Microsoft

Microsoft podepsal kontrakt na elektřinu z větrné elektrárny s bateriemi

Americký softwarový gigant Microsoft podepsal s General Electric (GE) smlouvu na odběr elektřiny z nové irské větrné elektrárny Tullanhennel. Patnáctiletý kontrakt se týká celé produkce 37MW elektrárny a Microsoftu pomůže pokrýt vzrůstající spotřebu jeho datových center. Větrné turbíny elektrárny budou vybaveny bateriemi a poskytnou tak cenná data v oblasti možností akumulace výroby z větrných elektráren.

V pondělí 9. října oznámil Microsoft podpis nové smlouvy s GE na odběr elektřiny (PPA- Power Purchase Agreement) z projektu nové větrné elektrárny Tullahennel s instalovaným výkonem 37 MW, ležící v Irsku. Společnost se zavázala odebírat 100 % vyrobené elektřiny po dobu 15 let a od kontraktu si slibuje, že pomůže pokrýt stále rostoucí spotřebu pro svá datová centra, která je dána poptávkou po cloudových službách.

Kromě výroby však bude elektrárna poskytovat také cenná provozní data v oblasti skladování energie. Jako první větrná elektrárna v Evropě bude mít každá turbína integrovanou baterii využitelnou k uchování vyrobené elektřiny. Od tohoto řešení si investoři slibují zejména odstranění nevýhod intermitentní výroby.

„V Microsoftu jsme hrdí na to, že můžeme touto dohodou prohloubit svoji dlouhou historii investic a partnerství v Irsku. Náš závazek pomůže přinést novou, čistou energii do irské sítě, zároveň má inovativní prvky s potenciálem zvýšení spolehlivosti sítě. Usnadní také integraci obnovitelných zdrojů, jako jsou větrné elektrárny, což je dobře jak pro životní prostředí, tak pro Irsko i naši společnost,“ uvedl Christian Belady z Datacenter Strategy společnosti Microsoft.

Strategické partnerství s GE

Kontrakt PPA mezi Microsoft a GE vznikl na základě strategického partnerství, které obě společnosti oznámily v loňském roce. Větrná elektrárna bude disponovat technologií „Digital Wind Farm“, která činí výrobu elektrárny spolehlivější. Digitální modely, jež jsou postaveny na platformě Predix, zajišťují, že dodávka pokryje očekávanou spotřebu a redukuje tak nevýhody nestále výroby.

„Partnerství s Microsoft rozšiřuje prezentaci a investice společnosti GE v Irsku, která zde již zaměstnává přes 1500 zaměstnanců zejména v obnovitelné energetice. Vítr je dnes jedním z nejvíce konkurenceschopných zdrojů elektřiny a jsme nadšeni z možnosti použít data získaná těmito větrnými turbínami, pomocí platformy Predix, s cílem maximalizovat výstupy a hodnoty tohoto projektu,“ řekl Andres Isaza, obchodní ředitel GE Renewable Energy.

Microsoft tak podobně jako Google nakupuje elektřinu z OZE a s uvedením do provozu nového větrného parku dosáhne nákup téměř 600 MW.

Zdroj úvodní fotografie: Wikipedia12 odpovědí na Microsoft podepsal kontrakt na elektřinu z větrné elektrárny s bateriemi

 1. Milan Vaněček napsal:

  To by mohl být správný model (PPA) pro novou čistou energetiku, se závazkem, ale bez dotací.
  Prosperující firmy (jiné nechceme) si to mohou dovolit a je to lepší než když své peníze cpou do reklamy (tohle je taky reklama, ale jiná než ty velké bigboardy u dálnic).

  • Mikeš napsal:

   A co když si všichni koupí virtuální zelenou elektřinu, myslím třeba 90% spotřeby bude virtuálně OZE. Bude to i pak fungovat a emise budou oproti dnes cca o 80% nižší?

  • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

   Velkou přidanou hodnotou je pro firmy typu M$ to, že mají fixovanou rozumnou cenu energie na 20 let dopředu a jako firma nejsou tolik vystaveni problémům, které nedokážou ovlivnit (notoricky kolísavé a nepředvídatelné ceny energetických surovin)

   • Martin Hájek napsal:

    Přidanou hodnotou pro firmy typu MS je tento článek a obecně PR zvané greenwashing. Cena energie je asi tak to poslední, co je při jejich struktuře nákladů zajímá.

    • Milan Vaněček napsal:

     Tak jsem rád, pane Hájek, že se aspoň v něčem můžem shodnout: ano, nejlepší PR pro bohaté firmy na západě je ukázat, že ony podporují čistou energii ze slunce a větru. Stát ušetří dotace a firmy rozumně (ve významu bez ideologie, dělat to co normální lidé chtějí=čistá energie, žádný smog, radioaktivita, …) vynaloží SVÉ peníze na OZE.

    • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

     A uvědomujete si, že Microsoft provozuje obrovské serverové farmy? Tam je cena elektřiny sakra důležitá. Každá taková farma znamená desítky MW spotřeby a jejich počet pořád roste.
     Ale na druhou stranu uznávám, že by Microsoft udělal pro svět mnohem více, kdyby své programy dělal méně výpočetně, tj energeticky náročné, jejich řešení jsou v tomto pověstně špatné.

 2. Milan Vaněček napsal:

  90% elektřiny z OZE ještě cca 30-50 let u nás nebude. Místo „co by kdyby“ přemýšlejte o našich reálných problémech: o tom jak zlepšit ovzduší ve velkých městech, jak udržet v ČR kvalitní vodu (nezamořenou hnojivy, pesticidy a jinou chemií), jak zabránit dalšímu tunelování v řádu desítek a stovek miliard ročně, ….

  • mikeš napsal:

   Hm a nemohl byste třeba vytvořit nějaký sborník zakázaných otázek aby se stádovití občané jako já, nemuseli zamýšlet a jen pokládali správné dotazy? Nebo ještě lépe vytvořte sborník povolených otázek a úvah pak bude vše jasné.

   Toto virtuální prodávání elektřiny, skoro by lépe znělo, prodávání virtuální elektřiny, mi velmi připomíná net metering. Je úplně jedno kdy výrobce produkt dodá a spotřebitel odebere, protože zajištění daného příkonu v daný okamžik musí zajistit provozovatel sítě a ten to udělá za poplatky všech spotřebitelů.

   • Milan Vaněček napsal:

    Pane Mikeš, vy žijete v minulém století. Musíte se vzdělávat, teď je doba plná změn jako to bylo v době Františka Křižíka. Kdo chvíli stál, stojí opodál, jak říkal náš hodně starý klasik.
    Vzdělávejte se a pak se ptejte (já Vám odpovím co se fotovoltaiky týče, jiní zas co se týče jejich oborů).

    • Vláďa napsal:

     Pane Vaněček jste napojen na síť nebo máte ostrov?

     • Milan Vaněček napsal:

      Vy znáte pražáka co je napojen na ostrov, že se tak hloupě ptáte? Ale ERÚ může v budoucnu stanovit taková nepřátelská pravidla pro spotřebitele, že se to může stát. Už teď lituji zrušené vodárny (když kubík stál 30 haléřů tak to dávalo smysl, teď ne), plyn mám a dobré zateplení (to ať si udělají již mladí, až se po nás nastěhují) ušetří 3/4 nákladů za plyn a tak jen s otazníkem do budoucna je elektřina. Když se budou navyšovat další poplatky, co jsou navěšeny na levnou silovou elektřinu, tak o tom mladí budou uvažovat. Zatím jim říkám: ještě pár let počkejte.

     • Vláďa napsal:

      Nikde jste neudal bydliště. Na druhé straně jak chcete radit někomu když vlastně s ostrovem nemáte zkušenosti. Jste běžně připojen k síti a vaše zkušenosti nejsou s provozem FV která umí zajistit běžný standard užívání domu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *