Společnosti Ford Motor a Domino’s Pizza začnou od září testovat reakce michiganských zákazníků na rozvážku jejich pizzy pomocí autonomních vozů. Ty budou zpočátku řízeny lidmi. Na dodávku přímo před práh domu si budou zákazníci muset ještě počkat.

Nebude se jednat o první technologický experiment s rozvážkou pizzy. O další zajímavou altermativu rozvozu pizzy společností Domino’s se postaraly australské pobočky společnosti, které dodávaly zákazníkům na Novém Zélandu pizzu pomocí dronů a autonomních robotů.

Sherif Marakby, šéf oddělelní autonomních vozů a elektromobilů, navíc naznačuje, že ambice Fordu na spolupráci v zapojení autonomních vozů je mnohem vyšší. Ford chce spolupracovat s mnoha společnostmi právě na zlepšení přepravy zboží a lidí tímto způsobem. Již dříve představitelé Fordu řekli, že očekávají vypuštění své flotily autonomních vozů pro sdílené cestování v roce 2021.

Zákazník si pro svoji pizuu bude muset zatím dojít k vozu sám

Domino’s a Ford budou dodávat pizzu náhodně vybraným zákazníkům v oblasti Ann Arbor vozem Ford Fusion Hybrid vybaveným samořídící technologií. Dodávkové vozy budou zpočátku řízeny lidskými řidiči.

Zákazníci budou mít možnost sledovat polohu vozu pomocí GPS a dostanou SMS zprávu, jak si vyzvednout pizzu, když vůz přijede na místo určení.

Otázkou ovšem zůstává, jak bude tento druh automatizace schopen vyřešit například ekonomicky smysluplnou dovážku zboží do pátého patra domu.

Testovací vůz společností Ford a Domino’s se touto otázkou zabývat nebude. Zastaví pouze před domem zákazníka, takže o dodávku přímo před dveře domu se tedy alespoň prozatím jednat nebude.

Na tyto poslední desítky metrů se však společnost Domino’s již zaměřuje. Autonomní dodání pizzy přímo do domu je pro ni pouze dalším milníkem.

Autorem úvodní fotografie je Purplellamas01.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *