Španělská Iberdrola uzavře obě své zbývající uhelné elektrárny

Španělská energetická skupina Iberdrola uzavře obě své zbývající uhelné elektrárny, chce tak dostát svým cílům ve snižování emisí CO2 v rámci boje proti klimatickým změnám.

Společnost se připojila k manifestu vydaném na konferenci COP23 v Bonnu a zažádala španělské ministerstvo energetiky o autorizaci pro uzavření 2 uhelných elektráren Lada a Velilla o jmenovitém výkonu 874 MW. Iberdrola zároveň zajistí, aby nebylo dotčeno 170 zaměstnanců pracujících v obou elektrárnách, ti tak budou realokováni v rámci skupiny.

Plán uzavření uhelných elektráren nebude mít na skupinu výraznější dopad, jelikož elektrárny tvoří 1,8 % instalovaného výkonu skupiny z celkových 48 GW. Obě elektrárny vyrábějí 1,5 % elektřiny společnosti, což v absolutních číslech znamená 1,6 TWh z celkových 102,5 TWh. Iberdrola apelovala na Komisi a Evropský parlament, aby byly přijaty přísnější a ambicióznější cíle v oblasti OZE, a to z nynějších 27 % na 35 % do roku 2030.

Uzavření elektráren Lada a Velilla má skupině pomoci k dosažení cíle snížení produkce CO2 o 50 % do roku 2030 oproti roku 2007 a ve snaze být uhlíkově neutrální do roku 2050. Iberdrola zároveň významně investuje do OZE. Momentálně disponuje instalovaným výkonem 28,8 GW v OZE, 15,9 GW ve větrných a 12,8 GW ve vodních zdrojích. Od roku 2001 skupina odstavila již 10 elektráren o výkonu přesahujícím 7 GW. To by však nemělo mít dopad na spolehlivost dodávek elektřiny, společnost má totiž v záloze 5,7 GW v paroplynových zdrojích.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *