První jaderná elektrárna ve Spojených arabských emirátech získala licenci na výrobu

Jaderná elektrárna Barakah 1 ve Spojených arabských emirátech získala od regulátora licenci na výrobu. Pro elektrárnu je to další důležitý milník na cestě ke komerčnímu provozu, který je plánován na konec roku 2019. Dalším pokrokem také prochází školení zaměstnanců, kteří budou elektrárnu obsluhovat – vzhledem k tomu, že jde o první jadernou elektrárnu v zemi, musí SAE nové odborníky motivovat ke studiu jaderné energetiky. 

První blok jaderné elektrárny Barakah ve Spojených arabských emirátech získal licenci na výrobu. Pro jadernou elektrárnu typu APR-1400, která byla oficiálně dokončena na konci března tohoto roku, je to důležitý krok ke komerčnímu provozu. Elektrárna musí ještě ovšem získat provozní licenci, aby do ní mohlo být zavezeno palivo, které je zatím ve skladu.

„Barakah One Company prokázala svůj závazek vůči všem požadavkům, které odrážejí dokončení jaderné elektrárny Barakah v souladu s nejvyšším standardem bezpečnosti, zabezpečení, kvality a transparentnosti,“ uvedl předseda oddělení energetiky Awaidha Murshed Al Marar.

Výstavba jaderné elektrárny Barakah započala v roce 2012 a po dokončení bude mít celkem 4 bloky APR-1400 s celkovým instalovaným výkonem 5 600 MW. Komerční provoz Barakah 1 byl původně plánován na rok 2017, nynější předpoklad je ovšem nejdříve konec roku 2019. Podle zprávy z počátku července jsou všechny bloky elektrárny hotovy již z 89 % – kromě dokončeného prvního bloku je dokončení nejblíže druhý blok s 93% pokrokem.

Školení nových odborníků

Kromě licencí si musí provozovatel elektrárny, společnost Nawah, před spuštěním zajistit dostatek kvalifikovaných zaměstnanců pro provoz elektrárny. V zemi bez tohoto typu zdroje a potřebného know-how proto od roku 2010 běží program Energy Pioneers, v rámci kterého Spojené arabské emiráty motivují a podporují talentované jedince ke studiu jaderné energetiky.

Doposud v rámci tohoto programu dokončilo studium 195 studentů jak na universitě v Abú Dhabí, tak na univerzitách v USA. Dalších zhruba 200 studentů se připravuje na pozici operátora reaktoru.

Zdroj úvodní fotografie: ENEC18 odpovědí na První jaderná elektrárna ve Spojených arabských emirátech získala licenci na výrobu

 1. Petr napsal:

  Kolik bude stát ta jaderka? A za jakou cenu bude dodávat do sítě?

 2. loudil napsal:

  Spojené arabské emiráty leží na arabském poloostrově, kde slunce pálí celý rok jako blázen a teploty se tam často pohybují mezi 35 a 45 stupni. Je to země velká jako ČR územím i počtem obyvatel. Přesto se rozhodla pro budování JE , která má větší výkon, jak naše Dukovany s Temelínem dohromady. Už slyším naše odpůrce jádra, jak si vylijou zlost na vedení tohoto Emirátu a označí je za pito.ce. Země, která má ideální podmínky pro rozvoj solárních elektráren si postavila jaderný zdroj o 5600 MW. Všude kolem jsou navíc i velké zdroje zemního plynu, přesto zvolila jádro. No, odpůrci jádra, můžete – „zas jednou žhavit závity “ !!! Prodloužení doby stavby o 2 roky není nic hrozného.

  • Vláďa napsal:

   V letních měsících se venkovní teplota v UAE pohybuje mezi 28stC (ráno) a 52stC odpoledne. V zimních měsících se teplota pohybuje mezi 18stC (ráno) a 32stC odpoledne. Údaje z vlastní zkušenosti po délce pobytu celkem 30 měsíců. Jaderka je postavena hlavně pro odsolování vody. Elektrický výkon je nezajímavý.

   • Vladimír Wagner napsal:

    Myslím, že jste to příliš zjednodušil. Máte pravdu, že SAE potřebuje kriticky zvyšovat produkci vody a tedy odsolování. A proto je to i důležitý úkol nových bloků. Na druhé straně SAE mají velmi vysoko spotřebu elektřiny na jednoho obyvatele (jednu z nejvyšších na světě), takže elektrický výkon opravdu není pro SAE nezajímavý, právě naopak. Je třeba zmínit, že částečně se tyto komodity propojují, protože elektřina se využívá i pro odsolování.

    • Vláďa napsal:

     Pro informaci. V zimních měsících svítí veřejné osvětlení celý den aby byla nějaká spotřeba. Zásadní spotřebovaný výkon je pro klimatizaci. Systémy odsolovacích stanic vyžadují vysokoteplotně vysokotlakou páru pro atomizaci. Elektrické odsolování je v celku okrajové.

     • Carlos napsal:

      Tam se používá ten „rozežraný“ destilační systém a ne reverzní osmóza, nebo mechanical vapour compression?

     • Ondra napsal:

      stačí hodit do googlu „uae desalination plants“ 🙂 https://government.ae/en/information-and-services/environment-and-energy/water-and-energy/water-
      Podle vládních stránek je dominantní technologií tepelný odsolování (multiple-effect distillation (MED) and multiple-stage flash distillation (MSF)) takže taková jejich kogenerace elektřiny a vody v tepelnejch elektrárnách. Reverzní osmózu píšou taky že používaj ale nemaj tam bohužel uvedený poměry. Nějakej jinej zdroj by byl asi přesnější. Ale že elektrickej výkon 5600 MW je nezajmavej mi teda přijde docela úsměvný 😀

    • Vladimír Wagner napsal:

     Možná pro zajímavost. Téměř všechnu vodu produkuje SAE pomocí odsolování. V roce 2002 byla produkce vody v SAE zhruba 720 Mm3 a elektřiny 36 TWh. V roce 2015 pak produkce vody zhruba 2350 Mm3 a elektřiny 130 TWh. Tedy produkce vody za 12 let stoupla 3krát a elektřiny pak 3,5krát. V dalších letech stoupá obojí ještě rychleji a předpokládá se i v budoucnu růst ještě rychlejší. Je tak vidět, že SAE potřebuje jak zdroje odsolované vody, tak elektřiny. Jaderné bloky jsou pro to ideální. Pochopitelně je dobré využít i další možnosti, které umožňují přírodní podmínky, jako je třeba sluneční energie

     • Vláďa napsal:

      V UAE je hlavní spotřeba vody na zalévání. Křižovatky jsou stavěny jako kruhové objezdy a uprostřed je velký zelený trávník který má svého zalévače. Velké parky jsou zalévány přes dálkově ovládané stříkače. Ve výškových budovách jsou instalovány přečerpávací stanice které dodávají vodu do zásobní nádrže umístěné na střeše domu. Z této nádrže je rozváděná voda k jednotlivým spotřebičům. Dále v UAE jsou velký problém prachové bouře. Ta dovedou oslepit termické i elektrické kolektory.

     • Carlos napsal:

      Jsem si jistý že někdo ten problém už řešil, napadá mne, pokud to jde, natočit k převládajícímu směru písečných bouří panely „zády“, eventuálně je doplnit o „roletu“ z pevného materiálu, asi bude celkem jedno jestli to bude tkanina, nebo lehký kov. Otázka je jestli to oslepení je tím že to obrousí sklo, nebo jestli se jenom zanesou. Na zanesení pak stačí nějaký vysavač.

  • Jakub napsal:

   Bylo by skvělé si nejdříve něco o projektu zjistit. Navíc co platilo před pár lety, již nemusí platit dnes. Technologie se vyvíjí. A ekonomika výroby el. energie je zcela neůprosná. Vždy nejde jen o odpůrce jaderných zdrojů. Svět není černobílý.

  • Petr napsal:

   Pro žádný 10 milionový stát světa nemůže být přez 5000 MW elektrických zanedbatelné číslo.
   A na to odsolování se používá hlavně „zbytkové“ teplo, kterého je z jaderky ještě násobně víc.

 3. Carlos napsal:

  Emiráty spouští jaderku, Egypt solární elektrárnu:
  inhabitat. com/egypt-set-to-open-its-first-solar-farm-and-its-the-largest-in-the-world/

  • Vladimír Wagner napsal:

   O využití solární energie se snaží i SAE, takže už od roku 2013 zde funguje jedna z největších slunečních tepelných elektráren s výkonem 100 MWp (Shams 1). Je zde testovací udržitelné město Masdar s 10 MWp ve fotovoltaice (tady jde spíše o testování různých technologií a postupů). Reálně velká fotovoltaická farma je Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park, který má zatím 200 MWp. Po dokončení by celkově měla mít 2000 MWp. Je tak vidět, že SAE se snaží využít jak jádro tak solární zdroje a úplně nepřehlíží i vítr. A chtějí nahrazovat fosilní zdroje, které zatím u nich dominují pomocí mixu jádra a OZE. Je třeba poznamenat, že na rozdíl od fotovoltaiky, sluneční tepelné a jaderné bloky poskytují teplo potřebné pro odsolování.
   Stejnou kombinaci chce využít i Egypt. Ten kromě zmíněné plánované solární elektrárně připravuje jadernou elektrárnu El Dabaa, kde Rosatom plánuje do roku 2024 postavit čtyři bloky VVER 1200, tedy s celkovým výkonem téměř 5000 MWe. Určitě bych tak nestavěl strategie těchto dvou zemí proti sobě. Naopak jsou velmi blízké.

   • loudil napsal:

    Navíc Siemens dokončil v Egyptě čtyři plynové elektrárny o výkonu 14 400 MW, což je také silné číslo ! Pro rozvojový stát se 100 miliony obyvatel se mi jeví kombinace : Atom, plyn, Slunce velmi pozitivně. Stát NATO a EU 28 Polsko vyrábí z uhlí kolem 85 % elektřiny. Ano, uhlí mají sice domácí a laciné !! Nicméně ???? Africký stát Egypt bude mít možná ? vyspělejší kombinaci zdrojů elektřiny jak Polsko. A kdo by tohle čekal ? Vývoj nás překvapuje čím dál víc. Dříve vyspělé státy se propadají .

 4. Martin Hájek napsal:

  A kde jsou minarety?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *