Domů
Elektrárny v Evropě
Portugalsko upouští od dotací pro OZE

Portugalsko upouští od dotací pro OZE

Portugalsko přestane dotovat nové obnovitelné zdroje, již schválených platných kontraktů by se škrty dotknout neměly. Konec kompenzačních mechanizmů čeká i klasické zdroje. 

Státní tajemník pro energetiku Jorge Seguro Sanches potvrdil agentuře Reuters, že Portugalsko postupně ukončí podporu obnovitelných zdrojů, omezení podpory ovšem nebude retroaktivní.

„Investoři potřebují mít jistotu, pokud jde o jejich investice. Nechceme tedy měnit pravidla hry v jejím průběhu. Jakmile ovšem kontrakty vyprší, obnovitelné zdroje půjdou na trh bez jakýchkoliv dotací,“ potvrzuje Sanchez zachování štědrých výkupních cen pro existující kontrakty.

Lisabon vedou k tomuto opatření vysoké ceny elektřiny, které jsou jednou z překážek ekonomického růstu země. Cílem Portugalska je také rozšířit přenosové kapacity do Maroka i střední a západní Evropy, tato opatření mají vést ke snížení ceny elektřiny.

Portugalsko bylo v uplynulé dekádě průkopníkem, co se týká obnovitelných zdrojů – především těch větrných. Jenže tato raná podpora vyústila ve vyšší koncové ceny elektřiny pro spotřebitele.

Jedna z nejvyšších cen elektřiny v Evropě je v Lisabonu

Think-tank VaasaETT zaměřující se na energetiku v červenci zveřejnil studii, podle které vychází, že z 29 hodnocených evropských hlavních měst, při uvažování parity kupní síly, platí domácnosti nejvyšší koncovou cenu za elektřinu v Lisabonu.

Vysoké koncové ceny elektřiny mají dopad na konkurenceschopnost portugalských společností i na výši disponibilního důchodu tamních domácností, což ohrožuje mírný ekonomický růst trvající poslední dva roky.

Dobíhání kontraktů obnovitelných i tepelných zdrojů

V září 2017 vyprší kontrakt na podporu 1,2GW uhelné elektrárny v Sines, která představuje 6,5 % portugalského instalovaného výkonu. V tomto případě se jedná o kompenzační mechanismus, který pomáhal zabezpečovat výkonovou přiměřenost země.

V příštím roce také vyprší kontrakty na podporu 60 MW větrných elektráren. Tyto elektrárny tak přejdou z režimu garantovaných výkupních cen elektřiny na tržní. Velká vlna přechodu na tržní ceny čeká portugalské větrné elektrárny (VtE) v roce 2020, kdy se bez podpory budou muset obejít VtE o výkonu 1,1 GW.

Mohou se OZE uplatnit na trhu i bez podpory?

Portugalské úřady již vydaly licence pro nové projekty solárních elektráren o výkonu 180 MW, jenž budou ponechány zcela bez dotací. V Portugalsku se tak ukáže, zda budou moci fungovat obnovitelné zdroje také za standardních tržních podmínek.

Energetické statistiky týkající se Portugalska naleznete zde.

Zdroj úvodní fotografie: flickr.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
petr
10. srpen 2016, 20:53

no jo chtěli být lídry v obnovitelných zdrojích a ted akorát platí Číňanům, za panely, které vyrábí a sami mají největší cenu za elektriku kvůli dotacím a užitek žádný. Německo chce být také lídrem, obávám se že to dopadne u nich s celou energiewende stejně :D

Milan Vaněček
11. srpen 2016, 12:18

Neobávejte se. A Portugalci správně už přestávají s dotacemi. Větrné a sluneční elektrárny u nich už dotace nepotřebují.

A kdybychom porovnávali ceny elektřiny u nás a například v Německu vůči průměrným platům tak bychom viděli že u nás vydáváme za elektřinu ze svého platu mnohem více než Němci.

Josef
11. srpen 2016, 23:31

To není pravda , Němci si el. energii tak zdražili že si jí za německý plat mohou koupit méně než my za český.

Milan Vaněček
12. srpen 2016, 08:04

To nemyslíte vážně. Když mají 4krát vysší platy, 4krát dražší pivo v hospodě ale jen o 50% vyšší cenu za elektřinu pro domácnosti

Josef
12. srpen 2016, 23:24

Pokud vezmete cenu MWh /PPS , pak ČR je 217 , Německo je 280 , Je t o druhé nejhorší číslo v Evropě a pravděpobně i u všech států světa, kde je dokončená elektrifikace. , Na opačném konci je Francie 135, Finsko 127 , Island 92.

http://www.usetreno.cz/srovnani-cen-el-energie-v-evrope/

To víte chovat se jinak než podle zdravého rozumu přijde jednoho na pěkné peníze...

Milan Vaněček
13. srpen 2016, 08:35

Pane Josef, já nakupuji pro domácnost kWh za Kč, němec za EUR. Průměrný Němec si vydělá 3-4 krát více než já. Může si nakoupit více kWh než já nebo ne? A to ještě německý průmysl platí absolutně nižší ceny než průmysl český. To je realita a ne fiktivní PPS. Nenechte se oblbovat .....

energetik
11. srpen 2016, 15:49

budou rušit rovnáky na tyto ohejbáky:

"V září 2017 vyprší kontrakt na podporu 1,2GW uhelné elektrárny v Sines,"

Jan Veselý
11. srpen 2016, 18:28

Užitků mají povícero. Jako země, která faktický všechny fosilní zdroje musí dovážet, dost omezili vliv pověstné volatility jejich cen na svou ekonomiku. Vymanili se s regulary capture majitelů několika velkých zdrojů. Už nemusí kupovat energii, nakoupili místo toho stroje na její sklízení.

Jan Veselý
11. srpen 2016, 18:31

S dotacemi končí, protože větrné i solární zdroje je už nepotřebují, bohatě jim stačí , když nikdo nebude investorům házet klacky pod nohy.

Martin Hájek
15. srpen 2016, 10:25

No moc se těším, jak bude pokračovat rozvoj OZE v Portugalsku bez dotací. Za pár let se o tom určitě přesvědčíme :-).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se