JE dukovany

Odstávka 4. bloku Dukovan by měla skončit v tomto týdnu

Odstávka čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Dukovany by měla skončit v tomto týdnu. Blok stojí od 12. května. Podle údajů, které na webu zveřejnila firma ČEZ, budou dodávky proudu obnovovány zřejmě od pátku. Hlavní činnosti naplánované v termínu odstávky už byly provedeny nebo je technici ukončují. Aktuálně probíhají zkoušky, které jsou nutné před náběhem bloku, řekl dnes ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Dodávky elektřiny z Dukovan jsou od 14. července poloviční, protože v elektrárně podle plánu stojí dva ze čtyř bloků, vedle čtvrtého bloku i blok číslo tři. Odstávka třetího bloku je naplánovaná na 107 dní. Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu celkové spotřeby elektrické energie v ČR.

Jaderný reaktor Dukovany

Ilustrační foto

U třetího a čtvrtého bloku Dukovan firma ČEZ žádá Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o další povolení provozu. Desetiletá licence u obou těchto bloků končí s letošním rokem. Během nynějších odstávek těchto bloků energetici spolu s výměnou části jaderného paliva za nové provádějí řadu investičních akcí.

Souběh odstávek vyvolala potřeba modernizace systému kontroly a řízení centrální čerpací stanice těchto dvou bloků. U čtvrtého bloku také odborníci koncem srpna tři dny testovali odolnost jeho hermetického boxu. Tyto zkoušky pevnosti a těsnosti ochranné obálky se konaly po 20 letech provozu bloku, podle mluvčího prokázaly velmi dobrý stav.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *