Tesla battery pack Australia. Zdroj: http://mashable.com

Stanou se bateriová úložiště s výkonem přes 100 MW standardem?

Tesla již brzy přijde o prvenství v největším instalovaném výkonu bateriového úložiště na světě, které bylo vybudováno za méně než sto dní. Australský bateriový projekt Tesly o výkonu 100 MW sloužící k balancování soustavy brzy překoná baterie Hyundai. V Jižní Korei bude totiž v průběhu následujících týdnů uvedena do provozu baterie o výkonu 150 MW. V médiích se již také objevily spekulace o dalším projektu velkého bateriového úložiště v Austrálii.

Díky technologickému pokroku v oblasti vývoje a výroby baterií, který stlačuje jejich cenu dolů, se dá očekávat, že poroste počet projektů velkokapacitních bateriových úložišť. Blíží se tak doba, kdy se stanou běžná bateriová úložiště o výkonu srovnatelném s výkonem bloků našich hnědouhelných elektráren. Tato velkokapacitní úložiště mají potenciál být jedním z prvků, který v budoucnu bude nezanedbatelným způsobem pomáhat se zabezpečením stability dodávek elektřiny. Tyto bateriové systémy mohou být také ekonomicky velmi zajímavé pro velké průmyslové podniky.

Například společnost Hyundai Electric & Energy Systems je již na cestě k zprovoznění bateriového úložišti s největším výkonem na světě. Úložiště o výkonu 150 MW za zhruba 45 milionů dolarů bylo objednáno slévárnou Korea Zinc na jihovýchodním pobřeží Jižní Korei.  Korea Zinc odhaduje, že díky bateriovému úložišti a vládní podpoře skladování energie ušetří během následujících tří let až 60 milionů dolarů. Následně po ukončení podpory ze strany vlády, by měla být roční úspora na výdajích za elektřinu dosahovat 6 milionů dolarů. Pro představu, výdaje Korea Zinc za elektřinu přitom v roce 2016 činily 270 milionů dolarů.

Další velká australská baterie na obzoru

Agentura Bloomberg přišla s informací, že se v Austrálii schyluje k další výstavbě bateriového systému, který má být svým výkonem srovnatelný s doposud největším úložištěm světa. Společnost Neoen totiž plánuje takovéto úložiště jako součást svého projektu Kaban Green Power Hub na severovýchodním pobřeží Austrálie.

V Austrálii také letos kromě výstavby dalšího obřího bateriového úložiště začne výstavba 150MW koncentrační solární elektrárny Aurora. Tato elektrárna získala v průběhu tohoto týdne územní rozhodnutí. Během první poloviny letošního roku by pak měla mít k dispozici i všechna ostatní povolení a následně bude zahájena výstavba. Koncentrační elektrárna Aurora by měla být uvedena do provozu v roce 2020.

Zdroj úvodní fotografie: http://mashable.com5 odpovědí na Stanou se bateriová úložiště s výkonem přes 100 MW standardem?

 1. Petr napsal:

  Ne nestanou. Ta další velká Tesly v Austrálii už má mít jen 20MW.
  Ty rekordně velké baterky se staví jen kvůli těm velkým rychlým dotacím.

  Jinak bude bez dotací nebo v případě dostupnosi docí všem i středním podnikům levnější a daleko užitečnější rozmisťovat spíš 1-10MW ve formě jednoho nebo několika spojených standartních kontejnerů decentralizovaně po rozvodnách a továrnách.

  • Vinkler napsal:

   Běžná standardní elektrárna má za povinnost cca 10-20% přetížitelnost což je i výkonová rezerva. Je-li park 1000MW chce to 100MW rezervu na cca 2 hodiny, na najetí studené zálohy v plynu či uhlí.

 2. Vinkler napsal:

  Nemá smysl se tu přít o hodiny. Jde o řád. Např: 1x 5000MWh nebo i 50 000x 0,1 MWh. Ale tuto velikost by síť česka potřebovala. Nicméně je to investice řádu snová.

  • C napsal:

   Ne pokud to uděláte klasickou PVE, ale tam je limit výkonu. Velkou PVE na Linu jsem tu popisoval a šla by další udělat na Vltavě a jedna asi z vytěžených lomů na uhlí. To jsou stovky GWh a jednotky GW výkonu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *