Arménie chce prodloužit životnost své jaderné elektrárny

Jedinou arménskou jadernou elektrárnu Metsamor 2 čekají v letech 2018 a 2019 bezpečnostní a jiná vylepšení, která by měla prodloužit její plánovanou životnost. Po společném jednání to uvedli generální ředitel ruského Rosatomu Alexej Likhachov a arménský předseda vlády Karen Karapetyan.

První písemná dohoda mezi zástupci ruské společnosti Rosatom a arménskou vládou na prodloužení životnosti jaderné elektrárny Metsamor 2 byla podepsána již v prosinci roku 2014. V únoru 2015 bylo dohodnuto financování projektu formou ruské půjčky.

Při schůzce generálního ředitele Rosatomu Alexejeme Likhachova a arménského premiéra Karena Karapetyana na začátku tohoto týdne byla oficiálně potvrzena modernizace druhého bloku jaderné elektrárny. Cílem modernizace je zvýšit bezpečnost elektrárny, a prodloužit tak její životnost.

Jaderná elektrárna Metsamor je zásadní pro zajištění dodávek elektřiny v Arménii, pokrývá totiž 40 % tamní poptávky po elektřině.

„Ve skutečnosti bude provedena kompletní modernizace arménských jaderných zařízení. Naším dnešním společným cílem je zajistit dodržení naplánovaných termínů, kvality a bezpečnosti,“ uvedl Alexej Likhachov, generální ředitel Rosatomu.

Jaderná elektrárna Metsamor

V jaderné elektrárně Metsamor byly v minulosti vybudovány dva reaktory typu VVER-440/230. První blok o instalovaném výkonu 408 MWe byl uveden do provozu v roce 1976. V únoru roku 1989 byl finálně odstaven a v současné době probíhá jeho vyřazování.

Druhý jaderný blok, také tlakovodní typu VVER-440/230, byl uveden do provozu v roce 1980. Přes svoji plánovanou životnost 30 let je stále v provozu. Po provedení zamýšlených úprav by měl být provozován až do roku 2026.

Pokračující provoz v druhém bloku jaderné elektrárny je v mnoha ohledech velmi kontroverzní. Evropská unie jej považuje za jeden z nejnebezpečnějších reaktorů na světě. Starý typ VVER-440/230 nemá ochranný kontejnment, elektrárna se také nachází v seismicky nestabilní oblasti.

Dle hodnocení Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) je provoz elektrárny bezpečný a může být dále provozována.

Autor úvodní fotografie: BouarfJedna odpověď na Arménie chce prodloužit životnost své jaderné elektrárny

  1. Martin Pácalt napsal:

    Stavět jaderné elektrárny v tektonické oblasti je hloupost a hazard.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *