Domů
Akumulace energie
Jižní Austrálie podpoří 6,8 miliony dolarů projekty na výstavbu přečerpávacích vodních elektráren
Zdroj: WindEurope
Zdroj: WindEurope

Jižní Austrálie podpoří 6,8 miliony dolarů projekty na výstavbu přečerpávacích vodních elektráren

Vláda australského státu Jižní Austrálie rozhodla o udělení dotací v celkové výši 8,7 miliónů australských dolarů (přibližně 6,8 miliónů amerických dolarů) na čtyři projekty výstavby přečerpávacích vodních elektráren. Cena jejich výstavby je odhadována na 1,2 miliardy amerických dolarů.

Jihoaustralský ministr energetiky Tom Koutsantonis na tiskové konferenci představil čtyři projekty přečerpávacích vodních elektráren, kterým byl udělen grant. Výše tohoto grantu se pro jednotlivé projekty pohybuje ve od 500 tisíc až po 4,7 milionů dolarů a je určen k pokrytí studií proveditelnosti zmíněných projektů. Celkově tak jihoaustralská vláda rozdá 8,7 miliónů australských dolarů.

„Klíčem ke snížení cen elektrické energie v Jižní Austrálii je podpora obchodní soutěže a tyto vybrané projekty mají potenciál umožnit spotřebovávat levnou obnovitelnou elektřinu tehdy, kdy je poptávka nejvyšší,“ uvedl Tom Koutsantonis, ministr energetiky.

Podpořen byl projekt společnosti GFG Alliance na výstavbu přečerpávací vodní elektrárny o instalovaném výkonu 90 MW v lokalitě dolů na železnou rudu v oblasti Middleback Ranges. Dále studie proveditelnosti pro elektrárnu Altura Group o instalovaném výkonu 230 MW nedaleko města Port Augusta. Společnost Rise Renawables plánuje výstavbu elektrárny o instalovaném výkonu 200 až 230 MW na existujícím vodním rezervoáru Baroota. Poslední podpořenou společností je poté firma Energy Australia, která zamýšlí výstavbu zdroje o instalovaném výkonu 225 MW.

Celkově tak byly podpořeny projekty o regulační schopnosti 750 MW, cena jejich výstavby je odhadována na 1,2 miliardy amerických dolarů.

Jih Austrálie se již delší dobu potýká s problémem výpadků dodávek elektrické energie a vysokou cenou této komodity. Tyto skutečnosti jsou důsledkem přechodu od uhelných zdrojů k omezeně regulovatelným větrným zdrojům. Téma elektrické energie se také stalo součástí současné volební kampaně před březnovými volbami v Jižní Austrálii. Rozhodnutí o udělení grantů lze proto také vnímat jako politický krok.

Na řešení australské situace se v minulosti podílela také americká společnost Tesla, která v Austrálii postavila největší lithium-iontové bateriové úložiště na světě.

Zdroj úvodní fotografie: EWEA

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jan Veselý
16. únor 2018, 18:19

Tohle léto neměla Jižní Austrálie jediný výpadek elektřiny, přestože se jejich síť dostala cca 15x do vážných potíží způsobenými nečekanými výpadky velkých uhelných zdrojů v sousedních státech federace.

Drahou elektřinu mají v Austrálii díky nezvládnuté privatizaci přenosových sítí a neúčinné regulaci poplatků za přenos. A do toho si plynové elektrárny, které měly být pružným zdrojem zajišťujícím balanc mezi výrobou a spotřebou dělají ze spotřebitelů dojnou krávu a jsou nespolehlivé. Proto JA jde cestou baterií, PVE, mikrogridů, střešní FV, FV a Vt farem a ještě dál.

Petr
18. únor 2018, 10:23

A nebo má Austrálie díky místním surovinám teď velmi bohaté obyvatele, ale na rozdíl od USA a Arábie málo obezřetné a s národní obranou, takže si je globalisté vyhlédli jako nejvhodnější cíl ke svým dalším předraženým pokusech na lidech, a donutili je ovládanými médii a úplatky místních "světově dobroserských" politiků k předčasnému často chybně nasazenému uplatnění nejnovjejších dovozových technologií s nejistou zárukou v obřím masovém měřítku, které si teď ty obětované laboratorní krysy musí zaplatit ze svého a na úkor vlastních potomků, nebo ještě vhodněji se předlužit na desetiletí ve prospěch světových bankéřů.

Takové různými pokusy z jedné na druhou stranu smýkané společnosti pak nemají vůči jednotné supernárodní Číně, vlastní obyvatele naopak upřednostňující, dlouhodobě žádnou šanci.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se