Ve Velké Británii bylo spuštěno největší bateriové úložiště

V Severním Irsku bylo spuštěno bateriové pole o výkonu 10 MW. Společnost AES UK & Ireland, která je autorem projektu, tvrdí, že se po dokončení projektu a navýšení jeho výkonu na 100 MW bude jednat o jeden z největších bateriových systémů na světě.

Bateriové pole, které čítá na 53 000 baterií, je umístěno u elektrárny Kilroot v severním Belfastu a již nyní je svým výkonem největším ve Velké Británii. Systém má sloužit ke zvýšení spolehlivosti sítě a ke zlepšení využití proměnlivé výroby obnovitelných zdrojů energie.

„Integrace bateriových úložišť do soustavy je důležitý vývoj, který by měl přinést skutečné výhody pro zákazníky po celém ostrově.“

Robin McCormick, generální manažer System Operator Northen Ireland (SONI)

Pole o výkonu 10 MW je prvním krokem k vybudování plánovaného projektu o výkonu 100 MW, který by se tak měl stát jedním z největších na světě. Po dokončení projekt přispěje k předpokládané roční úspoře 8,5 milionů liber a ročnímu snížení emisí CO2 o 123 000 tun prostřednictvím lepšího využití vyrobené energie z obnovitelných zdrojů a snížením potřeby klasických záložních zdrojů.

„Nám, jako provozovateli přenosové soustavy, poskytuje tato inovace významné studijní příležitosti. Budeme posuzovat úlohu, kterou budou bateriové akumulátory hrát  ve stále rozmanitějším portfóliu zdrojů.“

Robin McCormick, generální manažer System Operator Northen Ireland (SONI)

Autor:7 odpovědí na Ve Velké Británii bylo spuštěno největší bateriové úložiště

 1. Tomas Jirka napsal:

  Docela by mne zajimal pomer investice do baterioveho parku pro akumulaci energie (coz tento primarne neni) versus jine alternativy akumulace (hlavne „nemoderni“ precerpavacky, nebo gravitacniho modulu), nechystate clanek? 🙂

  • Jan Budín napsal:

   Hlubší analýza technologií umožňujících skladování energie byla provedena Mezinárodní energetickou agenturou v roce 2014. Výsledkem je Technologický plán akumulace energie (Technology Roadmap: Energy Storage), který shrnuje základní poznatky o využívaných technologiích akumulace energie, a to včetně odhadu investičních nákladů na instalovaný kW. Viz náš dřívější článek:
   http://oenergetice.cz/elektrina/akumulace-energie/technologicky-plan-v-oblasti-akumulace-energie/

  • Rastislav napsal:

   Podľa môjho názoru, nie vždy je dôležitá len cena. Tak ako existuje energetický mix primárnych zdrojov, budeme potrebovať aj mix úložných kapacít. Prečerpávačka je fajn. Ale nedokáže v reálnom čase kompenzovať nerovnemernosť výroby, má ale celkom slušnú kapacitu. … Batériový pak nie je síce tak kapacitný, ale reaguje okamžite – čož je jeho nezaplatiteľný benefit. Taktiež ho možno inštalovať kdekoľvek a aj v mikro verziách.

 2. Petr napsal:

  Škoda, že není uvedeno a jaký typ baterií se jedná. Domnívám se, že tento způsob akumulace energie pro velkou energetiku nemá budoucnost. To je dáno hlavně nízkou energetickou kapacitou bateriových zdrojů. Podobné je to s fotovoltaickými panely. Nízká účinnost panelů je kompenzována masovým použitím. Vůbec nikoho už nezajímá, kolik orné zemědělské půdy se znehodnotí výstavbou FV farem (ve světě hladoví miliardy lidí), kolik se spotřebuje na výrobu ušlechtilých kovů a spotřebuje energie na jejich výrobu. Nikde jsem neslyšel, že by někoho zajímala otázka likvidace FV panelů po jejich ukončení provozu (majitelé se před koncem životnosti budou masově zbavovat FV farem prostřednictvím bílých koňů). Vše nakonec zaplatí spotřebitel, který je nucen platit za elektřinu vyrobenou z FV panelů a jiných dotovaných zdrojů přes příspěvek na OZE.

  • Milan Vaněček napsal:

   Pane Petr, to že jste o něčem neslyšel neznamená, že to není. Naopak, recyklace FV je výborný kšeft. A o akumulaci ve velkých bateriových systémech (v řádu MW a MWh) si něco vygooglujte, už toho bylo dost uvedeno do provozu.

  • Hariprasad napsal:

   Také se domnívám, že byste si měl něco vygůglit. U nás nikdo kvůli panelům nehladoví. Pokud tedy ovšem nedrží protestní hladovku. A v rozvojových zemích nejsou tak hloupí, aby panely stavěli na úrodné půdě. Buď budují parky na poušti, kde stejně nic neroste, nebo si to dávají lidi sami na střechu. Naopak. V chudých zemích instalací panelů řeší nedostatečnou infrastrukturu. Tuším, že v Bangladéši malými panely cca 750W (+ malá baterie) osadili už asi 1 milión střech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *