlavně to, že Dukovany dávají do sítě výkon 2000 MW po celých 365 dní v roce , ovšem tato bateriová úložiště vystačí dodávat proud max. 4 hodiny, pak zase budou trapně čekat, až je někdo jiný nabije. Je to s nimi podobné jako s přečerpávací elektrárnou , ji také musí k životu "nabudit" čistá elektrárna, třeba právě nějaká atomovka, která i v noci dodává do sítě 100 % svého výkonu . Pro srovnání s cenou atomové elektrárny je tak nutné počítat celý komplet zdroj = buď : Solár s bateriovým úložištěm nebo větrníky s bateriovým úložištěm. To samotné soláry či větrníky bude zákonitě docela prodražovat. Ovšem třeba Dlouhé stráně mají velkou výhodu před třeba úložištěm přifařeným k nějakým větrníkům. Dlouhé stráně mají 100 % jistotu , že budu čerpat svou vodu prakticky každou noc , ovšem větrníky můžou stát ti měsíc bez pohybu a výroby, tedy i jejich baterky zůstanou "suché" !

https://www.svetenergie.cz/cz/elektrarny/vodni-elektrarny/vodni-elektrarny-cez/precerpavaci-elektrarna-dlouhe-strane

Vláďa
19. listopad 2018, 06:40

Autor ani neví co píše. Hned na začátku je "Tato úložiště s celkovým instalovaným výkonem 567, 5 MW a kapacitou 2 270 MWh". Pokud zařízení pojede na plný výkon tak po 4 hodinách je vymalováno. Pokud bude nabíjení ze solárů 8 hod tak pokryje výkon zbývající dobu 172 MW. To je též úctyhodné. Tak že otázka je jak je výkon výstupu řízen.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se