Domů
Elektrárny ve světě
Nejvýkonnější solární elektrárna světa ožívá, první část je již zprovozněna

Nejvýkonnější solární elektrárna světa ožívá, první část je již zprovozněna

Maroko zprovoznilo první část největší solární elektrárny na světě Ouarzazate. U slavnostního spuštění byl i marocký král Muhammad VI., který zároveň položil základní kámen druhé části elektrárny, uvedl deník e15.cz. Po dokončení má solární elektrárna Ouarzazate disponovat instalovaným výkonem 580 MW.

Solární koncentrační elektrárna Ouarzazate, která má být plně zprovozněna v roce 2018, začíná pomalu ožívat. Její první část, Noor 1, byla slavnostně spuštěna a do marocké elektrizační soustavy tím bylo připojeno celkem 160 MW. První část elektrárny byla uvedena do provozu s krátkým zpožděním.

Po slavnostním zahájení provozu první části, kterého se zúčastnil i marocký král, byl zároveň položen i základní kámen pro výstavbu části druhé. Druhá část, Noor 2, bude sestávat z další koncentrační elektrárny o výkonu 200 MW a měla by být zprovozněna v roce 2017. Poslední část Noor 3, jež by měla být zprovozněna v roce 2018, má navýšit celkový instalovaný výkon elektrárny o dalších 150 MW. Po roce 2018 je plánovaná čtvrtá část, Noor 4.

Velké plány, které ztroskotaly

Budovaná solární elektrárna Ouarzazate měla být původně součástí velkého evropsko-afrického projektu Desertec. Celý projekt byl založen na myšlence výroby elektrické energie na místech s vysokou koncentrací slunečního svitu a následnou přepravou této elektřiny do míst, kde podmínky k výrobě nejsou takto výhodné.

800px-DESERTEC-Map_largeProjekt Desertec. Zdroj: wikipedia.org

Ambice této myšlenky byly veliké. V roce 2050 měla elektřina z těchto oblastí pokrývat až 15 % celkové evropské spotřeby. Náklady byly vyčísleny na 400 miliard eur a finanční podporu projektu přislíbily firmy jako RWE či Siemens.

Projekt byl ovšem po několika zdrženích a z důvodu nedostatku financí v roce 2013 ukončen.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
nikdo
17. srpen 2016, 22:31

Solarni cast Desertecu by mohla v pripade instalace solarnich elektraren v oblasti Sahary prispet k navratu monzunovych destu tim ze by tam odpadnim teplem zvysili teplotu. http://www.ceskatelevize.cz/porady/10364927412-putovani-nasi-planety/212382552600003-sklon-osy/#4

Tomas Jirka
5. únor 2016, 19:06

Project Desertec se mi libi (i kdyz nerikam, ze bude stat brzo a tak, jak si jej autori maluji), ma dalko vetsi smysl pouzivat OZE tam, kde se vyplati a ne cpat FVE k nam do hor a vedle prasne hlavni silnice od HK, ale kdyz byly dotace, tak se bohuzel stavelo vsude, kde byl pozemek na prodej...

Jan Veselý
5. únor 2016, 21:13

Doprava je moc drahá, to už bych to spíše viděl na nějaký průmyslový cluster u moře, který by ze slané vody, vzduchu a sluneční energie produkoval pitnou vodu+syntetické uhlovodíky+kovy+elektřinu+teplo.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se