Domů
Elektrárny ve světě
Největší přehradu světa bude opravovat francouzská firma
flicker

Největší přehradu světa bude opravovat francouzská firma

Dvě africké země, Zambie a Zimbabwe, vybraly francouzskou firmu Razel-Bec, aby na přehradě Kariba zpevnila hráz, která se začíná dmout a zvyšuje se tím riziko jejího narušení.

Jak uvádí zpráva z roku 2015 společnosti AON, potenciální protržení největší hráze na světě, která zadržuje 180 km³ vody, by ohrozilo až 3,5 miliónů lidí, a to nejen v Zambii a Zimbabwe, ale i dále po proudu v Malawi a Mosambiku.

„To riziko, že by se hráz mohla protrhnout, pokud nebudou provedena potřebná opatření, je reálné.“ Farai Furasa, inženýr ze správy přehrady.

Dále upřesnil, že některé síly působící na přehradu by mohly způsobit podemletí hráze, což by znamenalo nekontrolovaný únik vody, která by poškodila strukturu celé stavby. Povodí řeky Zambezi, v jehož správě se přehrada nachází, plánuje opravy na dně přehrady a opravu přetokového kanálu, který reguluje odtok vody, během příštích 5 let.

Oprava by měla být hotova v roce 2022

Přehrada, jejíž stavba začala v roce 1955 a skončila o 4 roky později, je přes 600 m dlouhá. Nádrž, kterou tvoří, disponuje plochou 5580 km2 a na délku má 280 km. V nejširším místě měří 32 km. Součástí přehrady jsou i dvě vodní elektrárny o celkovém výkonu 1470 MW, které vyrábějí cca 60 % elektřiny z vodních zdrojů státům na jejichž pomezí leží.

Kozanai Gurukumba, bezpečnostní expert přehrady, v pondělí na tiskové konferenci oznámil, že oprava samotné hráze by měla být hotova do konce roku 2020, zatímco odtokový kanál do roku 2022. Dále uvedl, že vybraná firma Razel-Bec by měla započít práce do půl roku. Celkové náklady akce jsou stanoveny na 294 mil. USD a měly by být hrazeny kombinací grantů a půjček.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
C
15. únor 2017, 21:40

Možná by neškodilo prozradit čtenářům, v čem je daná přehrada největší, jestli zatopenou plochou, objemem zadržené vody, nebo délkou hráze.

Myslím že po té nepříjemnosti v USA se na přehrady zaměří pozornost na celém světě. Nepředpokládám, že by se přehrady z provozu odstavovaly a že by proti nim byly protesty, ale může být třeba jistých prověrek. Mimochodem se teď začíná mluvit o vylepšení Orlíku o nový přeliv a opravě hydroelektrárny, někdy kolem roku 2020. Stejně tak by se mělo možná začít něco dělat s elektrárnou.

pribram. cz/clanek/orlickou-prehradu-ceka-rekonstrukce-skoro-za-miliardu-korun/6474/

frank
16. únor 2017, 10:04

o úpravách Orlické přehrady se mluvilo již po povodních 2002, velká studie možností se dělala v roce 2014 a generální oprava soustrojí byla zmiňováná na rok 2019 již někdy před 10 lety takže si nemyslím, že by to byla konkrétně až reakce na problémy v Kalifornii

C
16. únor 2017, 11:13

Samozřejmě, jenom myslím že se po této události začnou více prověřovat schopnosti a stav podobných děl i jinde ve světě a možná dojde i k jejich úpravám.

Mikeš
17. únor 2017, 20:08

Tak ted jsem zklamaný nejen že nevyšel článek o přehradě v Oroville ale hlavně se tu ani nebjevilo šílené energetikovo hýkání o tom kdo je jak pojištěný, kdo to zaplatí, kolik lidí zemřelo v důsledku evakuace a podobně. Prostě se nemůžu ubránit pocitu, že tohle se vždy řeší jen u jaderných elektráren.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se