jaderná elektrárna dukovany

4. blok Dukovan míří zpátky do odstávky, důvodem je kontrola parogenerátoru

Jaderná elektrárna Dukovany dnes znovu odstavila čtvrtý blok kvůli kontrole jednoho z parogenerátorů a případnému odstranění závady. Dvouměsíční plánovaná odstávka tohoto bloku skončila v pátek. Energetici při následných testech zjistili mírně odlišné parametry u parogenerátoru, proto přerušili najíždění bloku do plného provozu, řekl dnes ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Harmonogram prací zatím firma ČEZ neoznámila. Podle předběžných informací potrvají několik dnů.

Čtvrtý blok přestal dodávat elektřinu do sítě v 11:42. Zbývající tři bloky elektrárny jsou v provozu. Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu spotřeby elektřiny v Česku.

V pátek nad ránem připojili energetici ve čtvrtém bloku generátor prvního turbosoustrojí, druhý připojili v neděli. Nesoulad parametrů v části primárního okruhu podle mluvčího zjistili při standardních kontrolách a testech, jichž se provádějí desítky.

„Cílem těchto kontrol je před uvedením bloku na plný výkon otestovat a odzkoušet všechna zařízení při testovacím tlaku,“ uvedl.

Pohled do reaktoru jaderné elektrárny Santa Maria de Garoña. Zdroj: Nuclenor

Ilustrační foto

Jedna z diagnostických metod podle Bezděka ukázala mírně odlišné parametry u jednoho z parogenerátorů.

„V rámci konzervativního přístupu dnes dopoledne proto odborníci rozhodli o kontrole stavu a případném odstranění závady,“ uvedl.

Plánované odstávky bloků s výměnou části paliva, kontrolami a úpravami zařízení už byly letos v Dukovanech tři. Čtvrtý blok Dukovan byl tento rok dvakrát odstaven krátkodobě.

V dubnu stál devět dní kvůli kontrole zařízení sekundární části potrubí parogenerátoru, ze stejného důvodu byl následně krátce odstaven i třetí blok. Další červencová několikadenní odstávka čtvrtého bloku byla kvůli údržbě jednoho z cirkulačních čerpadel.

Elektrárna Dukovany loni vyrobila 11,9 terawatthodiny (TWh) elektřiny. V provozu je od roku 1985.

Autor:3 odpovědí na 4. blok Dukovan míří zpátky do odstávky, důvodem je kontrola parogenerátoru

 1. energetik napsal:

  Nesoulad parametrů v parogenerátoru? To zní docela tajemně na to že je parogenerátor vlastně jen obyčejný výměník tepla a nemá jak moc ovlivnit nějaké parametry. Jedině snad že by netěsnil. Ovčané ČEZka se s tím nesouladem parametrů asi spokojí, ale Rakušáci budou požadovat podrobnosti a plnou otevřenost ohledně tohoto problému. To prodloužení životnosti nevidím moc reálně.

  • John napsal:

   Dukovany zvladnou (prave pro okamzite reseni sebemensich „problemu“) v pohode 60 let provozu. Je to nejekologictejsi a nejekonomictejsi varianta.

 2. frank napsal:

  To budou mít v Rakousku zase smutek, opět nebudou mít proud na fedrování vody do přečerpávaček a přeprodávání tohoto znamenitého produktu “ čistého proudu z Alp“ za přirážku do Německa 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *