Větrné elektrárny ČEZ

Investice do nových větrných elektráren v Evropě mají letos růst

Investice do nových větrných elektráren v Evropě by měly po loňském prudkém poklesu letos opět vzrůst. Pomoci k tomu má několik velkých projektů. Evropský svaz větrné energie WindEurope odhaduje, že letos se investice zvýší o čtyři procenta na 23,2 miliardy eur (586 miliard Kč) po loňském poklesu o 19 procent.

V růstu mají investice pokračovat i příští rok, kdy by měly činit 26 miliard eur. V roce 2020 mají klesnout na 24,2 miliardy eur.

„Roky 2016 a 2017 byly pro sektor větrných elektráren přechodnými roky,“ uvedla WindEurope.

Nicméně v letošním roce by se měla situace podle organizace stabilizovat. Na nové investice do větrných elektráren v předchozích dvou letech mělo negativní dopad ukončení systému subvencí a přechod na systém aukcí.

Větrná turbína Vestas V112-3.0 MW, Macarthur, Austrálie. Zdroj: Vestas

Ilustrační foto

Evropa je domovem velkého počtu předních hráčů na poli s větrnou energií, ať už jsou to developeři projektů nebo výrobci zařízení, jako Vestas, Orsted, Siemens Gamesa, EnBW, Nordex či Innogy.

Loňské investice 22,3 miliardy eur do nové větrné kapacity byly i přes pokles největšími investicemi do obnovitelných zdrojů energie v Evropě, na celkových investicích se podílely zhruba polovinou, dodala WindEurope.

Výdaje na nové projekty neodrážejí refinancování, fúze a akvizice a navýšení dluhu v odvětví. Včetně všech těchto údajů celkové investice v oblasti větrné energie loni dosáhly rekordních 51,2 miliardy eur. Přispěly k tomu hlavně akvizice, které se loni více než zdvojnásobily na 14,4 miliardy eur, napsala agentura Reuters.

Autor:Jedna odpověď na Investice do nových větrných elektráren v Evropě mají letos růst

  1. Petr napsal:

    Teď se v EU budou budovat větrníky nejvíc na pobřežích Francie a Polska, tam by už měly stačit dotace hlavně ve formě zajištěného připojení a přednostního výkupu.
    Ovšem mořské větrné elektrárny budou potřebovat dotace ne na kW, ale v celkovém objemu naráz během několika letech obrovsky navýšit.
    Mimimálně Nizozemsko, Německo a Norsko by se měli co nejrychleji už domluvit na tom projektu umělého ostrova.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *