Britská jaderná elektrárna Bradwell vstupuje do fáze „péče a údržby“

Poprvé v oblasti jaderného průmyslu Velké Británie oznámila společnost Magnox, že areál elektrárny Bradwell v Essexu vstoupil do stavu „péče a údržby“. Z obou reaktorových budov jaderné elektrárny bylo vyvezeno palivo, bloky vyřazeny z provozu a zařízení překryto ochranným pláštěm odolným vůči povětrnostním vlivům, čímž došlo k vytváření „bezpečného skladu“. V areálu bývalé elektrárny se nachází také úložiště středněaktivních odpadů, ve kterém jsou radioaktivní materiály zakonzervovány a bezpečně uloženy.

Bradwellské reaktory typu Magnox byly uvedeny do provozu v roce 1962 a jsou nejstaršími komerčně provozovanými reaktory v Británii. Po dobu více než 40 let dodávaly nízkoemisní elektřinu.

Společnost Magnox a Úřad pro vyřazování jaderných zařízení (NDA) uvedly, že Bradwell byl průkopnickou elektrárnou, která přinesla snížení rizik odstavené elektrárny „bezpečněji a dříve“ a při vyřazování z provozu představovala symbol inovace a rozvoje inovativních přístupů pro vyřazování jaderných zařízení z provozu. Stala se v některých ohledech vzorem při odstraňování rizik na jiných vyřazovaných elektrárnách společnosti Magnox.

Dekontaminace – infografika, zdroj: Magnox Limited

Ministr průmyslu a obchodu Richard Harrington sdělil: „Prostřednictvím naší moderní průmyslové strategie, chceme udržet Velkou Británii na pozici světového leadera v segmentu vyřazování jaderných zařízení z provozu, což nám přináší značné exportní příležitosti, vytváří velmi odborné pracovní pozice, inovace a regionální růst.“

Generální ředitel NDA David Peattie řekl: „Společně jsme vytvořili vizi pro našich 17 elektráren umístěných po celé Británii s ambiciózním plánem urychlit proces vyřazování z provozu při vyšší bezpečnosti a nižších nákladech.“

Staveniště nyní spravuje společnost Sizewell A. Vstup do reaktorovny a přidružených budov bude vyžadován v počáteční fázi jednou ročně a poté každých pět let pro rutinní inspekci a údržbu. Odpad bude uložen v dočasném úložišti středněaktivních materiálů v areálu spolu s odpady vzniklými z elektrárny Bradwell.

Řez jadernou elektrárnou Wylfa, která je předposlední elektrárnou s dvěma reaktory typu Magnox.

Řez jadernou elektrárnou Wylfa, která je předposlední elektrárnou s dvěma reaktory typu Magnox. (Zdroj: Ansnuclearcafe.org)

Magnox je manažerem a provozním dodavatelem zodpovědným za 12 jaderných elektráren a jednu vodní elektrárnu ve Velké Británii. Na základě smlouvy s majitelem elektráren, NDA, je Magnox zodpovědný za odvoz jaderného paliva z elektráren Wylfa a vyřazení z provozu elektráren Berkeley, Bradwell, Chapelcross, Dungeness A, Harwell, Hinkley Point A, Hunterston A, Oldbury, Sizewell A, Trawsfynydd a Winfrith, stejně jako klasické elektrárny Maentwrog.2 odpovědí na Britská jaderná elektrárna Bradwell vstupuje do fáze „péče a údržby“

 1. Petr napsal:

  Západní blbci chtějí co nejdříve exportovat vyřazování jaderných elektráren.
  V Česku se naštěstí dobře rozvíjí obor průmyslu, který se naopak zaměřuje na generální omlazování a prodlužování jejich životnosti, což bude mnohonásobně lukrativnější i globálně.
  Ale tak je pravda, že kapitalisté často staví co nejlevněji, na striktně určenou dobu životnosti, a pak to je to skutečně nejsnadnější bourat, ale pomalu se po světě ukazuje, že je tohle konzumní uvažování už všude možně dohání a způsobuje úpadek.

  • AP napsal:

   V článku zmiňované reaktory Magnox jsou specifické, sloužily především pro vojenské účely, získávání plutonia. Výroba elektřiny byl vedlejší produkt. Tímto článkem Britové dávají světu informaci, že plutonia už mají dost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *