Obnovitelné zdroje pokrývají přibližně čtvrtinu globální výroby elektřiny

Světová energetická rada (WEC) vydala report, ve kterém dokumentuje vývoj obnovitelných zdrojů mezi lety 2004 a 2014. Dle reportu bylo ke konci roku 2014 téměř 23 % veškeré elektřiny vyrobeno z různých obnovitelných zdrojů. Instalovaný výkon OZE je poté z celosvětového hlediska nepatrně vyšší a to necelých 30 %.

Dle reportu WEC Variable renewable energy sources integration in electricity systems 2016 – How to get it right v roce 2014 pocházelo téměř 23 % elektřiny vyrobené na celém světě z obnovitelných zdrojů, na instalovaném výkonu se OZE podílely hodnotou 27,7 %. Obnovitelné zdroje ve sledovaném časovém období 2004 až 2014 zaznamenaly obrovský růst. Největší průměrný růst instalovaného výkonu zažívají s 51 % zdroje solární, následované větrnými s 23 %. I přes tento impozantní nárůst se větrné a solární elektrárny podílely na globální výrobě elektřiny pouze ze 4 %.

svet-oze-1

Zdroj: report WEC Variable renewable energy sources integration in electricity systems 2016 – How to get it right

OZE a finance

WEC dále konstatuje, že se z obnovitelných zdrojů stal velký byznys. V roce 2015 se investovalo rekordních 286 miliard dolarů na výstavbu 154 GW nového instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů, z čehož šlo přes 75 % na větrné a solární projekty. Pro srovnání, v roce 2015 přibylo 97 GW nového instalovaného výkonu v konvenčních zdrojích. Obecně se trh přesouvá od vyspělých zemí do zemí s rozvíjející se ekonomikou. Jenom Čína je zodpovědná za 36 % celosvětových investic do OZE.

„Úspěch rozvoje intermitentních obnovitelných zdrojů a jejich efektivní integrace do elektrizačních systémů v podstatě závisí na správném designu trhu, na regulačním prostředí a na spolehlivém regionálním plánování,“ prohlásil k reportu generální tajemník WEC Christopher Frei.

V kombinaci pokroku technologie a snižování nákladů se podstatně snižují kapitálové výdaje a náklady na provoz a údržbu, především solárních elektráren. Dle nedávných údajů je nejnižší aukční cena za vyrobenou elektřinu ze solární elektrárny 30 USD/MWh v Dubaji a 28 USD/MWh z větrné elektrárny v Maroku. Takto nezvykle nízké ceny však podle WEC nelze obecně vztáhnout na jiné země, v nichž panují značně odlišné podmínky, nicméně ukazují klesající trend.

Report byl vytvořen v důsledku historického setkání COP21 v Paříži na konci minulého roku. WEC při tvorbě reportu čerpala především z případových studií z 32 zemí, které se dohromady podílí zhruba 90% na celosvětovém instalovaném výkonu větrných a solárních elektráren.

Autor:2 odpovědí na Obnovitelné zdroje pokrývají přibližně čtvrtinu globální výroby elektřiny

  1. Milan Vaněček napsal:

    Moc zajímavá tabulka, ze které je vidět dynamika (2004-2014) rozvoje jednotlivých zdrojů elektřiny. Škoda že nerozdělili konvenční tepelné elektrárny od jaderných elektráren. Pak by bylo vidět že pouze jaderná energetika v tomto období klesla o pár procent. Jinak vše ve světě roste (ale ve vyspělých zemích spíše stagnuje a jednoznačně se přesouvá ve prospěch OZE).
    A kdyby sem dali hodnoty i pro 2015 a předpokládané na 2016, tak by byla vidět dynamika růstu větrných a hlavně fotovoltaických elektráren ještě více. Fotovoltaika bude během roku 2017 zase na dvojnásobné hodnotě než byla v roce 2014. A v roce 2020 na hodnotě čtyřnásobné……
    a někdy v letech 2025-7 pak již TWh z fotovoltaiky předčí TWh z JE.

  2. Josef napsal:

    Jen pro pochopení situace . Celkově se el. energie podílí na spotřebě asi 1/5. Slunce a vítr dávají dohromady 4% el. energie ale méně než 1% celkových potřeb lidstva – neznamenají fakticky nic. Tento „závratný“ vývoj z byl způsobem závratnou dotační politikou. I kdyby současný růst OZE pokračoval, což asi bude pak sice dojde k relativnímu rozšíření těchto zdrojů , ale rozvoj fosilních zdrojů to v příštích 20 letech pouze zpomalí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *