Kogenerační jednotka J920Flextra

V německém Kielu vyroste 190MW plynová kogenerační elektrárna s celkovou účinností 90 %

V německém Kielu byl začátkem srpna slavnostně odstartován projekt výstavby moderní vysoce flexibilní plynové kogenerační elektrárny o výkonu 190 MWe, která nahradí zastaralou uhelnou elektárnu. V elektrárně bude instalováno 20 plynových jednotek Jenbacher J920 FleXtra, které se pyšní celkovou účinností přesahující 90 %.

Na projektu se podílí společnosti Stadtwerke Kiel, Kraftanlagen München a GE. Plynové kogenerační jednotky budou kromě 190 MW elektřiny schopny dodávat také tepelný výkon 192 MWt. Účinnost výroby elektřiny dosahuje 45 % a celková účinnost se započítáním výroby tepla potom přesáhne 90 %. V porovnání se současnou uhelnou kondenzační elektrárnou tak dojde ke snížení emisí CO2 z 1,8 mil. tun na cca 540 tis. tun.

„Jsme hrdí, že můžeme být s naší flexibilní a vysoce účinnou technologií plynových motorů součástí tohoto průkopnického projektu společností Stadtwerke Kieal a Kraftanlagen München,“ komentoval zahájení projektu provozní ředitel GE Germany Oliver Klitzke.

„Decentralizované kogenerační systémy orientované na zatížení tvoří ideální přechod k energetické soustavě budoucnosti, jelikož zajišťují bezpečnost v dodávce energie, nejvyšší úrověň účinnosti a tedy minimální spotřebu primární energie.“

Právě nejvyšší možná flexibilita zdroje, kterou vybrané plynové motory poskytují, byla hlavním požadavkem na novou elektrárnu. Důvodem je vysoký podíl elektřiny z větrných elektráren v tamní distribuční soustavě. Nestálá výroba těchto zdrojů musí být krátkodobě vyrovnávána, aby nebyla ohrožena bezpečnost dodávek elektřiny.

Projekt bude rozdělen do dvou fází

Celý projekt bude rozdělen do dvou fází. V té první bude vybudována čerpací stanice, která bude zajišťovat napojení elektrodového kotle a tepelné akumulační nádrže do soustavy zásobování teplem.  Elektrárna bude moci díky tomuto systému uložit přebytečnou elektřinu z větrných elektráren ve formě tepla v akumulační nádrži, aby bylo teplo následně v době potřeby dodáno spotřebitelům.

V první fázi projektu budou dále získávána potřebná povolení a samotná výstavba nové plynové kogenerační elektrárny má být zahájena v květnu příštího roku v rámci druhé fáze.

Kompletní technické specifikace kogenerační hednotky GE J920 FleXtra naleznete zde.

Zdroj úvodního obrázku: www.ge-j920flextra.com

Autor:

Štítky: ,


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *