Kongo

V Kongu se brzy začne stavět největší vodní nádrž na světě

V africkém Kongu za několik měsíců začne výstavba největší vodní nádrže na světě. Její hydroelektrárna bude mít podle britského listu The Guardian po dokončení tohoto dlouho odkládaného megaprojektu kapacitu jako 20 velkých jaderných elektráren. Kritici stavby na řece Kongo ale tvrdí, že kvůli vodnímu dílu bude muset z oblasti odejít až 60.000 lidí a nádrž zničí místní ekosystém.

Konžská vláda podle deníku tlačí na urychlené zahájení první fáze výstavby, kterou je vybudování vodního díla Inga 3 v hodnotě 14 miliard dolarů (340 miliard korun). Instalovaný výkon vodní elektrárny Inga 3 by měl být podle americké nevládní organizace International Rivers 4 800 MW.

Po dokončení dalších etap v celkové hodnotě 100 miliard dolarů vznikne ohromná přehrada schopná dodávat téměř dvakrát více energie než doposud největší hydroenergetický projekt světa – čínské Tři soutěsky.

Kompletní projekt pokryje 40 % africké spotřeby elektřiny

Zastánci projektu uvádějí, že pokryje 40 procent africké spotřeby elektřiny. Podle organizace International Rivers ale plán výstavby nezohledňuje fakt, že kvůli přehradě bude muset až 60 000 lidí opustit své domovy a projekt bude mít negativní dopad na rybí populaci v řece. Vláda podle organizace nenechala vypracovat žádnou studii, která by se zabývala dopadem na obyvatele a krajinu. To kritizovala i Světová banka, která projekt částečně financuje.

Podle jednoho z šéfů projektu Bruna Kapandjie je výstavba nádrže jedinou možností, jak vyřešit nedostatek energie v zemi.

„Ceny komodit padají a my potřebujeme příjmy. Když budeme mít hodně elektřiny na export jako Kanada nebo Uruguay, nebudeme mít problém,“ dodal.

Stavbu, která navazuje na dosavadní dvě vodní díla, vláda patrně v srpnu zadá čínskému konsorciu a budovat se začne v listopadu. Elektřinu začne vodní dílo produkovat za zhruba pět let.

Zdroj úvodní fotografie: www.internationalrivers.org

Autor:5 odpovědí na V Kongu se brzy začne stavět největší vodní nádrž na světě

 1. mykanec napsal:

  Za jak dlouho se jim to zanese bahnem a jiným sajrajtem?
  „…že pokryje 40 procent africké spotřeby elektřiny…“ – je poblíž nějaké velké nahloučení průmyslu, který by to dokázal smysluplně spotřebovávat?
  Není tak obrovský centralizovaný zdroj v krajině kde skoro nic není nesmyslem?

  • Josef napsal:

   No myslíte si ,že v zemi , kde žije většina lidí bez el. energie nebudou vědět jak el. energii uplatnit ?? Většina lidí tam žije hůř než dobytek, bez vzdělání nemají vůbec nic a bydlí v dřevěných chatrčích. Ta přehrada je šance , jak může jednou celá oblast prosperovat.

   • Jan Veselý napsal:

    Problém není ani tak v tom postavit elektrárnu, klidně i obří. Hlavní problém (nejen) Afriky je v tom, jak ji k těm lidem dostat. Dráty, dráty, dráty, trafa, infrastruktura, údržba, inkaso, … 50,60 let se slibuje a staví se podobné gigantomanické projekty pro honění ega místních i světových potentátů a místní pořád nemají elektriku.
    Nikdo nepovede desítky a stovky kilometrů drátů do nějakého shluku chýší v džungli nebo v buši, aby si tam nějaký chudák mohl večer posvítit jednou, dvěma žárovkami. Na víc stejně nemá prachy.
    Mezitím tenhle chudý svět elektrifikuje někdo jiný. Levněji, rychleji a spolehlivěji.

    • Josef napsal:

     To jsou pohádky , u nás to vypadalo stejně , nezapomeňte ,že polovina populace ještě po válce pracovala v zemědělství – vesměs s primitivní technikou. Pak přišli komunisti a do poloviny 60tých let zemi industrializovali. A díky čemu to bylo – přehrady, elektrárny , doly , těžký průmysl. Bez ohledu na životní prostředí a na majetek lidí to bylo samozřejmě špatně, ale samotný přechod státu na moderní se podařil. Už v polovině 60 tých. let jsme měli spotřebu energie jako dnes. Od té doby komunismus dosáhl svého vrcholu a pak už se fakticky žilo až do konce z podstaty.
     Afrika musí jít co se vývoje průmyslu stejnou cestou , elektrárny přehrady bezohlednost k životnímu prostředí, pak mají místní lidé šanci že se budou lépe. OZE ohled na ekologii znamená doživotní bídu negramotnost a život v primitivních podmínkách pro celé další generace, protože vývojem jaký je tam dnes dosáhnou nějaké úrovně až ke konci století (kromě severní Afriky, JAR a pár států jako je Etiopie, Nigérie kde to jde rychleji kupředu) Nakonec tímto procesem prošly všechny dnes bohaté země . Od Anglie až po Čínu , která dnes ekologizuje stejně jako my po roce 1990.

     • Dai napsal:

      To je dost velké otázka co a jak vyjde levněji. Jestli 2000MW FVE + 10000MWh baterie, nebo Grand Inga. Která má být primárně exportním zdrojem, a je v plánu HVDC vedení do těch vyspělejších zemí.

      Zásadnějším problémem bude to že celé vedení bude muset být přizpůsobeno místní megafauně, tedy ochranné pásmu kabelů nad hlavami žiraf, 22kV nejspíš pod zemí, to je příliš nákladné! Takže v první fázi nejspíše jen velké aglomerace a posílení existujících soustav.

      Spíš bych viděl zásadnější problém v tom že za posledních asi 40-50 let se spíš než schopní projektanti předvedli jako naprosto šílení vrazi a kontinent se od dekolonizace potýkal s jednou válkou za druhou. To při nejlepší vůli ani nejlepší průmysl a moderní zemědělství nevyřeší.

      K tomu u nás.
      Hydroelektrárny mohly mít vliv jen v prvních letech po válce, pak se přesunuly na špičkové, protože i při nejlepší vůli mohly dodat jen kolem 2-4TWh ročně. Mnohem zásadnější spíš bylo spouštění prvních velkých parních elektráren a dodělávky válečných a předválečných projektů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *