Domů
Elektrárny ve světě
Areva a NorthStar zakládají joint venture na vyřazování jaderných elektráren
Jaderná elektrárna Indian Point USA; Zdroj: Flickr

Areva a NorthStar zakládají joint venture na vyřazování jaderných elektráren

Areva Nuclear Materials a společnost NorthStar spolu založili joint venture Accelerated Decommisisioning Partners (ADP). To se bude specializovat na odkup a následné bezpečné vyřazení odstavených amerických jaderných elektráren.

Nově vzniklá společnost Accelerated Decommissioning partners (ADP) bude využívat zkušenosti obou svých zakladatelských podniků. Areva přináší do joint venture know-how v oblasti demontáže jaderných zařízení a práce s jaderným palivem. NorthStar má dlouholeté zkušenosti s bouráním a následnou rekultivací. Společné podnikání by tak mělo pokrýt veškeré požadavky Americké jaderné regulační komise na vyřazení jaderných elektráren.

Podle tiskové zprávy společnost již nyní pracuje s několika americkými provozovateli jaderných elektráren, u kterých je plánováno trvalé odstavení. Výsledkem tohoto vyjednávání by měly být podmínky, za kterých budou provozovatelé ochotni převést svá jaderná aktiva na společnost ADP.

„Úplným a trvalým převodem jaderných aktiv, včetně použitého paliva, z původního vlastníka na ADP – experta na vyřazování elektráren a práci s použitým jaderným palivem, přináší ADP průmyslu inovativní způsob, jak urychlit vyřazování odstavených jaderných zařízení,“ Sam Shakir, CEO Areva Nuclear Materials

Již v listopadu minulého roku oznámila společnost Entergy prodej licence ke své vyřazené jaderné elektrárně Vermont Yankee právě společnosti NorthStar. Pokud s touto transakcí budou souhlasit regulační orgány, mohla by být uskutečněna do konce roku 2018. NorthStar plánuje začít s dekontaminací a demontáží zařízení do roku 2021. Po vyřazení elektrárny by mělo zůstat pouze zařízení pro uložení použitého paliva, které bude NorthStar provozovat až do té doby, než vláda vybuduje trvalé úložiště.

„Nově vzniklým spojením našich zkušeností byl vytvořen schopný partner pro americké provozovatele, kteří uvažují o vyřazení svých elektráren,“ Scott State, NorthStar.

Zdroj úvodní fotografie: Flickr

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(30)
Milan Vaněček
3. únor 2017, 13:02

Konečně ziskový jaderný business.

Petr Závodský
3. únor 2017, 15:58

Další hodnotný příspěvek....

Provoz jaderných elektráren je ziskový. Elektřina z JE je NEJLEVNĚJŠÍ! Dukovany 0,6Kč/kWh včetně odvodů na likvidaci, do státního fondu na úložiště. Soláry 12Kč/kWh (no dobře, teď možná 5Kč/kWh), ale já jaksi platím podporu za těch 12... s přednostním výkupem, bez nákladů na síťové služby atd. atd.

Například Váš objekt nepřátelství ČEZ vyplatil za rok 2015 dividendu 21,5 miliardy... nebudu vyzrazovat interní věci, ale můžete vzít, že třeba 50% z toho vydělaly Dukovany a Temelín. 15 miliard šlo státu .... a stát je rozdělil třeba i na to vaše bádání nad soláry... Kdyby ČEZ vlastnili vaši Němečtí přátelé, tak zavíráme jaderky, čímž budeme bez zisku (a kdyby náhodou nějaký byl, tak skončí v Německu).

Kolik peněz jsme z daní na soláry dali a kolik nám to přineslo? ....

Milan Vaněček
3. únor 2017, 17:16

Když 2 bloky Dukovan stojí a musí se do nich investovat - jaký zisk momontálně produkují? Když nedostanou povolení na dalších 20 let - jak vybreou dost peněz na svoji likvidaci a uložení vyhořelého paliva?

Peněz za soláry se zmocnila partička všehoschopných, už jsem o ní mnohokrát psal, většina peněz mizí v zahraničí, vlastníci jsou anonymní. A přemýšlejte kdo z toho měl největší zisk a kdo se veze na té PR akci proti Fotovoltaice? Přemýšlejte.

energetik
4. únor 2017, 12:05

0,6Kč/kWh z Dukovan je strašně moc. Kdybych také dostal zadarmo takovou elektrárnu společně i s Mohelnem a Dalešicemi které byly postaveny kvůli špatně regulovatelným Dukovanům a jejich záloze (a nebyly v ceně Dukovan), kdyby se mi také stát staral o palivo i odpadky a úplně stejně mne zbavil prakticky veškeré zodpovědnosti a také mi zadarmo dělal úplně stejně lživou propadanou a před koncem životnosti bych mohl elektrárnu převést zpět na stát ať si ji zlikviduje (jak se teď připravuje), tak bych vyráběl i za poloviční cenu tedy 0,3Kč/kWh a konkuroval bych tak současným novým nijak nedotovaným fotovoltaickým elektrárnám.

Petr Závodský
4. únor 2017, 13:50

Kdy tady konečně skončí trolling....?

ČEZ elektrárny postavil

ČEZ platí do jaderného fondu

ČEZ má zvláštní účet na decommissioning

Dalešice - Mohelno je kromě přehrady i PŘEČERPÁVACÍ elektrárna

Nedotovaným OZE.... 44 miliard ročně!!! na dotacích + přednostní výkup + náklady na regulaci sítě

C
5. únor 2017, 22:40

Pane Závodský,

co se týče vícenákladů na jednotlivé zdroje energie, ať už OZE, nebo uhelnou energetiku, jsou si více méně rovny. Udává se že uhelná energetika u nás napáchá škody asi za 50mld ročně. Také by chyba z minulosti neměla sloužit neustále jako věčný a u nás skoro jediný argument proti těmto zdrojům.

Při dnešních cenách by to stálo tak desetinu, ale to je pravda, jenom kdyby. Dneska by nás instalace dalších 2GW FVE stála takto na nákladech asi jen 4.5mld korun ročně. Takže nějaké jejich odmítání jen z tohoto důvodu není na místě.

Petr Závodský
6. únor 2017, 17:06

Neodmítám OZE jako takové.

Nelze zapomenout na chyby z minulosti, neboť ty mají dopad na trh dnes. Pokud by nebyly masivní dotace na OZE (následované kapacitními platbami, aby bylo možno uregulovat síť, náklady na transformátory s posunem fáze, na rekonstrukce sítě, řízení soustavy... které jsou všechny na OZE) tak nikdo neřeší návratnost jaderky a můžeme řešit vše na tržní bázi. Nelze v tomto přeregulovaném prostředí říkat, že jádro za 55€/MWh se nevyplatí (silovka je levná), když náklady co platí zákazník jsou Německu 300EMWh a ČR cca 130€/MWh.

C
6. únor 2017, 18:59

Ano, dopady jsou, ale podle mne je velmi nesprávné je používat proti dalšímu rozvoji. Podívejte se do jaké situace jsme se dostali, z obrovské roční instalované kapacity jsme spadli do situace že se instalují ročně nejvýše nízké desítky MW FVE, domácí instalace, byť se změnila nedávno právní situace, stojí. Podobně jsou na tom instalace na průmyslových halách, to je myslím nedobrá situace. Jenom tedy mohou ležet stovky až tisíce MWp.

Je otázka, v jakém skutečném stavu sítě jsou, a jestli třeba jen OZE neurychlily potřebu přestavby. Jestli si vybavujete předrevoluční jaderné plány, tak i jejich realizace by znamenala nutnost síť výrazně předělat, zmizela by koncentrace zdrojů v severních Čechách a místo toho by se nastěhovaly 4GW do jižních Čech, stejně tak by se výkon z Ostravska přesunul o několik desítek km na střední Moravu. To by také vyžadovalo přestavbu sítě.

Před lety, 2008/9??, způsobil výjezd lodě z přístavu kolaps sítě v půlce Evropy, kdy v tom tedy ještě roli hrály jinak nastavené ochrany na koncích jednoho vedení v Německu, na což bylo upozorňováno již před tím a nikdo s tím nic nedělal a nějaké další drobnosti, nicméně v jakém stavu reálně sítě jsou?

Je možná otázka, jestli PST by nebyly i při cestě klasickou energetikou, tedy pomocí Jádra uhlí a plynu, krokem k vyšší bezpečnosti a stabilitě sítě, než pouhé odpojení vedení při přetížení, což může vyvolat za nepříznivých okolností dominový efekt. Sice je to jistě drahý prvek v EPS, ale možná je to krok, který umožní částečně obejít některé ze zákonů, kterými se elektřina řídí.

Petr Závodský
3. únor 2017, 17:54

O Dukovany se bojíte zbytečně, ty si na sebe mnohonásobně vydělali. A dokonce i vyrábí elektřinu plánovaně (cca 20% výroby v ČR - soláry 2,5%) navíc bez produkce CO a plánovaně. Přemýšlejte.

"Partičce všehoschopných" velmi pomohli tyhle Vaše úvahy zelených a Brusel s mantrou snižování CO2. To jak vidět na Německu úplně nejde.... tak budeme tlačit další podpory a regulace.... Pořád se strefujete do jádra, uhlí a plyn vám nevadí - a to je ta zelená politiky. Přemýšlejte.

PR proti FV, to nemyslíte vážně.... lobbing jako má OZE nemá žádný zdroj, možná skrytě plyn (přes OZE). Přemýšlejte.

A jestli myslíte ČEZ, tak ten má asi 6% FV v ČR a navíc dotace ze 70% vrátí přes dividendu do státní kasy. To ostatní fotovoltaici si své zisky odvezou a o energetiku jako takovou jim nejde. Přemýšlejte.

Petr Závodský
3. únor 2017, 17:54

Omluva ... vydělaly.

petr
4. únor 2017, 14:03

Na přečerpávací vodní elektrárně Dalešice která je součástí JE Dukovany jsou instalovány již dosluhující Kaplanovy turbíny které chce ČEZ nahradit za nové Francisky. Už vypustili do médií, že by se výměna tohoto zařízení nezaplatila (již si ušlapávají cestičku pro nějakou dotacičku). Takto se v Čezu hospodaří, nemají ani peníze, aby se řádně starali o svoje zařízení.

Petr Závodský
5. únor 2017, 09:19

ČEZ zaplatil minulý rok svým akcionářům cca 21 miliard Kč na dividendách (z toho cca 15 miliard Kč státu). Kéž by takovéto výsledky měly všechny firmy se státní účastí....

Že se to nevyplatí... trh díky masivním dotacím do OZE neexistuje. na čistě ekonomické bázi se nevyplatí nic (kromě dotovaných ...).

Milan Vaněček
5. únor 2017, 10:50

To co vydělá ČEZ je plně v režiji státu. Na silové elektřině ČEZ nevydělává, vydělá hlavně na dotacích a službách (distribuci, ...). Takže stát určuje co ČEZ vydělá a po odečtení vysokých platů a třetině pro akcionáře pak vrátí státu. Občan na tom nevydělá, vzhledem k našim platům a penzím platíme za elektřinu hodně

C
5. únor 2017, 11:19

Máte tam drobnou chybu, Dalešice byly od začátku vybaveny reverzibilními Francisovými turbínami, původně měla výkon 450MW, při rekonstrukci asi před deseti lety, možná o málo dříve, se výkon zvýšil na 480MW. původní turbína je vytavena v areálu elektrárny.

Navíc Kaplanova turbína asi ani nejde reverzovat do čerpadlového chodu, to by pak spíše vyžadovalo turbínu Deriazovu, ty jsou asi nejblíž na Liptovské Mare na Slovensku.

Petr Závodský
5. únor 2017, 11:00

Jako tradičně úplně mimo.

Podle Vás tedy ČEZ loni vydělal na dotacích 40 miliard???

Milan Vaněček
5. únor 2017, 11:53

Pane Závodský naučte se číst text. Na dotacích získá ČEZ tak 5 miliard. Hlavní zisk je v distribuci a ten si ještě chtěli zvýšit vyšsími platbami za jistič. To už se bavíme o desítkách miliard. A zeptejte seu Vás ve firmě jak byl ČEZ zaangažován v lobysmu pro všech 45 miliard OZE.

Petr Závodský
5. únor 2017, 12:36

Já na rozdíl od vás číst umím.

ČEZ má 6% solárních elektráren v ČR. Opakuji 6%...

Jestli berete distribuční poplatek jako dotaci, tak to pak ano. Určitě vodárnám také platíte jen za vodu, vodovody rostou v zemi sami a nemusí se za ně platit i se sami zadarmo opraví....

Distribuční poplatek pokrývá údržbu a rozvoj sítí. Jestli jej nechcete platit, tak se odpojte, je to jednoduché...

Petr Závodský
5. únor 2017, 11:06

Omlouvám se, byla to reakce na pana Vaněčka.

Těch 40 miliard dotací ročně jste si asi spletl s vašimi dotacemi na OZE. Kolik že pak zaplatili tito "solární energetici" do rozpočtu?

Petr Závodský
5. únor 2017, 12:39

A jako tradičně neodpovídáte na otázku k vašemu komentáři.

Kolik zaplatili provozovatelé OZE do státního rozpočtu? jaký měl dopad rozvoj OZE na HDP?

Milan Vaněček
5. únor 2017, 14:37

Největším příjemcem dotací z OZE je ČEZ , další v pořadí Agrofert. Nejvíce těží ze státní regulace monopolu na distribuci elektřiny ČEZ.

Zda zaplatí zpět do rozpočtu více než z něj vytáhnou, to asi ty firmy vědí, zda to víte Vy to nevím.

Na Vaši poslední otázku odpovídám- jen krátkodobý, byly to vyhozené peníze jako vždy kdy lobysté uplatní svoje partikulární zajmy. Ale zaměstnanci těchto firem je musí chválit, to chápu.

Petr Závodský
5. únor 2017, 21:53

Ach jo....

ČEZ 6% solárů v ČR, ale může za váš zelený tunel. Bursík ať si teď říká co chce. V roce 2019, 10 mluvil jinak .... měl jsem s ním bohužel tu čest diskutovat....

Na ČEZ solární tunel nehodíte ať se snažíte sebevíc.

Navíc na mě jaderníka :-)

Ale je pozitivní, že v posledních dvou příspěvcích jste nezmínil jadernou energetiku, která může za vše špatné... Díky

C
5. únor 2017, 22:11

2019?? Máte stroj času? :)Tak to potom jo, asi víte o budoucnosti více a víte že na JE se nedá prodělat.

Petr Závodský
5. únor 2017, 22:18

Hluboce se všem, co se nikdy neuklikli, omlouvám ... mělo být v roce 2009 a v roce 2010.

Ano, například ve Finsku (Hanhikivi) a v Maďarsku (Paks) staví jaderky a jsou přesvědčeni, že jim budou vydělávat (ve Finsku soukromí investoři z 66% z 34% Rosatom)

Petr Závodský
6. únor 2017, 17:07

Můžete dát relevantní link na dotace? Pak je můžeme rozebrat....

C
5. únor 2017, 17:50

Díky, dost zajímavé.

Vladimír Wagner
5. únor 2017, 20:31

Ten pořad dobře znám. Je komické brát za bernou minci spekulace hlavních podílníků na tom nesmyslném zákonu, jako je pan Bursík. Objektivita pořadu Nedej se byla v podstatě nulová, takže nevím, co měl ten odkaz ukázat.

Milan Vaněček
5. únor 2017, 20:42

V pořadu nešlo o znění zákona ale o síly a lobysmus, které znemožnili včasnou změnu špatného zákona (po pozměńovacím návrhu komunisty-jméno jsem už zapomněl), přesněji prosadili platnost úprav až od 1.1. 2011. Pane Wagner, nepřidávejte se na stranu sil, které mají trestní zodpovědnost (tedy jestli u nás platí zákon o střetu zájmů). Na tom není nic komického.

V Německu stihli dvakrát za rok snížit podporu při poklesu cen panelů, u nás to partička pozdržela (prý kvůli tomu, jak tvrdí reportáž, že je ČEZ-jak nyní víme největší vlastník FVE, neměl ještě dostavené).

petr
5. únor 2017, 20:55

Ať si každý udělá názor sám.

Pro Pana C máte pravdu stě mi turbínami na Dalešicích.

Milan Vaněček
5. únor 2017, 19:29

Pane Závodský, pane Wagnere a hlavně jejich příznivci, přehrajte si to video ČT z roku 2013, co dal odkaz pan Petr. Uvidíte tu špínu energetického lobyngu, o které stále píši, já vím, že ve skutečnosti je situace ještě horší.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se