Domů
Čistá mobilita
Elbnb: Švédsko zkouší po vzoru Airbnb sdílení nabíjecích stanic
Zdroj: Renault UK
Zdroj: Renault UK

Elbnb: Švédsko zkouší po vzoru Airbnb sdílení nabíjecích stanic

Švédský Renault se odhodlal k poměrně nečekanému kroku, když před nedávnem oznámil spuštění služby Elbnb. Ta má po vzoru Airbnb nabízet svým uživatelům možnost nabít si za dohodnutý poplatek své elektromobily u ostatních uživatelů služby, kteří nabízí svoji „volnou elektrickou zásuvku“. Podle Renaultu patří nedostatečné množství nabíjecích stanic k jednomu z hlavních důvodů pomalého nástupu elektromobilů ve Švédsku.

Švédsko bývá označováno jako jedna z nejvíce ekologicky odpovědných zemí. Přitom ale například prodeje elektromobilů nejsou ve Švédsku při srovnání s jinými skandinávskými zeměmi nijak závratné. Švédská vláda neposkytuje elektromobilitě tak výraznou finanční a legislativní podporu jako například Norsko, což se kromě jiného projevuje i v nižším množství nabíjecích míst pro elektromobily.

Nabíjecí stanice pro elektromobily jsou čím dál častějším jevem.
Nabíjecí stanice pro elektromobily jsou čím dál častějším jevem.

Švédský Renault se proto rozhodl spustit službu Elbnb, která svým účastníkům nabídne možnost (za dohodnutý poplatek) poskytovat své domácí elektrické zásuvky jako nabíjecí stanice pro další členy služby. Renault se odvolává na svůj průzkum, kde 51 % respondentů prohlásilo, že nedostatečná síť nabíjecích míst je jednou z největších překážek při používání elektromobilů. Zástupci Renaultu ve Švédsku tvrdí, že věří v model sdílené ekonomiky, který může podpořit růst prodejů elektromobilů i plug-in hybridů na švédském trhu.

“Elektromobily jsou realitou, ale i přesto, že žijeme v roce 2016, kdy jsou ekologická témata velmi silným tématem, infastruktura je nedostatečná. Jedním z cílů Elbnb je i nárůst povědomí o nedostatečné infastruktuře pro elektromobily.

Lars Höglin, mluvčí Renault Švédsko

Elbnb, neboli pronájem elektrické zásuvky

Program Elbnb nabízí vlastníkům domů možnost přidat svoje zásuvky do jednotné mapy programu, tak aby ji v případě zájmu mohli využít jiní účastníci Elbnb. Řidiči tak mají možnost se s majiteli „nabíjecích stanic“ kontaktovat, dohodnout dobu příjezdu a také poplatek za nabíjení. Koncept je velmi podobný modelu Airbnb, který umožňuje nabídnout volný pokoj, nebo byt k dočasnému pronájmu (Airbnb je zkratkou pro AirBed&Breakfast).

Název byl podle Höglina zvolen zcela záměrně, aby již na první pohled bylo jasné, že jde o službu zakládající se na sdílení. Navíc jde podle něj také o určitý hold službě Airbnb, která je mezi uživateli velmi populární. První písmena „El“ mají reprezentovat zkratku pro elektřinu.

Od samotného počátku této služby na začátku června, se do ní k dnešnímu dni přihlásilo přes 60 lidí, kteří nabízí své domácí nabíjecí prostory. Služba postupně přidává nová místa k nabíjení, ale růst je poměrně pomalý. Ve srovnání s více jak tisícovkou jiných nabíjecích míst po celém Švédsku tak služba zatím není příliš rozšířená. Renault přitom věří, že může s podobným konceptem uspět i v jiných zemích. Primární pozornost nyní věnuje Norsku, kde je elektromobilita velkým tématem a tamních uživatelů elektrických vozidel je násobně více.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se