jaderná elektrárna dukovany

Elektrárna Dukovany otevře nová pracovní místa, za pět let přijme 170 lidí

Jaderná elektrárna Dukovany přijme v nadcházejících pěti letech 170 pracovníků, část z nich nahradí lidi odcházející do důchodu. Elektrárna letos také přijímá pracovníky na kontrolu a údržbu zařízení, řekl ČTK její mluvčí Jiří Bezděk. Dukovany jsou v provozu tři desetiletí. V samotné elektrárně pracovalo k letošnímu 1. lednu 756 lidí, minulý rok jejich počet stoupl o 50.

„Energetika je perspektivní obor,“ řekl mluvčí.

Letos by mělo do elektrárny nastoupit 58 pracovníků a každý následující rok dalších 20 až 30. Zhruba dvě třetiny míst jsou určeny pro technicky vzdělané středoškoláky a třetina pro vysokoškoláky. Nábor se podle mluvčího tolik netýká operátorů, ale spíš jiných profesí zajišťujících provoz jaderného zařízení.

Všichni pracovníci Dukovan musí úspěšně projít psychotesty. Stovky z nich budou nově potřebovat také prověrku od Národního bezpečnostního úřadu. Bez ní nebudou moci vstoupit do takzvaných životně důležitých prostor elektrárny.

Jaderná elektrárna Dukovany

Ilustrační foto

Jde o opatření vyplývající z nového atomového zákona, které má zvýšit ochranu tohoto jaderného zařízení proti sabotáži. Na jeho zavedení do praxe má ČEZ tři roky.

Včetně obslužných útvarů, zaměřených kupříkladu na vyjednávání s dodavateli a plánování investic, měla firma ČEZ zkraje tohoto roku v dukovanské lokalitě 1195 pracovníků.

Čtyři bloky Dukovan byly zprovozněny v letech 1985 až 1987. Společnost ČEZ v posledních letech investovala do jejich modernizace, aby byly technicky připraveny na dalších 20 let provozu. Mladé pracovníky si firma zajišťuje spoluprací se středními a vysokými školami, pro letošek počítá i s pořádáním seminářů a besed pro studenty.

Jenom z absolventů oboru Energetik na Střední průmyslové škole v Třebíči přijímá ČEZ v průměru pět absolventů ročně. Je to polovina z těch, kteří nepokračují ve studiu na vysoké škole, uvedl Bezděk. Asi třetina zájemců o práci v elektrárně se hlásí prostřednictvím firemního náborového webu.

Autor:Jedna odpověď na Elektrárna Dukovany otevře nová pracovní místa, za pět let přijme 170 lidí

 1. energetik napsal:

  I v Temelíně:
  energetika.tzb-info.cz/120544-temelin-chce-letos-vyrobit-kolem-15-twh-elektriny-prijme-80-lidi
  ale myslím že to stejně nebude stačit pro navýšení výroby o 2,9TWh jak mají v plánu.
  Jeden trénovaný člověk totiž ušlape na té jejich šlapací elektrárně v infocentru kolem 500W jen po dobu pár sekund (tady se musím pochlubit že jsem po přehození na těžší převod na podobné elektrárně uvařil hrnek čaje za 2 minuty). Takže když budou šlapat na tři směny po 26 lidech (2 budou náhradníci v záloze kvůli bezpečnosti a stabilitě dodávek) kteří se u toho šlapadla budou střídat, tak je to za rok jen 4,38MWh. Je sice pravda že za pár dnů budou trénovaní, ale i kdyby jim tam dali druhé šlapadlo tak ty plánované 2,9TWh stále nedají.
  Možná by se to dalo ještě navýšit využitím odpadního tepla a plynů (při vhodné krmné směsi např. vajíčková pomazánka s hrachem a čočkou), ale to by jim asi dost snížilo návštěvnost infocentra.
  Ale konečně by z Temelína šla alespoň trochu skutečně čistá a bezemisní energie.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *