Drax Power Station

Biomasový Goliáš Drax dostal svolení ke konverzi i 4. uhelného bloku

Původně uhelná, dnes již především biomasová elektrárna Drax obdržela od britské vlády souhlasné stanovisko s konverzí další bloku na biomasu. Tato informace byla zveřejněna na webových stránkách elektrárny, která je součástí skupiny Drax Group, jež se zabývá kromě výroby elektřiny také její dodávkou a produkcí dřevních pelet. Přestavby se tak dočká již čtvrtý z 6 bloků s jmenovitým výkonem 660 MW.

Přestavba 4. bloku bude provedena během odstávky plánované na druhou polovinu letošního roku. Zpět do provozu má být 4. blok britské největší elektrárny uveden před koncem roku 2018. Vedení elektrárny Drax očekává významné snížení kapitálových výdajů souvisejících s konverzí čtvrtého bloku ve srovnání s předchozími třemi investicemi do přestavby bloků. Očekává se, že využití čtvrtého bloku bude po přestavbě nižší než využití ostatních třech biomasových bloků. Nově přestavený blok by měl totiž vyrábět především v obdobích s vysokou poptávkou po elektřině.

„Vítáme rozhodnutí vlády podpořit další rozvoj výroby elektřiny z biomasy v naší elektrárně. Přestavba čtvrtého bloku, který se po jejím dokončení stane flexibilním nízkouhlíkovým zdrojem obnovitelné energie, nám umožní urychlit proces přechodu od uhelných zdrojů. Těšíme se na implementaci našeho nákladově efektivního řešení přestavby již 4. uhelného bloku na biomasu v rámci elektrárny Drax,“ uvedl ředitel elektrárny Will Gardiner.

Po přestavbě třetího bloku elektrárny na biomasu došlo již v prvním pololetí roku 2016 k poklesu podílu výroby elektřiny z uhlí na celkové výrobě Drax na 30 %. Výroba elektřiny z biomasy v elektrárně Drax je podporována formou Contract for difference.16 odpovědí na Biomasový Goliáš Drax dostal svolení ke konverzi i 4. uhelného bloku

 1. Pavel napsal:

  Tak dopadá lití bilionů do oze parodií na elektrárny … pálením dřeva dováženého přes oceán.

  • Jan Veselý napsal:

   Troll, nekrmit.

   • Vláďa napsal:

    Co když napíšete s čím v komentáři nesouhlasíte? To by bylo přínosnější.

    • C napsal:

     Vy jste si ještě nevšiml jak se tu v diskusích nick Pavel choval? Že má v podstatě jenom 2 typy komentářů? OZE parodie a lití do kanálu. A urážení ostatních diskutujících?

     • Vláďa napsal:

      Když vám schází technicky podložený argument tak se nedivte.

     • C napsal:

      Stále to ale není důvod k urážkám, ne?
      A když jsme u toho tak se předvádí i jinde, bez ohledu na téma a obor.

      A když jsme u toho kdy on přinesl technicky podložený argument, kterých se, mimo jiné, občas dožaduje, když tedy zrovna neuráží?

     • Pavel napsal:

      Oceňuji C, že od veselého vyžaduješ argumenty místo urážek, které prozatím předvádí. 🙂

   • Pavel napsal:

    Copak, nejdou ti fakta pod čumák?

    • Jan Veselý napsal:

     A kde jsou?

     • Pavel napsal:

      Dotuje se v rámci podpory oze parodií na elektrárny dovoz dřeva přes oceán, aby bylo spáleno v elektrárně, nebo nedotuje?

     • Jan Veselý napsal:

      Dotuje, ale dotování něčeho není lití peněz do kanálu. Ono to za odměnu vyrábí elektriku jako pološpičkový zdroj. A osobně považuju pálení dovozového dřeva místo dovozového uhlí za cestu správným směrem, i když s velice omezeným potenciálem dalšího růstu.

  • Petr napsal:

   Tak ale zase je to superekologické dřevo z USA s certifikátem, a díky tomu vzniká v Americe volné místo pro udržení používání uhlí 🙂

   • C napsal:

    Otázka je jestli v USA mají vůbec zájem o používání biomasy v energetice. Spíš to vypadá že ne. (Nebylo slyšet o žádném větším projektu ani o žádném menším projektu prostě spíš nebylo slyšet o ničem) Tam teď všichni ujíždějí na plynu a případně na jiných OZE, Trumpovi na vzdory.

    Ovšem jejich přístup k využívání OZE je poněkud zvláštní. Zatímco u nás existuje alespoň nějaká podpora využívání vodní energie a výstavba MVE je považována za vhodnou, tak tam raději MVE ničí protože prý tvoří bariéru. Dobře, splavy ji tvoří, ale postavit rybochod není problém. Zrušit elektrárnu co má přes 1MW kde je napravo, nalevo místa pro rybochod nechápu, navíc v nejhorším kde zakomponovat do samotného splavu, při povodni pak snižuje hladinu nad splavem protože protáhne přepadovou hranu.

    Používat biomasu v takovéto elektrárně je pitomost, to už bych viděl smysluplnější konverzi na spalování odpadů, což by se jim po stopstavu v Číně hodilo, teď se jim přístavy plní odpadem k recyklaci, který Čína nechce odebrat. Lepší by bylo ji používat v teplárnách, nebo po různých úpravách v dopravě, eventuálně jako vstupní surovinu pro průmysl a stavebnictví.

   • Jan Veselý napsal:

    V USA mají obrovské plochy hospodářských lesů zasazených už kdysi dávno kvůli výrobě papíru, pro které není odbyt, protože spotřeba papíru v USA klesla asi o polovinu. A přece je využívání biomasy pro výrobu tepla a elektřiny v USA úplně marginální. Tím to nebude.

 2. VP napsal:

  Drax nevlastní EPH, ale Drax Group PLC.

 3. Tomáš Molek napsal:

  Dobrý den,

  děkuji za upozornění, mylná informace byla opravena. EPH v Británii vlastní elektrárny Langage, South Humber Bank, Eggborough a Lynemouth.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *