Francouzská jaderná elektrárna Bugey 5 je po dvou letech opět v provozu

Pátý blok francouzské jaderné elektrárny Bugey obnovil svůj provoz. Stalo se tak téměř po dvou letech od odstavení. Během této doby byl kontejnment elektrárny podroben sérii testů a prošel řadou oprav.

Jaderná elektrárna Bugey společnosti EDF leží na východě Francie v metropolitním region Auvergne-Rhône-Alpes. Pátý tlakovodní reaktor této elektrárny byl uveden do komerčního provozu v roce 1980.

První problémy na tomto bloku byly identifikovány během třetí podrobné desetileté kontroly v roce 2011. Testy v té době odhalily poměrně zásadní úniky z vnitřní vložky kontejnmentu. Hermetičnost prostoru byla narušena vlivem koroze. V roce 2014 nařídil francouzský Úřad pro jadernou bezpečnost (Autorité de Sûreté Nucléaire), aby při následující plánované odstávce byl blok podroben další sérii testů.

Stalo se tak v srpnu 2015. Od té doby byl pátý blok jaderné elektrárny Bugey odstaven. Provedené testy potvrdily narušení hermetičnosti způsobené korozí kovového opláštění vnitřní vložky kontejnmentu. Dále byla přesně identifikována místa postižená touto kvalitativní vadou.

EDF bude provádět pravidelná detailní měření

V dubnu roku 2016 EDF informovalo Autorité de Sûreté Nucléaire o výsledcích svého šetření a o navrhovaných konstrukčních řešeních vzniklého problému. Na opravu spodní části kontejnmentu bylo navrženo použití opláštění ze speciálních kompozitních materiálů. Až v březnu letošního roku došlo k oficiálnímu schválení navrhovaných úprav. Ty byly realizovány v rozmezí března a května letošního roku.

Následně byla provedena série nových testů, které ověřily správnost technického řešení. Na jejich základě povolilo Autorité de Sûreté Nucléaire opětovné spuštění elektrárny 18. července. Restart elektrárny proběhl až o několik dní později – 24. července.

EDF se dále zavázalo provádět pravidelná detailní měření kritických míst kontejnmentu a o výsledcích informovat Úřad pro jadernou bezpečnost.

Zdroj úvodní fotografie: SeeSchlossNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *