Spojené království těží z přečerpávacích vodních elektráren

Podle studie vydané společností Scottish Renewables jsou přečerpávací vodní elektrárny (PVE) důležitou součástí britské sítě. Studie uvádí, že přečerpávací elektrárny přispívají například tím, že snižují náklady na udržování stabilní sítě a snižují emise CO2.

Podle studie je všeobecně známo, že velká flexibilita elektrizační soustavy je klíčová pro dekarbonizaci ostrovní energetiky za přijatelnou cenu. To potvrzuje například Národní komise pro infrastrukturu ve své zprávě „Smart power“. Komise v ní odhaduje, že do roku 2030 by větší flexibilita mohla spotřebitelům ročně ušetřit až 8 miliard liber.

PVE jsou podle studie tou nejosvědčenější technologií, kterou je možné vybudovat ve velkém měřítku, a která je schopná tuto flexibilitu poskytnout. Studie zároveň odhaduje, že PVE budou patřit mezi nákladově nejefektivnější technologie.

Alternativou k těmto zdrojům flexibility jsou paroplynové elektrárny a diesel agregáty. Jejich využívání by ale zvýšilo emise skleníkových plynů a také prodražilo elektřinu pro koncového zákazníka. Další možností je omezení nepředvídatelných zdrojů energie, jako jsou větrné parky a velké solární elektrárny.

Globální instalovaný výkon PVE je téměř 150 GW

Výzkumu a vývoji technologií skladování bylo sice během posledních dvou dekád věnováno velké pozornosti, přečerpávací elektrárny jsou ale stále tou nejvyvinutější a nejpoužívanější dostupnou technologií pro uchovávání energie ve velkém měřítku. Podle databáze amerického Ministerstva energetiky a Mezinárodní agentury pro energii vzrostl celkový světový výkon bateriových systémů mezi lety 2005 a 2015 z 0,1 na 0,8 GW. Pro srovnání celkový světový instalovaný výkon PVE činil v roce 2015 148 GW. PVE tvořily v roce 2015 více jak 97 % celkové kapacity systémů uchování energie.

Ve Spojeném království jsou momentálně v provozu 4 přečerpávací elektrárny. Jejich celkový instalovaný výkon činí 2 828 MW, celkem jsou schopné uložit až 24 GWh energie. Další 3 potenciální projekty jsou ve fázi plánování, o dalších 4 se zatím pouze diskutuje.

Zdroj úvodního obrázku : Hefin OwenNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *