Nedokončená jaderná elektrárna Satsop v USA, jejíž prostory momentálně slouží jako průmyslová zóna, autor: Tony Webster

Před 40 lety se Rakušané vzdali jaderné energie

Před 40 lety, 5. listopadu 1978, se Rakušané vyslovili v referendu proti uvedení jaderné elektrárny Zwentendorf do provozu. Ačkoliv její výstavba spolykala více než pět miliard šilinků a elektrárna byla krátce před dokončením, nevyrobila nikdy ani watthodinu elektřiny.

Výstavba elektrárny o výkonu 692 megawattů v dolnorakouské obci Zwentendorf začala v roce 1972. Tehdy však současně sílilo i hnutí odporu, proto se sociálnědemokratický kancléř Bruno Kreisky rozhodl vypsat na citlivé téma referendum.

Tři miliony voličů zajistily velmi těsný výsledek hlasování. Proti uvedení Zwentendorfu do provozu se vyslovilo 1,606.777 Rakušanů, pro bylo o 30.000 voličů méně. Odpůrci jaderné energie tedy těsně zvítězili se ziskem 50,47 procenta platných hlasů.

Úvahy o možném pozdějším zprovoznění elektrárny vzaly za své v důsledku nehod v jaderných elektrárnách v americkém Three Mile Islandu a ukrajinském Černobylu. Nedošlo ani na řadu alternativních návrhů, mezi nimiž nechyběla například přestavba elektrárny na plynový pohon či zřízení muzea.

Betonový monument, jehož zakonzervování a mnohaletá údržba stály Rakušany další miliardy šilinků, nakonec sloužil policii pro výcvik služebních psů a pro exkurze vědců. Část technologického vybavení elektrárny byla prodána jako náhradní díly pro obdobný typ elektráren v Německu.

Autor:7 odpovědí na Před 40 lety se Rakušané vzdali jaderné energie

 1. loudil napsal:

  Rakousko si to mohlo s klidem dovolit, na rozdíl od nás. 60 % elektřiny tam vyrábí z vody = OZE. Pokud nyní jako bohatá země rozjedou větrníky a Slunce , tak mají brzy 80 % elektřiny z OZE. Zbylých 20 % můžou nechat biomase a plynu jako stabilizátorům soustavy + nějaký dovoz v zimě, když voda díky snížení průtoku nestíhá vyrábět. A mají vystaráno.

  http://oenergetice.cz/osobnosti-ve-svete/tu-viden-100-podil-oze-rakousku-roku-2030-dosazitelny/

  • Antonín Mikeš napsal:

   No já nevím, zas tak jednoduše bych to neviděl, dnes 64 TWh vyrábí a 10 TWh dováží čili dovoz činí skoro 14% energie. Nedaří se mi dohledat jestli náhodou není do výroby z vody započítána i výroba z přečerpávaček. A na dosáhnutí 100% OZE budou muset zavřít teplárny a teplo obstarat jinde, (a nebo je předělat na výtopny a tím bude veškerý proud OZE ale emise výrazně neklesnou 😀 ). Navíc teplárny jako stabilizátory soustavy nejsou nic moc, musí sledovat potřeby tepla, – ty snad alespoň částečně korelují s potřebou elektřiny, ikdyž zdaleka ne dokonale. Je to vlastně zřejmě důvod proč teplárny nevydělávají to co by mohly, většina jejich produkce energie se prodá v noci, za nižší cenu.

  • Petr napsal:

   Rakušané si to můžou dovolit, když jsou obklopeni jadernými státy, a vybírají si jestli dovezou levnou jadernou elektřinu z Česka, Bavorska, Slovenska nebo Maďarska 🙂

 2. Carlos napsal:

  Nejsem si jistý, ale myslím že si Zwentendorfská jaderka zahrála i v Medicopter 117.

 3. petrik napsal:

  Kolik TRWhodin se u nas zbytecne propali a tak vlastne vyhodi,prepocteno na CO2???Usporna koncepce jako v R akousku u nas NEEXISTUJE!!! Mohou si dovolit spalovnu odpadu v centru Widne a jeste vyrobi elektrinu,My odpad porad jeste zkladkujeme PROC???

 4. Nada P napsal:

  Jak uz zde padlo – vyrábí protože musí/chtějí/je-to-výhodné -https://www.electricitymap.org/?page=country&solar=false&remote=true&wind=false&countryCode=AT

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *