Nepříjemnou pozornost na sebe upoutala společnost Rosatom, která staví první Běloruskou jadernou elektrárnu. Zhruba před měsícem totiž došlo při manipulaci s reaktorovou nádobou k pádu reaktoru. Dle vyjádření zástupců společnosti není reaktor poškozen a v současnosti probíhá jeho kontrola, která určí co dál. Dočasně ovšem musely být další práce na montáži reaktoru pozastaveny.

Pád reaktorové nádoby nastal 10. června během konstrukce druhého bloku nové jaderné elektrárny u Běloruského města Astravets. Pád zastavil další montážní práce spojené s reaktorem a Bělorusko se tak dočkalo poměrně nepříjemné pozornosti. V současnosti je „upadlý“ reaktor kontrolován odborníky, kteří mají zhodnotit, zdali nedošlo pádem k významnému poškození reaktorové nádoby.

Alexander Lokšin, zástupce generálního ředitele Rosatomu, prohlásil, že pracovníci kteří připravovali tlakovou nádobu reaktoru k usazení, ji dostatečně nezajistili a díky tomu reaktor vyklouzl na zem. Ve vyjádření pro Associated Press Lokšin prohlásil, že „nádoba pomalu vyklouzla a jemně se dotkla země“. Reaktor podle prohlášení nebyl nijak výrazně poškozen, ale Rosatom je připraven v případě potřeby reaktorovou nádobu nahradit za novou. K takovému kroku je společnost ochotna přistoupit, tak aby byla zaručena jistota veřejnosti v celý projekt.

Nádoba reaktoru VVER-1200. Zdroj: OMZ

Vyklouzlý reaktor prochází kontrolou

Náměstek Běloruského ministra energetiky, Mikhail Mikhadyuk, prohlásil, že o dalším využití zařízení bude rozhodnuto po důkladném prošetření této „abnormální situace“. Mikhadyuk rovněž prohlásil, že hlavní dodavatel je ochoten na sebe převzít nezbytné náklady vzniklé událostí. Navíc prý bude dále podle plánu pokračovat řada konstrukčních prací, ovšem mimo montáž reaktorové nádoby.

„V současnosti jsou možné pouze dva scénáře: využít existující reaktorovou nádobu, pokud proběhnou bezpečnostní šetření v pořádku, nebo nádobu reaktoru vyměnit. Jiné možnosti nepřipadají v úvahu. V současnosti tedy záleží na odbornících. Naší prioritou je bezpodmínečná bezpečnost jaderné elektrárny.“

Mikhail Mikhadyuk, náměstek běloruského ministra energetiky

Odborníci ze společností OKB Gidropress a Atomstrojexport (dceřiné společnosti Rosatomu), v současnosti provádí na reaktorové nádobě kontroly. Výsledky kontrol budou zaslány kromě objednatele elektrárny i běloruskému jadernému dozoru (Gosatomnadzor), který spadá pod běloruské Ministerstvo pro mimořádné situace.

Nádoba reaktoru byla podle společnosti AEM-Technology vyrobena v květnu. Jedná se o reaktor typu VVER-1200 pro druhý blok nově budované běloruské jaderné elektrárny.  Zprovoznění prvního bloku elektrárny je plánováno na listopad 2018, a druhý blok by měl být dle plánu spuštěn v červenci 2020. V provozu by pak elektrárna měla být po dalších 50 let a mít instalovaný výkon 2340 MW.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *