Minesto Deep Green Sea Kite přílivová technologie, elektrárna. Zdroj minesto

Ve Walesu bude postavena inovativní přílivová elektrárna využívající pohybujících se turbín

Společnost Minesto představila inovativní způsob využití energie oceánských proudů a přílivové energie. Namísto statických turbín využívá tzv. mořských draků (sea kite), kteří se pod vodní hladinou pohybují a zvyšují tak rychlost vody vzhledem k pohybující se turbíně. Společnost uvádí, že se jedná o jedinou technologii umožňující nákladovou efektivitu získávání energie z proudů o rychlosti nižší než 2,5 m/s. Pilotní projekt vznikne tento rok, následovat bude elektrárna o výkonu až 80 MW ve Walesu.

Společnost technologii popisuje využitím analogie ve vzduchu létajícího draka. Ten je schopen se pohybovat rychleji, než je rychlost proudícího větru, je-li jím na upevněném provaze pohybováno ze strany na stranu kolmo ke směru proudícího větru.

Připevněním turbíny na „draka“ a jeho umístěním do moře, či oceánu, kde je namísto větru využito proudění vody, vznikl koncept podmořské elektrárny Deep Green. Patentovaná a oceněná technologie společnosti Minesto pro získávání elektrické energie z proudící vody je předvedena na následujícím videu.

Oproti klasickým přílivovým technologiím se turbína vyznačuje zejména připevněným „křídlem“, které ji umožňuje se pod vodní hladinou pohybovat. Toto křídlo v kombinaci s upevněním turbíny na dně moře, či oceánu umožňuje pohyb turbíny ve tvaru ležaté „osmičky“.

Díky pohybu turbíny se zvyšuje rychlost proudění vody relativně k turbíně až 10krát ve srovnání s rychlostí proudění vody vzhledem k zemskému povrchu.

Trajektorie pohybu inovativní podmořské turbíny společnosti Minesto. Zdroj: Minesto

Trajektorie pohybu inovativní podmořské turbíny Deep Green společnosti Minesto. Zdroj: Minesto

První elektrárna ve Walesu

Společnost má s britskou Crown Estate dohodu na instalaci 10MW projektu Holyhead Deep v Severním Walesu. Podle únorových informací nově vypracovaná studie odhalila, že lokalita je vhodná pro instalaci až 80MW elektrárny tohoto typu. Společnost předala plány k jejímu schválení.

„Toto podstatné navýšení komerční síly projektu Holyhead Deep dělá projekt ještě atraktivnější pro investory a vytváří příležitosti k prodeji elektráren Deep Green. Toto rozšíření umožňuje úspory z rozsahu, aniž bychom museli provádět paralelní a nákladný rozvoj lokality,“ tvrdí Martin Edlund, generální ředitel společnosti Minesto.

Demonstrační projekt o výkonu 0,5 MW by měl být instalován tento rok za využití fondů EU. Konečným cílem společnosti je nasazení technologie v Severním Walesu a rozvoj projektu Holyhead, prostřednictvím něhož chce společnost začít s mezinárodní expanzí.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *