Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně, horní nádrž. Autor: Opavjar

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně od pátku kvůli nehodě jeřábu stojí

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně na Šumpersku, která hraje důležitou roli v tuzemské energetické soustavě, je od páteční nehody jeřábu na dolní nádrži stále mimo provoz. Její krátkodobé vyřazení žádné komplikace nezpůsobilo, řekla dnes na dotaz ČTK mluvčí Skupiny ČEZ Marie Pásková. Při páteční nehodě zemřel šestapadesátiletý jeřábník. Technici se snaží převrácený jeřáb odklidit.

„Krátkodobé vyřazení přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně z provozu žádné komplikace nepřináší. Dodávky do sítě jsou pokryty z jiných zdrojů,“ uvedla Pásková, podle které bude přečerpávací elektrárna mimo provoz, dokud se situace s převráceným jeřábem nevyřeší.

„Ve spolupráci s hasiči pracujeme na odstranění následku havárie,“ dodala.

Přečerpávací vodní elektrárny slouží jako obrovské akumulátory elektrické energie. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období nedostatku energie, kdy přečerpávací elektrárny energii naopak vyrábějí a prodávají za vyšší cenu.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně. Zdroj: ČEZ

Ilustrační foto

Dlouhé stráně dodávají elektřinu nejen ve špičkách, ale stále častěji působí jako stabilizátor české energetické soustavy, která je jednorázově zatěžována kolísající výrobou z tuzemských i zahraničních obnovitelných zdrojů.

Jeřábník zemřel v pátek dopoledne během prací na přečerpávací elektrárně Dlouhé stráně poté, co se z dosud nezjištěných příčin při manipulaci převrátil autojeřáb. Nehoda se stala při pravidelné revizi česel.

„Jeřáb se převrátil na střechu, částečně visel nad vodní hladinou a břemeno spolu s ramenem zasahovalo až do vody. Muž, který jeřáb obsluhoval, zůstal strojem zavalen a na místě svým zraněním podlehl,“ uvedla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková, podle níž hasiči převrácený jeřáb v pátek zajistili proti dalšímu pohybu.

Vyproštění převráceného stavebního stroje nebude jednoduché, jelikož jeřáb váží 30 tun a v době nehody transportoval čtyřtunové břemeno.

„Majitelé jeřábu spolu s pracovníky přečerpávací elektrárny rozhodují o nejlepším postupu k závěrečnému vyřešení mimořádné události,“ podotkla Hacsiková.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně, horní nádrž- Zdroj: ČEZ

Ilustrační foto

Okolnosti smrtelné nehody vyšetřují policisté, nařídili soudní pitvu. Při nehodě uniklo na hladinu nádrže menší množství provozních kapalin, hasiči proto na místě na člunech natáhli sorpční hady.

Vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně po rekordním loňském roce zvyšuje produkci elektřiny i letos. V prvním pololetí vyrobila přes 349 milionů kWh elektrické energie, meziročně o 14,5 procenta více. Loni přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně vyprodukovala více než 716 milionů kWh elektřiny, což bylo rekordní množství v její historii.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně byla uvedena do provozu 20. června 1996. Zařízení zvítězilo v anketě Sedm divů Olomouckého kraje, kterou uspořádalo hejtmanství. Vodní elektrárna Dlouhé stráně pomáhá přitáhnout turisty do regionu, jenž na turistickém ruchu značně závisí.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *