Fokus Václava Moravce

4. energetická revoluce je skladování elektřiny, říká Drábová

Akumulace elektřiny je v dnešní době významným tématem. Ne jinak tomu bylo ani v úterním díle pořadu Fokus Václava Moravce na téma U konce s energií, kde mezi mnoha významnými hosty vystoupila také předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Drábová označila skladování elektřiny dokonce za 4. energetickou revoluci.

Václav Moravec hned zpočátku vyjmenoval tři energetické revoluce – ovládnutí ohně, využívání fosilních paliv a ovládnutí jádra. Následně přišla řeč na příchod a definici té čtvrté.

„Asi bychom se na ni měli spoléhat, protože se ukazuje čím dál více, že fosilní paliva, která jsou spolutvůrcem světa tak, jak ho známe a který je nám poměrně hodně pohodlný a máme v něm vysokou kvalitu života, ona sice asi úplně nikdy nedojdou, ale přestanou být krok po kroku schopná poskytovat tři čtvrtiny našich energetických potřeb. No a co potom? Co ta doba pofosilní?“ zeptala se sama sebe Drábová.

Řešením mají být energetické zdroje, které tu měli už naši prapředkové, a to obnovitelné zdroje. „Koneckonců, cynicky řečeno, i člověk sám je obnovitelný zdroj a také je to stroj, který umí konat práci, takže lidstvo nebude nikdy u konce s energií, “ pokračovala Drábová.

Drábová následně upozornila na Achillovu patu současného využívání obnovitelných zdrojů při výrobě elektřiny – na „maličkost“, kterou je skladování elektřiny za rozumnou cenu a v dostatečném množství. „4. energetická revoluce pro mě je skladování elektřiny,“ dodala.

„My to umíme, my to umíme desítky, stovky let. Pořád ještě ale mírně vylepšujeme to, co vymysleli pánové Galvani a Volta. A neděláme v tom nijak závratné pokroky, takže tam to chce nějaký skutečný průlom.“

Baterie označila předsedkyně SÚJB za stále ještě málo účinný způsob jak skladovat a zpátky získávat elektřinu.

„Lepší, výkonější a levnější baterie je jedna cesta k tomu, jak si pomoci a jak velmi zvýšit využitelný potenciál těch přerušovaných obnovitelných zdrojů,“ dodala Drábová.

Celý díl pořadu Fokus VM věnovaný aktuálním trendům v energetice můžete zhlédnout zde.

Zdroj úvodní fotografie: www.ceskatelevize.cz

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *