hinkley point c

Rakousko v pondělí podá žalobu proti státní podpoře pro britskou JE Hinkley Point C

Dlouho očekávaný a několikrát avizovaný krok se v pondělí má stát realitou. Rakouská vláda oznámila, že podá k Evropskému soudnímu dvoru žalobu proti státní podpoře ve formě Contract for Difference pro budovanou jadernou elektrárnu Hinkley Point C. Evropská komise přitom na podzim loňského roku po důkladném přezkoumání tuto podporu schválila.

Rakouský kancléř Werner Faymann komentoval celou situaci po úterním zasedání takto: „Nemůžeme akceptovat to, že je tato technologie v podstatě vykreslována skrze dotace jako moderní, udržitelná a perspektivní.“

„Toto je další důležitý krok v naší protijaderné politice, jež má za cíl vytvořit v dlouhodobém horizontu bezjadernou Evropu.“

Rakousku vadí především to, že by jádro nemělo být podporováno z veřejných finančních prostředků. Žaloba, kterou tento alpský stát v pondělí podá, má mít jistou symbolickou hodnotu jeho boje proti jaderné energetice.

I přes silný odpor aktivistů z několika členských států EU schválila v říjnu 2014 Evropská komise podporu pro projekt výstavby Hinkley Point C. Francouzská společnost EDF má postavit 2 dva reaktory o celkovém výkonu 3,2 GW (2 x 1,6 GW) a dotace mají nakonec dosáhnout výše 16 mld. liber. Provoz elektrárny má být zahájen v roce 2023.

Co se týče plánované dostavby českých jaderných elektráren, Rakousko dopředu taktéž avizovalo, že bude proti těmto projektům bojovat. Oficiální žalobou proti projektu Hinkley Point C ukazuje, že svůj postup myslí vážně.

 

Zdroj úvodní fotografie: www.edfenergy.com

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *