EDF: Blok 1 JE Flamanville bude odstaven až do konce března

Francouzská energetická společnost EDF, která provozuje jadernou elektrárnu Flamanville, oznámila, že odstávka bloku 1 bude trvat až do konce března. Blok byl odstaven na začátku února po požáru, při kterém se přiotrávilo pět zaměstnanců elektrárny. Experti odhadují, že EDF kvůli odstávce přichází o více než 1 milion EUR denně, brzká oprava je tak pro společnost velice důležitá.

Blok 1 jaderné elektrárny Flamanville, byl odstaven 9. února dopoledne po tom co ve strojovně vypukl požár. Dle původních zpráv společnost EDF, provozovatel jaderné elektrárny, plánovala opravu a znovuspuštění během týdne, později však své odhady čtyřikrát prodloužila. Nyní tak francouzský provozovatel přenosové soustavy RTE na svých webových stránkách uvádí, že odstávka 1330MW bloku JE Flamanville potrvá až do 31. března, důvod prodloužení původního odhadu z jednoho týdne na více než sedm týdnů ovšem znám není. Jediné co EDF uvedla je, že na opravě se začalo pracovat až na počátku minulého týdne.

EDF trvalo témeř týden postupně upřesnit původní odhad z jednoho na 50 dní. EDF zároveň nezveřejnila, žádnou informaci o tom, z jakého důvodu se odstávka z pár dnů protáhne na více než šest týdnů,“ řekl k situaci Mycle Schneider, francouzský konzlutant zabývající se jadernou energetikou.

Další nepříjemnost pro EDF

Pro společnost EDF je nečekaně dlouhá odstávka v současné době další z řady nepříjemností. Jaderná elektrárna Flamanville 1 je jen jednou z elektráren, které EDF dočasně odstavila. Na části jaderných elektráren probíhají bezpečnostní kontroly, které dle odhadů stály EDF již 1,3 milionu EUR. V JE Flamenville se také staví nový blok 3, který měl být v provozu již od roku 2012, ovšem po problémech s tlakovou nádobou se spuštění očekává nejdříve na konec roku 2018.

„Uvést jadernou elektrárnu zptáky do provozu po neplánované odstávce je komplexní úkol a EDF bude chtít zajistit, že všechny systémy pracují bezpečně a efektivně. Krátké zpoždění při provádění nutných kontrol se dá očekávat, vzhledem k tomu, že odstávka byla neplánovaná.“ uvedl profesor Neil C Hyatt z University of Sheffield.

Profesor Neil C Hyatt navíc odhadl ztrátu v souvislosti se stojícím blokem na 1 milion liber denně, dříve zmíněný francouzský konzultant Mycle Schneider odhaduje ztrátu v závislosti na cenách elektřiny dokonce až k 1,8 milionu liber za den. Společnost minulý týden zveřejnila výsledky za rok 2016 – zisk před zdaněním, úroky a odpisy klesl v porovnání s rokem 2015 o 6,7 % na 16,4 miliardy EUR.

Zdroj úvodního obrázku: french-nuclear-safety.fr



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *