Elektrárna Eggborough

EPH nejspíš letos svoji uhelnou elektrárnu Eggborough neuzavře

2000MW britská uhelná elektrárna Eggborough, která patří české energetické skupině EPH, letos pravděpodobně provoz neukončí. V polovině prosince byl elektrárně nabídnut od britského National Grid kontrakt na zajištění rezervního výkonu během zimy 2016/17. Ještě v září přitom EPH avizovalo ukončení provozu elektrárny na konci března 2016.

National Grid oznámil v polovině prosince loňského roku výsledky tendru na zajištění rezervního výkonu na zimu 2016/17, v rámci kterého celkově poptal 3,58 GW výkonu. Náklady na rezervu dosáhnou podle oficiálních výsledků tendru hodnoty kolem 122,4 mil. liber, což znamená platbu přibližně 34,2 liber za kilowatt záložního výkonu. Uhelné elektrárně Eggborough byl nabídnut kontrakt na 775 MW výkonu.

„Jednáme aktuálně s National Grid, abychom se plně seznámili s požadavky. Akceptování kontraktu by znamenalo, že provoz elektrárny Eggborough by nebyl kompletně ukončen ke konci března 2016.“

Neil O-Hara, CEO elektrárny Eggborough.

Elektrárna měla ukončit provoz na konci března 2016

Uzavření kontraktu by tedy znamenalo prodloužení provozu elektrárny, jejíž provoz měl být ukončen v březnu letošního roku. O ukončení provozu informoval EPH začátkem září 2015 s tím, že zahájil proces jednání se zaměstnanci, vládními představiteli a dalšími subjekty.

„I pokud by byl tento scénář naplněn a elektrárna ukončila provoz, nejde z pohledu naší vstupní rozvahy o negativní zprávu pro EPH. Na druhou stranu jsme hluboce přesvědčeni, že elektrárna Eggborough hraje významnou pozitivní úlohu v zajištění stability dodávek elektřiny na britském trhu, který trpí nedostatkem výrobních kapacit, a ukončení její činnosti by mělo negativní energetické, fiskální i sociální dopady. Kombinace tržních podmínek a stávající regulace však vede k tomu, že provozování elektrárny v dalších letech by bez změny regulačního rámce bylo neekonomické.“

Řekl v září Jan Špringl, člen představenstva EPH.

EPH by i v případě ukončení provozu uhelné elektrárny Eggborough britský trh s elektřinou neopustil. Začátkem ledna totiž oznámil nákup 420MW uhelné elektrárny Lynemouth, která se v současné době připravuje na přechod na spalování biomasy.

Autor úvodní fotografie: Rob Faulkner

Autor:Jedna odpověď na EPH nejspíš letos svoji uhelnou elektrárnu Eggborough neuzavře

  1. Ladio napsal:

    Na obrazku je Ferrybridge..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *