Jaderná elektrárna Dukovany

Hüner: Státy EU by měly vzájemně respektovat volbu energetického mixu

Česká republika by uvítala, pokud by státy Evropské unie vzájemně respektovaly svá rozhodnutí ohledně způsobu výroby energie včetně produkce elektřiny z jádra. V projevu na Evropském jaderném fóru (ENEF) v Bratislavě to dnes český ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.

„Česká republika a její zástupci vnímají, že ne všechny státy Evropské unie se rozhodly řešit současné klimatické výzvy pomocí jaderné energetiky. Volbu každého jednotlivého státu je třeba respektovat. Stejně tak bych si přál, aby ten respekt byl vzájemný a zejména pro oblast jaderné energie napříč Evropskou unii více posílen,“ uvedl Hüner.

Česko podle podle Hünera považuje podporu jaderné energetiky za nezbytnou z důvodu závazku Evropské unie stát se globálním lídrem v ochraně klimatu a kvůli vyváženosti zdrojů energií.

Solární elektrárna

Ilustrační foto

Dodal, že energetická koncepce ČR počítá se zvyšováním podílu energie vyráběné z jádra a že v Česku docházejí zdroje fosilních paliv, na kterých byla energetika založena. Proti atomové energii dlouhodobě vystupuje sousední Rakousko.

Výroba elektřiny z jádra je důležitá nejen pro Českou republiku, ale také pro Slovensko, kde tamní největší výrobce elektřiny, společnost Slovenské elektrárne, dokončuje dva bloky atomové elektrárny Mochovce. Dostavba se ovšem prodražuje a proti původním plánům také opožďuje.

Slovenský premiér Peter Pellegrini v projevu na ENEF vyslovil obavy, že by nemusel být naplněn ani poslední termín, podle kterého se zahájení provozu třetího bloku elektrárny očekává ve druhé polovině letošního roku a čtvrtého bloku elektrárny o rok později.

Energiewende - větrná elektrárna

Ilustrační foto

Podle slovenského ministra hospodářství Petera Žigy z důvodu ekonomické nenávratnosti zůstává nadále utlumen slovensko-český záměr výstavby nové jaderné elektrárny na Slovensku. Projekt připravuje společný podnik české společnosti ČEZ a slovenské státem kontrolované firmy JAVYS.

JAVYS na okraj fóra podepsal se Správou úložišť radioaktivních odpadů memorandum o spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje v procesu budování hlubinného úložiště na uložení vyhořelého jaderného paliva.

Adrian Bobok šeb

Autor:7 odpovědí na Hüner: Státy EU by měly vzájemně respektovat volbu energetického mixu

 1. energetik napsal:

  To je nesmysl, jadernofosilní emise a škody hraniční čára nezastaví. Nelze respektovat škodné za hraniční čárou která bude deformovat trh a škodit přes hranice.

  • Petr napsal:

   Tak neměli Rakušáci vstupovat do EU a podepisovat Euroatom, když nehodlají respektovat evropské státy s jadernými elektrárnami.

   • Martin Pácalt napsal:

    Rakušáci si asi nepřipouštějí, že jakmile průtočnými vodními elektrárnami proženou vodu, už jim zpátky nenateče . Jaderné elektrárny se svým „zbytečným nočním výkonem“ jim pomáhají vracet (a to nízkoemisně) alespoň prostřednictvím PVE vodu zpátky do kopců a opakovaně ji tak točit- a že se pomalu ale jistě velikost alpských ledovců – tedy vodní zásoby – tenčí.
    Opět se na energetiku někdo dívá jen skrze náklady a nevidí její propojenost s jinými oblastmi života. Himmel Laudon.

  • manasek napsal:

   jaké jaderné emise?

 2. energetik napsal:

  EU na to nemá vliv a Euroatom je mrtvý.

  • Petr napsal:

   Euroatom není mrtvý jeho texty jsou pevně včleněny do jádra smluv a zákonů EU.

  • Carlos napsal:

   Musím souhlasit s Petrem, pokud neodstoupili od smlouvy, mělo by být možné její plnění vyžadovat u příslušných mezinárodních institucí. Pokud Rakousko podepsalo Euroatom, pak je otázka jestli jsou jeho kroky legální ve vztahu k jiným zemím, které usilují o jadernou energetiku, ony bývají mezinárodní úmluvy nad místními zákony a ústavami, tady zatímco zákaz doma je asi legální a legitimní, některé kroky ve vztahu k jiným zemím mohou být nelegální, ale nejsem právník.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *