Domů
Elektrárny v Evropě
Modernizace jaderných elektráren vyjde EDF na 100 miliard EUR
Jaderná elektrárna Tricastin

Modernizace jaderných elektráren vyjde EDF na 100 miliard EUR

Francouzský kontrolní úřad ve svém středečním prohlášení oznámil, že energetická společnost EDF bude muset do roku 2030 vynaložit na modernizaci svých 58 jaderných reaktorů okolo 100 miliard EUR. Tyto investice mají za cíl splnit nové bezpečnostní požadavky pro provoz jaderných elektráren a zároveň prodloužit jejich životnost na 40 a více let.

EDF oznámila svůj plán na prodloužení provozu ve svých jaderných elektrárnách už v roce 2011. Plán EDF počítá s investicemi ve výši 55 miliard, jeho cílem je zvýšit výkon jaderných elektráren a umožnit jejich další provoz. Zároveň tento plán počítal s potřebnými modernizacemi bezpečnostních prvků v reakci na havárii v japonské jaderné elektrárně Fukushima.

Francouzský kontrolní úřad nicméně ve své zprávě pro rok 2016 vydané ve středu prohlásil, že pro splnění těchto cílů by bylo potřeba do roku 2030 investovat téměř dvojnásobek. Podle úřadu jsou ale oba tyto odhady v souladu. Odhad úřadu totiž počítá s dodatečnými pěti lety provozu a na rozdíl od odhadu EDF, který se zabývá pouze plánovanými investicemi, počítá i s náklady na provoz. Úřad odhaduje, že mezi lety 2014 a 2030 je nutné investovat 74,73 miliard EUR, a že provozní náklady během této doby budou činit celkem 25,16 miliard EUR.

Snížení podílu elektřiny z jádra na 50 %

Úřad dále poznamenal, že implementace francouzského zákona o transformaci energetiky, který požaduje, aby Francie do roku 2025 snížila podíl jaderných elektráren na výrobě elektrické energie na 50 %, pravděpodobně společnost donutí zavřít třetinu svých reaktorů. To by mohlo mít významné důsledky na trhu práce a mohlo by vyústit ve státní kompenzace.

Pouze velmi významný nárůst spotřeby elektrické energie, nebo jejího vývozu by mohl omezit celkový počet odstávek, tento scénář ale není experty předpovídaný,“ prohlásil úřad.

Již v lednu roku 2012 Úřad prohlásil, že investovat do nových jaderných reaktorů by bylo příliš drahé a tyto zdroje by byly uvedeny do provozu příliš pozdě, a že prodlužování životnosti již existujících reaktorů je nejlepší volbou.

Francouzské jaderné reaktory měly původně být v provozu 30 let. Momentálně jsou ale předmětem desetiletého přezkoumávání s cílem povolit jejich další provoz. Francouzské úřady pro jadernou regulaci již prohlásily, že nenarazily na žádné prvky, které by ohrozily bezpečnost francouzských reaktorů i po 40 letech provozu.

Autor úvodní fotografie: IAEA Imagebank

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Milan Vaněček
13. únor 2016, 13:32

Francie je zemí s největší závislostí výroby elektrické energie na jaderných elektrárnách. Tohle by si měl přečíst kolega Wagner, aby viděl jaké jsou trendy v JE i v zemích které věřily jádru nejvíce. Myslím, že nejrozumnější a nejvíce konzervativní je cesta Švýcarska: nestavět nové JE, stávající udržet v bezpečném provozu po celkovou dobu životnosti (40, některé i 50 let) a využít doby do dožití JE k vybudování plné náhrady pomocí OZE. To je celosvětový trend pro ekonomicky rozvinuté země.

Peppa
14. únor 2016, 10:07

Další magoři, kteří chtějí zavřít běžící JE jen kvůli nějaké hloupé legislativě?!

Lukáš Brandejs
15. únor 2016, 09:19

Nejen kolega Wágner je velmi skeptický, pokud jde o Vámi uváděné... Tedy máte pravdu v tom, že trend je jasný, ale že je to rozumné, o tom si dovoluji pochybovat. Budoucnost ukáže. Každopádně pokud poroste hospodářství EU, nelze dost dobře očekávat pokles spotřeby elektřiny. A pokud se splní plány na masivní rozvoj elektromobility s napájením ze sítě, pak se nárůstu spotřeby vyhnout nelze, to je v obou případech jednoduchá matematika. Zda se dané potřeby podaří pokrýt pomocí nestabilních OZE, to je otázka. Já jsem pro maximálně nízkoemisní energetiku = kombinace jádra, OZE a PVE pro stabilizaci sítí. Zatím se však v Německu otevírají nové uhelky se schopností rychlé regulace výkonu/výroby, a to dokonce i za cenu o něco nižší účinnosti. A to mi přijde dost smutné..

Jan Veselý
15. únor 2016, 15:03

Dodám, že ty uhelky budou poskytovat službu, kterou jaderné elektrárny neboť toho dílem nejsou schopny a dílem by to pro ně byla ekonomická sebevražda. I v jaderné Francii na to používají vodí elektrárny, které se v placaté Severoněmecké rovině staví dost blbě.

Lukáš Brandejs
15. únor 2016, 16:36

Schopné by byly i ty JE, JEDU i JETE "to umí", ale máte pravdu, je to výsostně neekonomické. Tedy ono je to neekonomické i u těch uhelek, ale přece jen méně...

Mikeš
15. únor 2016, 17:22

No jistě ale nikdo neříká že chceme 75% JE v ČR jako ve Francii. :-) Kde to tedy není ideální.. Ovšem vypadá to že některé státy chtějí 75% OZE což také těžko může být optimální.

Konq
14. únor 2016, 07:57

To že OZE bláznění zasáhlo celou EU není důkaz, že je rozumné.

Já OZE fandím, ale způsob nasazení, financování a nereálná očekávání jim dělá spíš medvědí službu.

Milan Vaněček
15. únor 2016, 21:15

Vaše "OZE bláznění" nezasáhlo celou E U. Ale že zasáhlo čtyři největší ekonomiky světa (USA, Čínu, Japonsko a Německo) tak to je trochu důkaz že je to rozumné.

Mikeš
16. únor 2016, 08:44

Jenže Čína ani USA nestaví jen OZE :-) ale staví všechno :-) Japonsko zas spouští jádro nebo vykrvácí..

Jan Veselý
16. únor 2016, 10:37

V USA tvoří OZE (hlavně větrné a solární elektrárny) posledních 5 let 70% a více nových instalovaných kapacit. zbytek jsou elektrárny na zemní plyn. Uhelná elektrárna se tam staví přesně jedna, v Missouri, a je to finanční průser. Jaderné elektrárny se v USA staví 2x2 bloky (J.C.Summer a Vogtle), už teď je to klasicky v časovém skluzu a s překročeným rozpočtem. A je to míň než byla za posledních pár let v USA odstaveno. Další plány na jaderné a uhelné elektrárny fakticky nejsou.

nikdo
21. únor 2016, 19:42

Sveho casu se temer na vse pouzivala antibiotika a az pozdeji jsme zjistili ze naduzivani neni rozumne, to ze neco dela vetsina neznamena ze je to rozumne.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se