Solární elektrárna

Soud rozhodne o stížnosti na státní odvody za solární elektrárny

Ústavní soud (ÚS) dnes vyhlásí rozhodnutí o stížnosti vlastníka solární elektrárny v Čáslavi na Kutnohorsku na takzvané solární odvody. Firma Fotovoltaická elektrárna Eliška – Čáslav neúspěšně žádala od státu náhradu 2,9 milionu korun kvůli zavedení solárního odvodu. Podle stížnosti odvod zásadním způsobem ovlivnil její podnikání a představoval nucené omezení základního práva, vlastnit majetek.

Firma se nejprve obrátila na Obvodní soud pro Prahu 1, poté hledala zastání u Městského soudu v Praze a Nejvyššího soudu.

Justice ale odkázala na dřívější nález ÚS, podle kterého se zavedení solárního odvodu neprotivilo ústavnímu pořádku. České soudy nevyhověly ani návrhu firmy, aby se obrátily s předběžnou otázkou na Soudní dvůr Evropské unie.

Šestadvacetiprocentní daň pro solární elektrárny uvedené do provozu v letech 2009 a 2010 schválili poslanci na konci roku 2010 v reakci na boom nových slunečních elektráren vyvolaný zvýhodněným výkupem energie. Platit měla tři roky, později Parlament její účinnost prodloužil a snížil sazbu na deset procent.

Provozovatelé elektráren zavedení odvodů kritizovali jako nečekaný a protiústavní zásah do svých podnikatelských záměrů. Podávali proto žaloby, případně iniciovali arbitráže.

Autor:3 odpovědí na Soud rozhodne o stížnosti na státní odvody za solární elektrárny

 1. Petr Nowak napsal:

  Parodie? Stat, jakozto provozovatel nejvetsiho mnozstvi nekompetentnich zamestnancu poveri sve zamestnance, aby rozhodovali o vine sveho zamestnavatele…. welcome to Absurdistan!!
  Banana republic – domov muj…

  • Carlos napsal:

   Soudcové tak nějak nejsou státními zaměstnanci, jak dokazují v posledních měsících soudcové soudu ústavního. Nevím jak Vy, ale já třeba beru soudy, zejména nejvyšší patra justice, v poslední době jako organizaci důvěryhodnější než třeba vládu. On ten posun ve společnosti od toho jak to fungovalo kdysi k něčemu více podobnému sousedům v Rakousku bude trvat ještě dlouho. (Proč srovnávám s Rakouskem? Protože jsme první část přechodu od feudalismu k demokracii byli jeden stát a i první republika stavěla na některých věcech z C.K.)

  • Jan Veselý napsal:

   Doporučuju najít si text Ústavy ČR a přečíst si o mechanismech fungování soudní moci v ČR a jak jsou soudci chráněni před mocí výkonnou, soudci nikoho nemusí poslouchat, nejsou ničí podřízení. Je to přesně z toho důvodu, nad kterým tady pěníte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *