Japonsko pokračuje ve spouštění jaderných elektráren.

Restart japonských jaderných elektráren může pokračovat, rozhodl soud

Japonský soud dal souhlas se spuštěním 4 jaderných reaktorů, které byly odstaveny vzhledem k obavám o bezpečnost po havárii ve Fukušimě. Jedná se o dva bloky elektrárny v Takahamě a dva bloky elektrárny Ohi.

Okresní soud ve Fukui zrušil soudní příkaz, který bránil v opětovném spuštění dvou reaktorů jaderné elektrárny v Takahamě a zamítl žádost na vydání soudního příkazu, který by blokoval spuštění dalších dvou reaktorů v Ohi. Obě elektrárny jsou provozovány společností Kansai Electric Power Co.

Rozhodnutí soudu vyjadřuje podporu uvádění do provozu reaktorů ležících na západním břehu Japonska. Znamená to, že dle judikatury tyto reaktory nepředstavují bezpečnostní riziko. Toto rozhodnutí může urychlit návrat japonské energetiky k jaderné energii.

Obyvatelé Takahamy v boji proti spuštění elektrárny neuspěli

Obyvatelé Takahamy dosáhly v dubnu letošního roku částečného úspěchu, když soud vydal rozhodnutí, které nedovolovalo opětovné spuštění třetího a čtvrtého bloku místní jaderné elektrárny z důvodu podcenění bezpečnostních rizik souvisejících se zemětřesením. Elektrárna nesplňovala přísnější bezpečnostní požadavky a nedostatky se objevily i v opatřeních týkajících se případné evakuace po možné havárii.

Dnešní soudní rozhodnutí potvrzuje, že veškeré bezpečností požadavky jsou již nyní dodrženy. Společnost bude chtít spustit elektrárnu v nejbližším možném termínu, zatímco bude pokračovat ve vylepšování automatických a nezávislých bezpečnostních systémů,“ stojí v oficiálním vyjádření společnosti Kansai Electric.

Předpokládané uvedení třetího reaktoru do provozu se plánuje na konec ledna, zatímco čtvrtý reaktor by se měl spouštět o měsíc později.

Japonský návrat k jádru je pomalejší, než chtěla vláda i průmysl

Spuštěním Takahmaské elektrárny bude pokračovat postupný návrat Japonska k jádru, který je ovšem pomalejší, než chtěla vláda i průmysl. Již v srpnu letošního roku byl spuštěn první reaktor v elektrárně Sendai, v říjnu následovalo spuštění druhého reaktoru v téže elektrárně. Dalším v řadě může být v průběhu příštího roku reaktor na ostrově Šikoku.

Odpůrci jaderné energetiky podali žalobu proti většině ze 43 japonských reaktorů, které jsou v provozuschopném stavu. Obavy veřejnosti tak nadále panují i čtyři roky po událostech ve Fukušimě.

Úvodní fotografie http://financialtribune.com/Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *