Chladící věže JE Mochovce

Dokončení slovenské jaderné elektrárny Mochovce se opozdí o další měsíce

Dokončení dvou rozestavěných bloků slovenské jaderné elektrárny Mochovce se opozdí více, než se dosud čekalo. Třetí blok elektrárny by měl být uveden do provozu ve druhém čtvrtletí příštího roku a čtvrtý blok o rok později. Novinářům to dnes řekli slovenský premiér Peter Pellegrini a generální ředitel společnosti Slovenské elektrárne (SE) Branislav Strýček.

Poslední plán SE, které jsou největším výrobcem elektřiny na Slovensku a do jejíž akcionářské struktury předloni vstoupila skupina Energetický a průmyslový holding, počítal s tím, že třetí blok zahájí provoz na konci letošního roku a čtvrtý blok o rok později.

„Uděláme všechno pro to, aby nedošlo k dalšímu posouvání (termínů),“ řekl novinářům Strýček, který na postu generálního ředitele SE na začátku července vystřídal Bohumila Kratochvíla.

Pellegrini před novináři za zpožďování dostavby elektrárny kritizoval také největší dodavatele, mezi které se řadí například plzeňská Škoda JS.

„I je budeme pohánět k odpovědnosti, když se budeme ptát, proč věci nejsou dokončeny. Je to i jejich vizitka,“ řekl slovenský premiér.

Areál jaderné elektrárny Mochovce. Zdroj: Slovenské Elektrárne

Ilustrační foto

Podle Pellegriniho jeden z akcionářů SE, italský koncern Enel, poskytne slovenskému výrobci elektřiny půjčku 700 milionů eur (18 miliard korun) na financování dostavby zmiňované jaderné elektrárny, kde jsou už léta v provozu dva jaderné bloky. Slovenský premiér řekl, že půjčka nenavýší rozpočet projektu v hodnotě 5,4 miliardy eur (139 miliard korun), z něhož částka 4,5 miliardy eur (116 miliard korun) byla již vyčerpána.

Původní plán předpokládal, že dva rozestavěné bloky elektrárny v Mochovcích budou hotovy v letech 2012 a 2013 a že dostavba přijde na 2,78 miliardy eur (71,7 miliardy korun). Rozpočet projektu byl později opakovaně navyšován a termín spuštění rozestavěných bloků posouván, což SE zdůvodňovaly i zpřísněním bezpečnostních předpisů po havárii japonské elektrárny Fukušima v roce 2011.

Adrian Bobok hej

Autor:5 odpovědí na Dokončení slovenské jaderné elektrárny Mochovce se opozdí o další měsíce

 1. Milan Vaněček napsal:

  Ale pan Závodský plzeňskou (v ruském vlastnictví) Škodu JS vychvaluje.

  • Petr napsal:

   Stavbu řídili většinu doby „supermanažeři“ z Itálie.
   Subdodavatel jako Škoda JS za to zodpovědnost nemá, zvláště jestli je placen podle blbé smlouvy za neustálé stavění a předělávky, a ne dostavbu v termínu.

   • Vláďa napsal:

    O Mochovcích jsem před lety prohlásil že se tam více krade než se postaví. Prostě místní kolorit. Stačí se podívat po okolí z čeho jsou u rodinných domků postaveny ploty.

  • Petr Závodský napsal:

   Pane Vaněčku, vy situaci na stavbě Mochovců znáte? Kolikrát jste tam byl?
   Zase o tom nic nevíte, ale žvaníte a žvaníte…

 2. Petr Hariprasad Hajič napsal:

  Řekl bych, že je to taková ta špatná, ošklivá…, nepěkný případ… Jinak řečeno, jestli někdo zná JE, která se nedostavěla deset let po termínu a současně nestála dvojnásobek původní ceny, něchť jí jmenuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *