V Německu vznikne celostátní síť vodíkových čerpacích stanic

400 vodíkových čerpacích stanic do roku 2023 – to je plán iniciativy H2 Mobility Deutschland, která sdružuje německé průmyslové společnosti, mezi nimiž nechybí OMV, Shell nebo Linde. Zástupci H2 Mobility Deutschland stvrdili svůj záměr podpisem s ministrem dopravy Alexandrem Dobrindtem.

Iniciativa H2 Mobility Deutschland byla založena v roce 2009, později přešla na model joint venture, který aktuálně sdružuje 6 průmyslových společností –  Air Liquide, Daimler, Linde, OMV, Shell a Total. Cílem H2 Mobility Deutschland je vybudovat celostátní síť vodíkových čerpacích stanic.

Vodíkem poháněné automobily mohou hrát klíčovou roli v nízkouhlíkové bezemisní budoucnosti .“

Oliver Bishop, generální manažer Hydrogen at Shell

Na setkání zástupců H2 Mobility Deutschland s ministrem dopravy byly projednávány kroky k vybudování celostátní sítě vodíkových čerpacích stanic. Hned na začátku roku 2016 by měly přibýt 4 nové stanice, v průběhu několika příštích let by to mělo být 100 stanic. Cílem H2 Mobility Deutschland je vybudovat 400 vodíkových čerpacích stanic do roku 2023.

2023/400

Přehled provozovaných a plánovaných vodíkových čerpacích stanic v Německu. Zdroj: www.greencarcongress.com

Investice dosáhnou 400 milionů eur

Německo má nakročeno k tomu, stát se první zemí, která bude mít celostátní síť vodíkových čerpacích stanic. Cena za toto prvenství však není zanedbatelná. Podle odhadů se investice vyšplhají až na 400 milionů eur.

Vodík se spolu s jinými možnostmi ukládání energie dostal do popředí zájmu díky rozvoji obnovitelných zdrojů. V Německu byla letos spuštěna nová stanice, která vyrábí vodík z přebytečné elektřiny z větrných elektráren. Stláčení, uložení a distribuci vyrobeného vodíku z této stanice má na starosti společnost Linde, která je jedním ze šesti hlavních představitelů H2 Mobility Deutschland.

Výzkum akumulace elektřiny pomocí vodíku probíhá i u nás, a to konkrétně v ÚJV Řež. Projekt běží již od roku 2009.

Autor úvodní fotografie: Baranekstuttgart

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *