Domů
Elektrárny ve světě
V nejsušší poušti světa vyroste přečerpávací vodní elektrárna

V nejsušší poušti světa vyroste přečerpávací vodní elektrárna

Energetická společnost Valhalla přišla s ambiciózním a velmi zajímavým projektem. Do roku 2020 má v plánu postavit a spustit přečerpávací vodní elektrárnu o výkonu 300 MW a solární elektrárnu o výkonu 600 MW, které budou ležet v nejsušší poušti na světě.

Poušť Atacama se v posledních letech stala místem, kde jsou realizovány obří energetické projekty. Chilská společnost Valhalla nyní přišla s unikátním projektem přečerpávací vodní elektrárny, ve kterém hodlá využít vody z Pacifického oceánu.

Pomocí čerpadel bude voda dopravována na vrchol 700 metrů vysokého útesu, kde bude uložena a následně využita pro výrobu elektřiny. K pohánění čerpadel poslouží elektřina ze solární elektrárny.

Spolupráce obou elektráren zajistí dodávku elektřiny 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Solární elektrárna bude sloužit k čerpání vody a výrobě elektřiny během dne. Vodní elektrárna bude vyrábět v noci a zároveň poslouží k akumulaci elektrické energie.

Voda bude skladována v přírodních proláklinách, ve kterých dříve byla jezera. Prolákliny jsou nyní vyschlé, ale svými vlastnostmi jsou ideální pro skladování vody. Podle výpočtů by při plném stavu vystačila voda na více než 9 dní provozu vodní elektrárny.

Vodní elektrárna za 400 milionů dolarů, solární elektrárna za 500 milionů dolarů

Přestože je poušť Atacama označována za nejsušší poušť na světě, žije v ní zhruba 1 milion lidí. Důvodem je velké množství nerostných surovin. Obě elektrárny budou ležet do 100 km od města Iquique, které je jednou z nejvýznamnějších světových oblastí těžby mědi.

Zahájení výstavby přečerpávací vodní elektrárny je plánováno na druhou polovinu roku 2016. Práce by měly být hotovy během roku 2020. Velkou úsporou času i peněz je využití přírodních proláklin, díky čemuž odpadá výstavba umělé nádrže na akumulaci vody. Přesto projekt vyjde na 400 milionů dolarů.

Valhalla stále čeká na schválení solárního projektu v hodnotě 500 milionů dolarů, který by v této chvíli byl se 600 MW největší solární elektrárnou na světě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se