Fotovoltaická elektrárna

OZE v ČR vyrobily vloni pětkrát více elektřiny než v roce 2003

Loni bylo v ČR vyrobeno 9618 gigawatthodin elektřiny z obnovitelných zdrojů, což je více než pětinásobek oproti roku 2003 a meziroční nárůst o 2,4 procenta. Vyplývá to ze Zprávy o životním prostředí za rok 2017, kterou v úterý projedná vláda a ČTK ji má k dispozici.

Největší podíl zaujímaly bioplyn (27 procent), biomasa a fotovoltaika (obě 23 procent). Dalšími zdroji jsou vodní (19 procent) a větrné elektrárny (šest procent), jejich potenciál je ale podle České informační agentury životního prostředí (CENIA) limitován přírodními podmínkami v Česku. Nejnižší podíl na výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů energie připadá biologicky rozložitelné části tuhých komunálních odpadů (zhruba jedno procento).

Téměř ve všech druzích obnovitelných zdrojů se loni meziročně výroba elektřiny zvýšila. Výjimkou jsou vodní elektrárny, kde byl pokles způsobený suchem, a tedy nízkým stavem vody v tocích.

Česká republika plní cíl Státní politiky životního prostředí, který vyplývá z evropské směrnice z roku 2009 o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů. Podíl těchto zdrojů na konečné spotřebě energie měl být do roku 2020 třináctiprocentní, cíl byl splněn v roce 2013, předloni pak hodnota pro Česko činila 14,9 procenta.

Aktualizovaná Státní energetické koncepce pak ČR dává za cíl dosažení podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny v rozmezí 18 až 25 procent do roku 2040, loni podle zprávy činil tento podíl 11,1 procenta.

Stejně jako v předešlých letech, i loni bylo více elektřiny vyvezeno než dovezeno. Saldo za celý rok činilo 13 terawatthodin (TWh), což se rovná 15 procentům celkově vyrobené elektřiny. Vyvezeno bylo 28,1 TWh, dovezeno 15,1 TWh. Saldo bylo oproti roku 2016 o 18,8 procenta vyšší.

„ČR je v Evropě, vzhledem k dostupnosti energetických zdrojů, významným vývozcem elektřiny, vyšší exporty mělo v roce 2016 pouze Německo, Francie a Švédsko,“ uvádí zpráva.

Autor:



6 odpovědí na OZE v ČR vyrobily vloni pětkrát více elektřiny než v roce 2003

 1. Jan Nob napsal:

  Tady bych viděl jako zásadní počty procent. Řekněme, že bychom vyvezli jen 1/2 a dovezli také jen 1/2 energie. Jaký byl poté poměr procent OZE, taky 13% , 14,9% ??? Asi moc ne, že?
  Jak to řekl pan Churchill ? Jediné statistice, které věřím – té, jenž si sfalšuji sám!!

 2. Josef napsal:

  No ano, ale za jakou cenu ? je to 5.2 kč kWh na podporách + cena silové elektřiny tj. celkem něco kolem 6,5kč + DPH a cena regulace. Tedy 6 násobek běžné ceny elektřiny. A to se ještě dnes najdou zelení utopisté co tvrdí jak jsou OZE levné…

  • Franta napsal:

   Jsou levné, to že neumíte počítat – to je Váš problém. Zkuste si spočítat trochu reálnější situaci – bez dotace atp – elektrinu pro vlastní spotřebu. Pořízení výrobny za vlastní peníze. Bez pronájmu elektroměru a distribučních nesmyslných poplatků – pak pište smysly a nikoli nesmysly.

   • Josef napsal:

    Reálná situace je taková , jak jsem popsal. Když si chci koupit kousek hovězího , pak si také nekoupím tele a nebudu se o něj 18 měsíců starat, ale koupím si kus masa. Stejně tak si nebudu stavět vlastní elektrárnu abych měl el. energii…
    Při současných cenách FV panelů vychází 1kWh asi na 4 koruny ( klíčová stavba, započítání ceny peněz ). A to elektrárna produkuje el. energii zejména na jaře a v létě v poledních hodinách , kdy je většina lidí v práci jediný kdo má na to řešení za rozumné peníze je EON , který zhruba za 0.5 kč /kWh tu energii odebere do sítě a dodá třeba v zimě. Cena topných sazeb je okolo 2kč – takže skutečně nevidím žádný důvod něco takového dělat. Je to prostě ekonomicky nevýhodné jak v malém tak ve velkém. Musely bychom žít někde v Itálii nebo Španělsku tam se to vyplatí.

    • haiprasad napsal:

     Nevím jak to počítáte, ale mě to vychází dost jinak. I oficiálně jsme se už asi před rokem – dvěma dostali na paritu. Tj. výkupní cena elektřiny vyrobená v OZE a nonOZE je přibližně stejná. Samozřejmě, závisí na výkupních podmínkách, smlouvách, dotacích. Ale z pohledu ekonomické návratnosti investic, při oproštění ode všech dotací, pobídek ap. (na obou stranách) už v tom není prakticky rozdíl. Rozdíly tam jsou, například v plynulosti dodávek, ale i ty se postupně daří eliminovat. Uběhla dost krátká doba, asi tak deset let a energetika se výrazně proměnila. Tipuji, že za dalších 10 let se podaří odstanit i hlavní nevýhodu většiny OZE – intermitenci. Díky úložištím. Instalují se jak krátkodobá – baterie, tak se rozjíždí i dlouhodobá – P2G2P. Jak jsem nedávno četl, tak účinnost toho druhého typu je natolik dobrá, že se to vyplatí.

 3. haiprasad napsal:

  Je to směšně málo. Máme potenciál na víc. Mnohem víc.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *