Minulý rok se zapíše do historie jako jeden z těch, kdy Česká republika vyvezla do zahraničí méně elektřiny, než je roční produkce Temelína. Přitom české jaderné elektrárny, obvykle zdroj s nejvyšším koeficientem ročního využití instalovaného výkonu, neměly vůbec dobrý rok. Díky problémům se svary na Dukovanech a neplánované odstávce Temelína naopak více než kdy jindy pracovala paroplynová elektrárna v Počeradech.

Vývoz nižší než obvykle

Podle prvního odhadu z dat provozovatelů přenosových soustav ENTSO-E byl vývoz z ČR za minulý rok mezi 12-13 TWh, což je jedna z nejnižších hodnot od roku 2000. Zásluhu na tom má několik faktorů. Z energetického hlediska šlo především o dlouhou odstávku jaderné elektrárny v Dukovanech, která byla způsobena problémy s nečitelnými snímky a špatně provedenými svary na potrubí. České jaderné elektrárny loni vyrobily o 3,6 TWh elektřiny méně než v roce 2014. ČEZ přitom původně plánoval pro rok 2015 rekordní výrobu 32,7 TWh z jaderných elektráren.

Česká republika bývá dlouhodobě v evropském srovnání třetí největší vývozce elektřiny a největší vývozce elektřiny na obyvatele vůbec. Minulý rok ale tento dlouhodobý trend zřejmě změní. Především kvůli nárůstu spotřeby elektřiny v ČR a neplánované odstávce Temelína 11. září, kombinované s plánovanými odstávkami dalších elektráren, byla ČR v minulém roce okolo 100 hodin čistým dovozcem elektřiny ze zahraničí.

Záloha z Počerad

Rekordy naopak padaly v provozu elektrárny v Počeradech. Tato paroplynová elektrárna, postavená za 17 miliard korun a uvedená do provozu v roce 2013, se za současných cen elektřiny nevyplatí provozovat a ČEZ tak každoročně z důvodů odpisů provozuje elektrárnu se ztrátou. V letošním roce běžela tato elektrárna 45 dnů, z čehož 37 bylo v druhé polovině roku, především v souvislosti s nečekanými výpadky jaderných zdrojů.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *