Domů
Elektrárny ve světě
Stát New York by měl najít výkon, který nahradí JE Indian Point

Stát New York by měl najít výkon, který nahradí JE Indian Point

Americký stát New York se musí rozhodnout a informovat společnost Entergy, která provozuje jadernou elektrárnu Indian Point, o tom, zda bude elektrárna trvale odstavena v letech 2020 a 2021. Elektrárna má instalovaný výkon 2 069 MW a je otázkou, zda se ho v příštích letech povede nahradit jinými zdroji.

Provozovatel jaderné elektrárny Indian Point společnost Entergy v lednu uzavřela dohodu o odstavení s představiteli státu New York. Dohoda počítá s odstavením jednoho bloku v roce 2020 a druhého bloku v roce 2021. Elektrárna je důležitým zdrojem pro město New York, jelikož pokrývá zhruba 25 % jeho spotřeby. Ve středečním prohlášení ovšem Entergy připustila možnost provozovat zařízení až do roku 2024 respektive 2025, a to z důvodu, že odstavením elektrárny by mohlo dojít k narušení výkonové přiměřenosti, pokud se odstavovaný výkon nenahradí novými zdroji.

„Elektrárna bude v provozu ještě několik let, abychom umožnili státu New York nahradit tento důležitý zdroj,“ uvedl výkonný ředitel Entergy Leo Denault.

Problém je právě v nahrazení tohoto zdroje, jelikož zatím žádná náhrada nebyla identifikována. Entergy tedy oznámila, že pokud by provoz elektrárny měl být prodloužen, musí mít o tomto rozhodnutí informaci nejpozději v polovině příštího roku.

V druhé polovině letošního roku se očekává od provozovatele soustavy státu New York, že provede studii, která prozkoumá možnosti, jak nahradit 2 GW výkonu, o který s odstavením Indian Point přijde. Zároveň by měla odpovědět na otázky o spolehlivosti a bezpečnosti soustavy související s odstavením jaderné elektrárny.

Entergy a odklon od jádra

Společnost se sídlem v New Orleans v současné době prochází změnami ve svém výrobním mixu, kromě elektrárny Indian Point má v plánu odstavit v příštím roce jadernou elektrárnu Palisades (811 MW) v Michiganu a o rok později jadernou elektrárnu Pilgrim (688 MW), které dle Clean Energy Standard nedostanou žádnou podporu. V druhé polovině tohoto roku by pak mělo dojít k prodeji jaderné elektrárny FitzPatrick společnosti Exelon.

„Plníme slibovanou změnu našeho portfolia,“ dodal Denault.

Společnost nově přidává do svého výrobního mixu plynové elektrárny a obnovitelné zdroje energie.

Zdroj úvodního obrázku: Wikipedia.org

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
C
19. únor 2017, 15:41

Jen pro doplnění, elektrárna Indana Point je vybavena dvěma tlakovodními reaktory fy. Westinghouse, uvedenými do provozu v letech 1974 a 1976. Před bloky 2 a 3, o kterých se zde píše, byl v provozu, až do roku 1974 blok o výkonu 275MW, taktéž s tlakovodním reaktorem.

Myslím, že je vysoce pravděpodobné, že bude elektrárny nahrazena plynovými bloky.

Milan Vaněček
19. únor 2017, 16:23

Lidem v New Yorku se nedivím, že chtějí elektrárnu odstavit. Taky bych byl nervózní z jaderné elektrárny na řece Hudson jen cca 50 km nad Manhattanem. Nejbohatší město světa si může dovolit nahradit potenciálně nebezpečnou elektrárnu čímkoliv, nemusí to být jen off shore větrné elektrárny, plánované u NY, kombinované s plynovými bloky.

Petr Závodský
19. únor 2017, 21:03

Třeba fotovoltaiku na střechy, že?

Nebezpečnou elektrárnu? Nešiřte poplašné zprávy! Na to aby někdo posoudil stav elektrárny mají US NRC.

Martin Hájek
19. únor 2017, 22:42

Pane Vaněčku, než začnete trousit, je dobré si přečíst ten článek pořádně. Firma provozující jadernou elektrárnu s jejím odstavením v brzké budoucnosti (2020-2021) počítá. Jenomže se zatím jaksi, i při všech větrnících a dalších legráckách ve státě New York nepodařilo najít odpovídající náhradu odpadlého zabezpečeného výkonu. A proto firma sděluje, že pokud dostane zprávu do léta, tak je schopná životnost té jaderné elektrárny ještě o pár let prodloužit. Takže je to přesně obráceně, než se nám tady snažíte vnucovat.

Milan Vaněček
20. únor 2017, 10:21

Pane Hájek, Americké bezpečnostní služby určitě nesdílejí Váš naivní pohled a konečně začaly jednat na odstranění rizik pro NY. Naše další diskuse jsou zbytečné.

Martin Hájek
20. únor 2017, 10:42

A Vás o tom samozřejmě dopředu informovali :-). A s mimozemšťany mluvíte každou středu nebo častěji?

frank
20. únor 2017, 13:07

Pan Vaněček si, soudě dle linků, plete americké bezpečnostní služby a úřady pro jadernou bezpečnost s dobrovolnou organizací znepokojených vědců :)

Milan Vaněček
20. únor 2017, 11:46

The 2011 Missouri River floods surrounded the plant with flood water. The nuclear reactor had been shut down and defueled in April 2011 for scheduled refueling. A fire caused electricity to shut off in the spent fuel pools resulting in 90 minutes without cooling[9] qualifying as a "red event", signifying a high-level threat to Fort Calhoun operations.[10] The flood and resulting fire was called "one of the most serious safety incidents in recent years" and resulted in a three-year cold shut-down of the plant.[11]

Ondra
20. únor 2017, 11:58

Jen by mě zajmalo, jak souvisí bezpečnost provozu JE Indian Point se záplavami na řece Missouri, která by musela zaplavit polovinu USA, aby se dostala na východní pobřeží. Teď už zbývá jenom připomenout Černobyl a Fukušimu ...

Milan Vaněček
20. únor 2017, 11:49
Martin Hájek
20. únor 2017, 17:44

Člověče, přestaňte se ztrapňovat, tohle je relativně seriózní portál, s tímhle běžte do Blesku, tam to třeba někdo bude baštit.

Milan Vaněček
20. únor 2017, 20:03

Vidím, že už Vám ruply nervy, lépe bylo když jste se pokoušel o vtípky. Doporučuji Vám přečíst si "Dvanáctero figur zápasu perem", K. Čapek, Marsyas, str. 30.

A co se Vám nelíbí na těch mých odkazech: prvý je z Wikipedie a druhý je též seriozní zdroj. Polemizujte s těmi odkazy, na mě můžete užívat některé z těch figur co Čapek popsal.

Martin Hájek
20. únor 2017, 22:25

Nemám důvod polemizovat s Vašimi odkazy. Kdybych měl polemizovat s každým aktivistickým protijaderným webem, na který mi můžete dát odkaz, tak bych věru nedělal nic jiného a Vy byste to měl náramně jednoduché.

Vladimír Wagner
21. únor 2017, 06:53

Pane Hájku, pan Vaněček prostě trolluje. Nejde mu o faktickou diskuzi k tématu, ale prostě hází jakýkoliv nesmysl, byť z danou věcí nesouvisí a je odkudkoliv, jen aby popíchl. Na seriozním webu, jako je tento, je trollů naštěstí pomálu, takže je nejrozumnější na trollovaní zde prostě nereagovat. Takový troll diskutovat nechce, takže má cenu přidat nějaké zajímavé skutečnosti, pokud to může obohatit jiné čtenáře, ale jinak prostě na trollování nereagovat.

Milan Vaněček
21. únor 2017, 08:46

Jako starý důchodce, fyzik, bych rád kolegovi Wagnerovi doporučil aby se více věnoval svému zaměstnání (fyzice) a méně jadernému aktivismu, lobování a osobním útokům. Předem děkuji za porozumění.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se