Jaderná elektrárna dukovany

Odstávka 2. bloku Dukovan skončí až v sobotu

Odstávka druhého bloku Dukovan skončí v sobotu, o dva dny později, než energetici předpokládali. V bloku, který je odstaven půl roku, se ještě dělají poslední zkoušky. Ve čtvrtek večer začali pracovníci testovat první turbínu tohoto bloku a zkoušky u druhé turbíny zahájí dnes odpoledne. Blok by měl začít dodávat elektřinu do sítě v sobotu, řekl ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

V Jaderné elektrárně Dukovany jsou od 20. ledna mimo provoz dva z jejích čtyř bloků. Druhý blok stojí od loňského 16. září. Odstávka prvního bloku potrvá do poloviny května.

Štěpnou reakci v reaktoru druhého bloku obnovili energetici tento týden v úterý, a to ve 14:30. Původně s tím počítali až na středu. Pak se ale najíždění bloku o něco zpomalilo. První turbína v něm byla zkušebně připojena ve čtvrtek ve 22:20. „Zkouška proběhla úspěšně,“ řekl mluvčí. Pak musela být turbína znovu odpojena, aby mohla být provedena zkouška také u druhé turbíny. Reaktor druhého bloku je nyní zhruba na pětině výkonu. Na plný výkon by se měl dostat počátkem příštího týdne.

Odstavení jaderných elektráren Německo

Ilustrační foto

U dukovanského bloku číslo dvě firma ČEZ požádala Státní úřad pro jadernou bezpečnost o povolení jeho dalšího dlouhodobého provozu. Nynější povolení skončí 10. července.

Při půlroční odstávce tohoto bloku pracovníci provedli rozsáhlé kontroly a zkoušky jeho zařízení. Prověřili také odolnost hermetických prostor bloku. Výsledky budou zaneseny do dokumentace, která je součástí žádosti o nové povolení.

Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Minulý rok dodala elektrárna do sítě 11,954 terawatthodiny elektřiny.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *