solární elektrárna

Za podvod se solární elektrárnou na Brněnsku padly tresty vězení

Krajský soud v Brně dnes vězením až 8,5 roku a propadnutími majetku potrestal trojici mužů za podvod se solární elektrárnou v Sokolnicích na Brněnsku, řekla ČTK mluvčí soudu Eva Sigmundová. Podnikatelé si podle obžaloby zajistili pomocí nepravdivých zpráv vyšší ceny za výkup elektřiny. Škoda je bezmála 260 milionů korun.

Podnikatelé Pavel Novák a Václav Šindelář si podle obžaloby pro udělení licence pro solární elektrárnu nechali vypracovat nepravdivé zprávy, na nichž se podílel revizní technik Klement Konečný. Podle těchto materiálů byla elektrárna hotova do konce roku 2010 a ten rok od Energetického regulačního úřadu (ERÚ) dostala licenci, přestože hotová nebyla. Získání licence ještě v roce 2010 zajistilo podnikatelům vyšší cenu za výkup elektřiny.

Novák od soudu odešel s trestem 8,5 roku vězení, Šindelář s trestem o rok nižším. Oběma soud zároveň udělil zákaz činnosti v soukromém podnikání na deset let a propadnutí majetku. Technik Konečný dostal pětiletý trest, zákaz výkonu funkce revizního technika na osm let a také propadnutí majetku.

Systémy solárních elektráren

Ilustrační foto

„Vědomě uvedli v omyl odpovědné pracovníky ERÚ ohledně splnění a prokázání nezbytných technických předpokladů,“ uvedl státní zástupce v obžalobě.

Soudy se už v minulosti zabývaly několika případy podvodného získání licencí u solárních elektráren. Některým licenci zrušily. Několik lidí spojených s podvody dostalo tresty, některé soudy zprostily obžaloby.

Majitelé solárních elektráren zprovozněných do konce roku 2010 měli dlouhodobě garantovanou cenu 12 150 korun za megawatthodinu elektrické energie dodané do veřejné sítě.

Od ledna 2011 se ale výkupní podmínky zásadně změnily, za megawatthodinu se držitelům licence začalo vyplácet jen 5500 korun. Proto se řada majitelů snažila stihnout kolaudaci elektrárny tak, aby získali ještě výhodnější garantovanou cenu.

Autor:8 odpovědí na Za podvod se solární elektrárnou na Brněnsku padly tresty vězení

 1. manasek napsal:

  „měli dlouhodobě garantovanou cenu 12.150 korun za megawatthodinu“ levná energie

  • Milan Vaněček napsal:

   To byla ta v té době nejvyšší dotace na světě pro instalace na polích. Proto jsme byli v roce 2010 první na světě v instalacích na obyvatele.
   No a teď odsoudí pár lidí za podvody v ceně cca tisíkrát menší než byl ten celý megapodvod.
   A nejhorší na tom je, že další křičí: my chceme taky podobné dotace, v řádu stovek miliard za 20 či 35 let.

   • Petr napsal:

    Tak aspoň jsme podle toho z EU zkopírovaného zákona za ty obří prachy pomohli nejvíc Číně předhonit Západ, teď se nám třeba Čína odvděčí a zachrání náš letecký průmysl, globální láska vítězí 🙂

    • Carlos napsal:

     Kdyby to byla kopie, tak se to nestane, jenomže se na tom zase vyřádila místní tvořivost.

     • Petr napsal:

      To těžko, Německo muselo ten zákon taky v těch letech měnit, ale byli nesrovnatelně rychlejší, a dále třeba Španělsko bylo s rychlosí mezi námi a Německem, takže na tom udělali i oni docela obří ztráty.

     • Pavel napsal:

      Byla to kopie. Problém je však samozřejmě někde jinde. Když stát zákonem garantuje soukromými podnikatelům zisk (jako v případě oze parodií na elektrárny) tak je to problém vždy a bez ohledu na dílčí detaily to jinak než katastrofou skončit nemůže. Katastrofou stejné zhovadilosti skončily jak v Česku a Bulharsku tak v Německu.

     • Carlos napsal:

      Petře,
      ale oni tam neměli některé klauzule, které se dostali do zákona naší místní tvořivostí, například omezená rychlost poklesu cen atd. neschopnost našeho parlamentu je pak také super vizitka. Už aby se konečně dodělala transformace a zbavili jsme se těch příšerných nánosů 90. let.

      Pavle,
      no nevím jak bychom s tím jestli to byla, nebo nebyla kopie pochodili při snaze o přihlášení jako užitný vzor, diskuse mi trochu začala tímto připomínat spor Apple vs. Samsung. Podle mne by řekl že to kopie není.

      Nicméně se o podobnou věc tu snaží teď ČEZ ohledně jaderek, to je také stále běžná firma a i kdyby ji rozdělili na dvě části tak z mého pohledu jako odběratele není rozdíl jestli ty prachy půjdou do kapsy soukromé firmě, či státní, stejně je budu muset zaplatit. tedy jeden rozdíl tu bude, zatímco v oboru FVE jsme sletěli tak na desetinu ceny v tom zákoně, u JE se to zdaleka nestane.

     • Milan Vaněček napsal:

      Proč se stále dohadujete, vždyť jsem Vám všem popsal jak to bylo. Byla to kopie do níž bylo vloženo pár “kurvítek”, toto bylo pak spojeno s nečinností vlád (Topolánek, Fišer) a parlamentu aby zákon (cenu) upravil a samozřejmě tak rychle se dalo stavět jen na polích což nebylo v sousedním Německu povoleno.
      Protože jsou v tom obrovské peníze (zisky) i budoucí až do roku 2030, tak se nedá nic vyšetřit ani změnit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *