jaderná elektrárna dukovany

U Dukovan dnes vyvrcholilo cvičení obrany elektrárny před teroristickými útoky

U Dukovan na Třebíčsku dnes vojáci s policisty cvičně zlikvidovali dva simulované útoky teroristů na jadernou elektrárnu. Akce završila cvičení Safeguard, které začalo v úterý. Jeho úkolem bylo prověřit zajištění vnější ochrany elektrárny. Včetně jejích pracovníků a členů aktivních záloh armády se do cvičení zapojilo 235 lidí. Poprvé se cvičení zúčastnili také krajští hasiči. Novinářům to řekl ředitel Krajského vojenského velitelství v Jihlavě Jan Ňachaj.

Při simulovaném teroristickém útoku musel pyrotechnik za použití robota zneškodnit nastraženou výbušninu. Pyrotechnika chránil 50 kilogramů těžký oblek, schopný odolat ze tří metrů výbuchu kilogramu výbušniny TNT.

Při obraně elektrárny zasahoval i bojový vrtulník Mi-24. Svou techniku představila také policie. Do cvičení zapojila speciální monitorovací vozidlo nebo vozidlo, se kterým pracuje v terénu na místě činu kriminalistický technik.

JE dukovany

Ilustrační foto

Cvičení se zúčastnili příslušníci pěší roty aktivní zálohy při krajském velitelství společně s vojáky 44. lehkého motorizovaného praporu Jindřichův Hradec, vojenské policie a 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec a Vícenice u Náměště nad Oslavou. Spolupracovali s nimi také hasiči a policie, včetně jednotek z dukovanské elektrárny.

„Obzvlášť v současné době nemůžeme podceňovat případné hrozby možných teroristických útoků. Bezpečnost jaderné elektrárny a jejího okolí patří dlouhodobě mezi naše priority,“ řekl krajský šéf policie Miloš Trojánek.

Speciální policejní jednotka má podle něho na starost bezpečnost elektrárny, ale je připravena zasáhnout i jinde v kraji.

Cvičení Safeguard se koná od roku 2014 každoročně střídavě u jaderné elektrárny v Dukovanech a v Temelíně.

Elektrárna Dukovany loni vyrobila 11,9 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Od počátku provozu v roce 1985 dodala téměř 428 TWh elektrické energie, což odpovídá spotřebě celé České republiky na sedm let.

Autor:3 odpovědí na U Dukovan dnes vyvrcholilo cvičení obrany elektrárny před teroristickými útoky

  1. energetik napsal:

    Co to stojí takové manévry u něčeho co je na pokraji životnosti, technicky překonané a tedy i zbytečné? Za pár let tam budou běhat tak akorát airsofťáci pokud si to ještě nestihne odfouknout.

  2. Vinkler napsal:

    Co to stojí je otázka jen formální.
    Ty lidi jsou zaměstnanci se stálým příjmem. Takže buď nic, jen pracují nebo to někomu přeúčtovávají tak asi 235 x20 000, + vrtulník 1300000 je 6 milionů Kč nebo cokoli mezi tím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *