Domů
Elektřina
Akcie společností zainteresovaných v Hinkley Point C strmě klesají
Budova vedení společnosti EDF v Paříži
Zdroj: EDF

Akcie společností zainteresovaných v Hinkley Point C strmě klesají

Hodnota společností, které se mají podílet na financování výstavby jaderné elektrárny Hinkley Point C, strmě klesá. Akcie francouzské EDF Energy za poslední rok klesly o více než polovinu, podobně je na tom i China General Nuclear Power Group. EDF je tlačena k opuštění projektu, nebo minimálně k dalším odkladům.

Společnost EDF Energy na konci minulého měsíce opět odložila rozhodnutí o zahájení výstavby jaderné elektrárny Hinkley Point C, která by měla do roku 2025 začít dodávat 7 % produkce elektřiny ve Velké Británii. Projekt by měl přijít na minimálně 18,6 miliard liber, což je mimochodem více než současná tržní hodnota celé EDF, jež se momentálně pohybuje okolo 20 miliard euro (15,6 miliard liber).

Poté, co v říjnu minulého roku oznámila čínská státní společnost China General Nuclear Power Group (CGN), že hodlá do projektu investovat třetinu nákladů na výstavbu (6,2 miliardy liber), se zdálo, že se situace dá konečně do pohybu. Ovšem o čtyři měsíce později je zahájení výstavby stále nejasné. Spekuluje se dokonce o opuštění projektu ze strany EDF, nebo minimálně dalších odkladech.

Předběžná podoba dvou nových bloků s reaktory EPR, které mají vzniknout v sousedství reaktorů Magnox a AGR.
Předběžná podoba Hinkley Point C – dvou nových bloků s reaktory EPR, které mají vzniknout v sousedství reaktorů Magnox a AGR. Zdroj: EDF Energy

Sebevražda pro EDF?

Interní zpráva představenstvu EDF varuje, že z technických důvodů nebude možné vybudovat dva reaktory v Hinkley Point v rámci devítiletého harmonogramu. Zpráva také naznačuje, že opožděný projekt by mohl být pro státem vlastněnou EDF katastrofální, a to navzdory závazku britské vlády platit za elektřinu z elektrárny v rámci Contract for Difference dvojnásobek současné tržní ceny.

EDF také oznámila, že má potíže se získáním potřebných 12,4 miliard liber pro výstavbu dvou EPR reaktorů. Odbory a několik vedoucích pracovníků EDF věří, že by projekt mohl být pro společnost sebevražedný. Chtějí, aby EDF od projektu upustila, nebo alespoň přesvědčila britskou vládu vyčkat další tři roky, než bude k dispozici vyspělejší generace EPR reaktorů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Milan Vaněček
22. únor 2016, 15:49

Tohle by si měl přečíst jaderný aktivista pan Wagner. Bohužel (pro něj, ne pro daňové poplatníky) ekonomika v kapitalismu ještě funguje.

nikdo
24. únor 2016, 01:31

V Kapitalismu s dotacemi ekonomika nefunguje je pokrivena a neefektivni.

Jan Veselý
24. únor 2016, 06:35

Pořád je to lepší než za éry státního dirigismu, "přirozených" monopolů a monopsonů a garantovaných zisků. Éry, kdy vyrostly všechny ty EDF, RWE, E.On, ENEL nebo ČEZ.

Eduard Majling
25. únor 2016, 15:34

Kvóty na podíl obnovitelných zdrojů = dirigismus ze strany EU, dotace a garantované výkupní ceny = garantovaný zisk. Vypadá to, že doba se až tak nezměnila (alespoň v tomto ohledu), nebo se pletu?

Milan Vaněček
25. únor 2016, 16:30

Ano, kvóty v EU=konec demokracie. Ale když si voliči v referendu, jako je tomu ve Švýcarsku, odhlasují, že nechtějí stavět další JE a chtějí OZE (žádné zaručené výkupní ceny), tak je dostanou. To je demokracie. Náš solární tunel nemá s demokracií nic společného, o tom občané nehlasovali ani to nebylo tématem voleb.

Jan Veselý
25. únor 2016, 18:08

Kvóty na podíl obnovitelných zdrojů vznikly tak, že bylo jednání na úrovni předsedů vlád, kde každý řekl kolik za svůj stát nabízí. Sobotka nabídl množství, které už má teď splněné a do roku 2025-2030 se nemusí dělat nic, slíbil redukci emisí CO2, která už je taky splněna a slíbil snížení energetické náročnosti ekonomiky, na které bude stačit to co se děje samo od sebe mírně podpořené NZÚ.

Garantované výkupní ceny žádná EU nepředepisuje a nepředepisovala. To je volba každého státu jak hodlá slíbených cílů dosáhnout, jen musí dodržet podmínky "férovosti" přístupu k případné státní podpoře. Je jedno jestli to budou garantované ceny, výsledek výběrového řízení, výsledek aukce, ...

Eduard Majling
25. únor 2016, 19:58

Osobně pochybuju, že kdyby kdokoliv nabídl nulu, nebo se jednání dokonce odmítl zúčastnit, tak by mu to u kolegů z unie prošlo. Navíc kvóty tady byly již dávno před nástupem Sobotky do funkce předsedy vlády. Tím jsem chtěl pouze poukázat, že éra státního (či nyní unijního) dirigismu zřejmě stále panuje.

Za druhé ať čtu, jak čtu, tak nikde ve svém původním příšpěvku nevidím, že by EU předepisovala garantované výkupní ceny. Já proti obnovitelným zdrojům nic nemám, ale proč dotovat pouze je a ne třeba i jádro, které je rovněž bezemisním zdrojem, takže asi tak k "férovosti" v dnešní době zelené.

Martin Hrůza
23. únor 2016, 03:26

Pane Vaněčku, pro Vás jsou asi všichni, kdo nezavrhují jádro, jaderní aktivisté. Také ve stejné analogii nazýváte sám sebe fotovoltaickým aktivistou? Chcete snad říct, že rozmach fotovoltaických zdrojů v ČR v letech 2009 a 2010 nebyl na úkor daňových poplatníků?

Milan Vaněček
23. únor 2016, 08:19

Pane Hrůzo, aktivista není nadávka, to je konstatování aktivity ve prospěch něčeho. Já například jsem vědec zabývající se fotovoltaikou a jsem opravdu aktivní v rozšiřování vědecky podložených informací o fotovoltaice.

Co se týče toho fotovoltaického tunelu, to byl kriminální čin "partičky všehoschopných", kteří si chtěli vydělat svoje desítky milionů a umožnili tunel 25 miliard krát 20 let v ČR.

EU jsme slíbili podíl OZE cca 14% do roku 2020,nebyl žádný důvod abychom to měli splněno už dnes (ano, už to máme splněno), za obrovské peníze, které mohly jít třeba do školství, vědy nebo zdravotnictví. Mohli jsme to splnit postupně, jako to plní Němci, instalacemi na střechách domů (Němci už před lety dosáhli přes milion slunečních střech). A v letech 2016-20 jsme toho mohli dosáhnout bez dotací.

U nás bohužel o všem v energetice rozhoduje ČEZ, lobisti (bohužel převážně jaderní a uhelní) a samozvaná grémia

Martin Hrůza
23. únor 2016, 23:38

Pane Vaněčku, já jsem to nemyslel jako nadávku, jenom mě zajímalo, jestli tedy sám sebe vnímáte jako FVE aktivistu. :)

Víte, já osobně jsem rád za rozmach obnovitelných zdrojů. Ale přesně jak říkáte, musí to být s rozumem. A přesně jak píšete, to, co se stalo u nás, je opravdu do nebe volající zločin. Kvůli dvěma politikům z ČSSD, kteří prosadili pozměňovací návrh na to, aby nemohla výkupní cena klesat o více jak 5 % ročně (přičemž ceny panelů klesly o 25 % ročně) vyplatíme řádově stovky miliard navíc v horizontu dotace (dotace činí 44 miliard ročně - v tom jsou zahrnuty i ostatní OZE). A tu situaci vidím naprosto stejně - ty peníze mohly být využity mnohem smysluplněji a cíle bychom dosáhli. Mimochodem, ten podíl má být 13 %, ne 14 %.

Nehledě na to, že je tady prosazována úloha jedněch zdrojů na úkor jiných. Proč třeba není definována energetická politika ve smyslu snižovaní emisí? Takto se jaderná energetika nesmyslně vylučuje z dotovaného prostředí, ve kterém není výhodné stavět cokoli jiného, než dotované zdroje...takže reálná ekonomika s tím nemá naprosto nic společného. A na to jsem zejména reagoval.

Za další, ten článek byl napsán dost zaujatě i v jiné rovině. Ona totiž cena akcií klesala za poslední rok o 50 % všem energetickým společnostem v Evropě. Takže za to rozhodně nemohla budoucí (možná) budovaná elektrárna Hinkley point. Vezmětě si pro příklad ČEZ, EON, RWE...

nikdo
25. únor 2016, 01:46

Prosim jak je to ted vlastne s ucinnosti soucasne komercni fotovoltaiky? v shopech jsem videl ucinnost od cca 9% do 20%, co se vlasne stane s tim rozdilem 91% az 80%?

Dekuji.

Milan Vaněček
25. únor 2016, 11:23

Jak je to s účinností slunečních článků? Komerční pro použití bez koncetrace a na zemi mají účinnost Vámi uváděnou. Účinnost laboratorních slunečních článků (to Vám dá obraz co bude dosaženo za 3-5 let v průmyslové produkci) najdete na Google když zadáte NREL pv efficiency a podíváte se na grafy ukazující vývoj a aktualizované několikrát za rok.

A kam mizí ta energie do 100%? Část slunečního spektra je odražena zpět, bez absorpce. Dále ve slunečním článku se absorbuje pouze záření o energie větší než odpovídá absorpční hraně materiálu (v případě křemíku je to o energie větší než 1.1 eV čemuž odpovídá zhruba vlnová délka světla kratší než 1100 nm). A jeho část se změní na teplo.

Aby se toho na teplo měnilo co nejméně, lze použít (zatím velmi drahé) tak zvané multispektrální články složené z několika polovodičů typu A3B5 (sloučenina materiálu z 3. a 5. skupiny periodické tabulky). Pak již v laboratoři bylo dosaženo účinnosti cca 45%.

Zatím je nejvyšší účinnost křemíkových monokrystalických panelů cca 22% (americká firma SunPower), výhledově, tak za 5-10 let budou k disposici i články složené ze spodního článku z krystalického Si který bude mít na sobě tenkovrstvý článek z jiného materiálu a celková účinnost bude cca 30%.

nikdo
28. únor 2016, 01:52

Takze soucasne pouzivane clanky maji pomerne dost odpadniho tepla, v tom pripadne me nejake masivnejsi nasazeni na strechy v mestech neprijde rozumne akorat si tim zvetsime v lete tzv. tepelny ostrov, zvysime mistni a nejspis i globalni teplotu take v mestech ubude srazek https://cs.wikipedia.org/wiki/Městský_tepelný_ostrov

Mesta by mela byt co nejsvetlejsi aby odrazela co nejvice razeni a snizila tento efekt soucasne solarni clanky jdou bohuzel proti teto snaze.

Milan Vaněček
28. únor 2016, 08:56

Máte pravdu když píšete o lokálním přehřívání měst, ale nemáte pravdu když říkáte že to sluneční články na střechách zhoršují.

Opak je pravda, sluneční články (též díky značné reflexi v infračervené-tepelné- části spektra) se zahřívají méně než tradiční krytina střech či asfalt na silnicích. Myslím že největší viník je náhrada zeleně asfaltem,

nikdo
1. březen 2016, 01:49

Jenze ja to neporovnaval s tradycnim pokrytim strech mel jsem na mysli PUR izolaci http://www.fase-sro.cz/img_purploche/image026.jpg nebo jeste lepe neco jako tohle http://www.stavebnictvi3000.cz/img/articles/1024x800-fit/2013/02m-rti-au-al-a-2au.jpg jehoz obdoba je na nasi panelakove strese a musim to pochvalit, letni horka se v nasem byte po instalaci zmirnila a v zime je u nas tepleji.

Milan Vaněček
1. březen 2016, 09:12

U Vás v bytě je lépe z důvodu izolace střechy, tepelné znečistění města je sníženo z důvodu vysoké odrazivosti izolace. Doma v bytě si dávám takovou izolaci na zeď za radiátory topení.Ale to co rozhoduje ve městech jsou plochy pokryté asfaltem, toho je moc a je to silný absorbér.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se