Portugalsko upouští od dotací pro OZE

Portugalsko přestane dotovat nové obnovitelné zdroje, již schválených platných kontraktů by se škrty dotknout neměly. Konec kompenzačních mechanizmů čeká i klasické zdroje. 

Státní tajemník pro energetiku Jorge Seguro Sanches potvrdil agentuře Reuters, že Portugalsko postupně ukončí podporu obnovitelných zdrojů, omezení podpory ovšem nebude retroaktivní.

„Investoři potřebují mít jistotu, pokud jde o jejich investice. Nechceme tedy měnit pravidla hry v jejím průběhu. Jakmile ovšem kontrakty vyprší, obnovitelné zdroje půjdou na trh bez jakýchkoliv dotací,“ potvrzuje Sanchez zachování štědrých výkupních cen pro existující kontrakty.

Lisabon vedou k tomuto opatření vysoké ceny elektřiny, které jsou jednou z překážek ekonomického růstu země. Cílem Portugalska je také rozšířit přenosové kapacity do Maroka i střední a západní Evropy, tato opatření mají vést ke snížení ceny elektřiny.

Portugalsko bylo v uplynulé dekádě průkopníkem, co se týká obnovitelných zdrojů – především těch větrných. Jenže tato raná podpora vyústila ve vyšší koncové ceny elektřiny pro spotřebitele.

Jedna z nejvyšších cen elektřiny v Evropě je v Lisabonu

Think-tank VaasaETT zaměřující se na energetiku v červenci zveřejnil studii, podle které vychází, že z 29 hodnocených evropských hlavních měst, při uvažování parity kupní síly, platí domácnosti nejvyšší koncovou cenu za elektřinu v Lisabonu.

Vysoké koncové ceny elektřiny mají dopad na konkurenceschopnost portugalských společností i na výši disponibilního důchodu tamních domácností, což ohrožuje mírný ekonomický růst trvající poslední dva roky.

Dobíhání kontraktů obnovitelných i tepelných zdrojů

V září 2017 vyprší kontrakt na podporu 1,2GW uhelné elektrárny v Sines, která představuje 6,5 % portugalského instalovaného výkonu. V tomto případě se jedná o kompenzační mechanismus, který pomáhal zabezpečovat výkonovou přiměřenost země.

V příštím roce také vyprší kontrakty na podporu 60 MW větrných elektráren. Tyto elektrárny tak přejdou z režimu garantovaných výkupních cen elektřiny na tržní. Velká vlna přechodu na tržní ceny čeká portugalské větrné elektrárny (VtE) v roce 2020, kdy se bez podpory budou muset obejít VtE o výkonu 1,1 GW.

Mohou se OZE uplatnit na trhu i bez podpory?

Portugalské úřady již vydaly licence pro nové projekty solárních elektráren o výkonu 180 MW, jenž budou ponechány zcela bez dotací. V Portugalsku se tak ukáže, zda budou moci fungovat obnovitelné zdroje také za standardních tržních podmínek.

Energetické statistiky týkající se Portugalska naleznete zde.

Zdroj úvodní fotografie: flickr.com

Štítky: , ,


10 odpovědí na Portugalsko upouští od dotací pro OZE

 1. petr napsal:

  no jo chtěli být lídry v obnovitelných zdrojích a ted akorát platí Číňanům, za panely, které vyrábí a sami mají největší cenu za elektriku kvůli dotacím a užitek žádný. Německo chce být také lídrem, obávám se že to dopadne u nich s celou energiewende stejně 😀

  • Milan Vaněček napsal:

   Neobávejte se. A Portugalci správně už přestávají s dotacemi. Větrné a sluneční elektrárny u nich už dotace nepotřebují.
   A kdybychom porovnávali ceny elektřiny u nás a například v Německu vůči průměrným platům tak bychom viděli že u nás vydáváme za elektřinu ze svého platu mnohem více než Němci.

   • Josef napsal:

    To není pravda , Němci si el. energii tak zdražili že si jí za německý plat mohou koupit méně než my za český.

    • Milan Vaněček napsal:

     To nemyslíte vážně. Když mají 4krát vysší platy, 4krát dražší pivo v hospodě ale jen o 50% vyšší cenu za elektřinu pro domácnosti

     • Josef napsal:

      Pokud vezmete cenu MWh /PPS , pak ČR je 217 , Německo je 280 , Je t o druhé nejhorší číslo v Evropě a pravděpobně i u všech států světa, kde je dokončená elektrifikace. , Na opačném konci je Francie 135, Finsko 127 , Island 92.
      http://www.usetreno.cz/srovnani-cen-el-energie-v-evrope/
      To víte chovat se jinak než podle zdravého rozumu přijde jednoho na pěkné peníze…

     • Milan Vaněček napsal:

      Pane Josef, já nakupuji pro domácnost kWh za Kč, němec za EUR. Průměrný Němec si vydělá 3-4 krát více než já. Může si nakoupit více kWh než já nebo ne? A to ještě německý průmysl platí absolutně nižší ceny než průmysl český. To je realita a ne fiktivní PPS. Nenechte se oblbovat …..

  • energetik napsal:

   budou rušit rovnáky na tyto ohejbáky:
   „V září 2017 vyprší kontrakt na podporu 1,2GW uhelné elektrárny v Sines,“

  • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

   Užitků mají povícero. Jako země, která faktický všechny fosilní zdroje musí dovážet, dost omezili vliv pověstné volatility jejich cen na svou ekonomiku. Vymanili se s regulary capture majitelů několika velkých zdrojů. Už nemusí kupovat energii, nakoupili místo toho stroje na její sklízení.

   • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

    S dotacemi končí, protože větrné i solární zdroje je už nepotřebují, bohatě jim stačí , když nikdo nebude investorům házet klacky pod nohy.

    • Martin Hájek napsal:

     No moc se těším, jak bude pokračovat rozvoj OZE v Portugalsku bez dotací. Za pár let se o tom určitě přesvědčíme :-).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *